گاردین:  اظهارات كامرون برای گسترش حملات هوایی علیه داعش توجیه‌پذیر نیست

لندن - ایرنا - تارنمای روزنامه انگلیسی گاردین اظهارات روز پنجشنبه دیوید كامرون، نخست‌وزیر انگلیس خطاب به كمیته سیاست خارجی مجلس عوام كه در آن به بیان ابعاد سیاسی، نظامی گسترش حملات نظامی علیه داعش در سوریه اشاره شده است را چالش‌برانگیز و فاقد توجیه سیاسی دانست.

به گزارش ایرنا، «اون مك اسكیل» در یادداشتی نوشت: ادعای دیوید كامرون برای حمله نظامی در سوریه نكات چالش‌برانگیزی را در پی دارد.
وی با اشاره به بخشی از اظهارات كامرون كه عنوان كرده بود «یك راهبرد معتبر نظامی برای شكست داعش در سوریه و عراق وجود دارد» نوشت: اگر چنینی راهبردی وجود دارد؛ پس چرا كسی تابه‌حال به آمریكا در این مورد چیزی نگفته است.
این نویسنده انگلیسی ادامه داد: شمار زیادی از افسران آمریكایی در اظهاراتشان به‌صورت علنی و یا خصوصی در كنگره بارها اذعان كرده‌اند كه از مبارزه با داعش خسته شده‌اند. همچنین افرادی همچون ژنرال «جان الن» نماینده ویژه آمریكا برای مقابله با داعش نیز به‌تازگی از سمت خود استعفا داده و ژنرال «روبرت نلر» یك فرمانده نیروی دریایی آمریكا نیز ارزیابی خود از شرایط را به «بن‌بست» تشبیه كرده است.
«اون مك اسكیل» همچنین با اشاره به اینكه ائتلاف جهانی علیه داعش تاكنون 7600 حمله را علیه داعش در سوریه و عراق صورت داده است افزود: اما مشكل اصلی آن‌ها پیدا نكردن هدف است؛ چون داعش به‌خوبی خطر تجمع در یك منطقه را آموخته است.
وی ادامه داد: لذا خلبانان به بهانه ترس از آسیب رساندن به جان غیرنظامیان معمولا بدون پرتاب موشك و یا بمب به پایگاه‌های خود بازمی‌گردند؛ اما واقعیت این است كه پس از گذشت یك سال هدف زیادی باقی نمانده است.
این نویسنده انگلیسی افزود: پس انگلیس چه چیزی را می‌خواهد [به این راهبرد] اضافه كند؟ چیز زیادی را غیر ازآنچه اكنون از سوی آمریكا و متحدانش صورت می‌گیرد قابل انجام نیست.
وی در ادامه به بخش دیگری از اظهارات كامرون كه در آن عنوان كرده بود «حملات هوایی داعش را تضعیف كرده و از پیشرفت آن جلوگیری می‌كند» اشاره كرد و افزود: تاكنون ائتلاف جهانی بارها ادعا كرده كه مناطق تحت كنترل داعش را به میزان 30 درصد طی یك سال گذشته كاهش داده است؛ اما در همان دوره داعش پیشروی كرده و توانسته رمادی در عراق و پالمیرا در سوریه را تحت كنترل خود درآورد.
این نویسنده انگلیسی همچنین ادعای كامرون مبنی بر استفاده از نیروهای زمینی برای مبارزه با داعش را موردتوجه قرارداد و افزود: چه كسی می‌خواهد این نیروها را در اختیار ما قرار دهد؟ دولت اوباما با گسترش نیروهای زمینی مخالف است. فرماندهان انگلیسی نیز اعزام ده‌ها هزار سرباز انگلیسی را به رقه مضحك می‌دانند. پس چه كسی می‌خواهد این كار را بكند؟
وی افزود: از سویی نیروی كوچكی هستند كه علاقه‌ای به جنگیدن خارج از مرزهایشان ندارند. ارتش عراق هم به دلیل اختلافات عقیدتی و نژادی ازهم‌گسسته است. ارتش آزاد سوریه و گروه‌های مشابه هم تاكنون ناكارآمد بوده‌اند. این در حالی است كه كامرون ادعا می‌كند 70 هزار پیكارجوی مخالف اسد برای این مأموریت آماده هستند.
نویسنده گاردین بابیان اینكه «سووالات زیادی در این رابطه مطرح است» افزود: آیا قرار است بشار اسد سرجایش بماند؟ آیا قرار است میادین نفتی كه منبع درآمد داعش است را بمباران كنیم و ...
«اون مك اسكیل» در پایان عنوان كرد: گویا تنها دلیل این گسترش حملاتمان به سوریه برای ابراز همبستگی با آمریكا است.
اروپام**4**ن*1552