كامرون: ایران بازیگری مهم در منطقه / مقابله با داعش اولویت ما است

لندن - ایرنا - دیوید كامرون نخست‌وزیر انگلیس روز پنجشنبه در جریان سخنرانی‌اش در نشست مجلس عوام ضمن تشریح راهبردش برای مقابله با تروریسم و گروه تروریستی داعش، از ایران به‌عنوان یك بازیگر مهم در منطقه یادكرد و گفت كه تهران نقش مهمی را در روند صلح در سوریه ایفا می‌كند.

به گزارش ایرنا، وی در پاسخ به سووال یكی از نمایندگان مجلس عوام گفت: همان‌طور كه پیشتر گفته‌ام ایران نقش مهمی در تحولات منطقه و نیز آینده سوریه بازی می‌كند و لازم است این مساله دیده شود.
كامرون همچنین در پاسخ به سووال یكی دیگر از نمایندگان در مورد اختلافات ایران و عربستان سعودی و تاثیر آن بر مسایل منطقه گفت: ما گفت‌وگوهای این دو قدرت منطقه برای رفع اختلافاتشان كه می تواند تاثیر مهمی در پیشبرد روند صلح در سوریه داشته باشد، مهم شمرده و از آن استقبال می‌كنیم.
وی افزود:' این ضروری است كه این اطمینان حاصل شود كه اختلافات بالقوه میان ریاض و تهران، اقدامات ضروری برای شناسایی و مقابله با دشمن مشترك كه همان افراط گرای خشونت گرا است و بیشتر تحت عنوان گروه داعش شناخته می شود و علاوه بر اینكه تهدیدی علیه ما هست، یك تهدید مهم علیه ثبات و امنیت منطقه بشمار می آید، تحت شعاع قرار ندهد.'
وی همچنین در سخنرانی‌اش در ارتباط با راهبردش برای مبارزه با تروریسم و گسترش حملات هوایی انگلیس به سوریه برای مقابله با داعش گفت: دلیل این اقدام ناشی از تهدید بسیار مستقیمی است كه داعش متوجه كشورمان و نیز شیوه زندگی ما كرده است.
وی با اشاره به حملات داعش در آنكارا، تونس، بیروت، پاریس و نیز ساقط كردن هواپیمای روسی و كشتن گروگان‌های انگلیسی گفت: این گروه تروریستی تلاش می‌كند كه این حملات را در انگلیس صورت دهد.
كامرون افزود: پلیس و دستگاه‌های امنیتی انگلیس در 12 ماه گذشته حداقل هفت توطئه تروریستی گروه داعش را خنثی كرده‌اند .
نخست‌وزیر انگلیس با مشروع دانستن هرگونه اقدامی علیه گروه داعش با توجه به قطعنامه اخیر شورای امنیت سازمان ملل اضافه كرد: من شكی ندارم كه اقدام برای متوقف كردن این گروه تروریستی از جمله علیه آن در سوریه با توجه به اینكه شهر رقه مقر این گروه داعش شمرده می‌شود، به نفع منافع ملی ما است .
وی با اشاره به درخواست متحدان انگلیس برای دخالت این كشور در سوریه گفت: اهداف نظامی ما روشن است. ما خواهان نابود كردن شبكه‌های گروه داعش، متوقف كردن جریان مالی آن، هدف قرار دادن اردوگاه‌های آموزشی‌اش و خنثی كردن توطئه های تروریستی‌اش علیه انگلیس هستیم.
نخست‌وزیر انگلیس در ارتباط با حضور نیروهای زمینی برای مقابله با گروه داعش گفت: در عراق وضعیت روشن است چراكه نیروهای امنیتی عراق و پیشمرگ های كرد این وظیفه را انجام می‌دهند اما در سوریه شرایط بیشتر پیچیده است .
وی افزود: براساس گزارشی كه امروز منتشر خواهد شد، ما بر این باور هستیم كه علاوه بر گروه‌های مسلح كرد، در حدود 70 هزار جنگنده معارض سوری كه عمدتاً از ارتش آزاد سوریه بوده و به گروه‌های افراط‌گرا تعلق ندارند، در این كشور حضور دارند كه ما می‌توانیم در جریان حمله علیه داعش با آنها همكاری كنیم.
كامرون افزود: نیروهای كرد سوریه موفق شده اند كه از مناطق كردنشین در شمال سوریه دفاع كرده و شهر كوبانی را باز پس بگیرند.
وی گفت: اعراب سنی مسلح میانه‌رو نیز ثابت كرده‌اند كه قادر هستند كه از مناطق شمالی شهر حلب دفاع كرده و تلاش‌های گروه داعش را در این منطقه متوقف سازند و در جنوب سوریه نیز ارتش آزاد سوریه توانسته است به‌خوبی از مناطق تحت كنترلش حفاظت كرده و مانع از فعالیت تروریست‌ها شود.
نخست‌وزیر انگلیس افزود: اما این گروه‌هایی كه از آنها صحبت شد نیاز به كمك ما دارند و در صورت دریافت این كمك‌ها به نظرم می‌توانند موفقیت‌های بیشتری را كسب كنند و به نظرم بایستی از طریق هوا نیز به آنها كمك كرد.
وی در همین حال گفت: البته به‌تمامی این اهداف نمی‌توان تا زمانی كه یك دولت جدید در سوریه تشكیل شود كه نماینده همه مردم این كشور اعم از سنی، شیعه ، علوی ، مسیحی ، دروزی و سایر گروه‌ها باشد، دست‌یافت.
كامرون افزود: این دولت جدید سوریه است كه به‌طور طبیعی می‌تواند در شكست دادن گروه تروریستی داعش ما را همراهی كند. اما این نیازمند رسیدن به حل‌وفصل سیاسی در این كشور است.
وی افزود: سووالی كه مطرح شده این است كه آیا ما بایستی قبل از هر اقدامی منتظر این حل‌وفصل سیاسی در سوریه باشیم؟ من دوباره پاسخ می‌دهم .نه.
كامرون بابیان اینكه این حل‌وفصل سیاسی بخشی از راهبرد كلان انگلیس شمرده می‌شود، افزود: رهیافت ما شامل چهار ستون است كه نخستین آن اجرای یك طرح جامع ضد افراط‌گرایی است كه بتواند جلو هرگونه توطئه‌ای در خاك ما گرفته و با ایدئولوژی افراط‌گرایی كه ریشه این تهدیدات است، مقابله كند.
وی اضافه كرد: دومین ستون این رهیافت، حمایت از روند دیپلماتیك و سیاسی است و لازم است كه همه بازیگران اصلی منطقه ازجمله ایران و سوریه در این روند مشاركت داشته باشند.
نخست‌وزیر انگلیس افزود: ما در حال حاضر شاهد حضور ایران، عربستان سعودی و همان‌ طور آمریكا، روسیه، فرانسه، تركیه و انگلیس در اطراف میز مذاكره ( مذاكرات صلح وین) بوده و همه ما در حال همكاری به سمت یك دوران گذار سیاسی ( در سوریه ) برای تشكیل یك دولت جدید در این كشور هستیم.
وی اضافه كرد: سومین ستون این راهبرد، اقدام نظامی علیه گروه داعش و كاهش خطراتی است كه هم اینك متوجه ما هست و این اقدام در عراق جواب داده و باور دارم كه این اقدام در سوریه نیز جواب خواهد داد .
كامرون گفت: چهارمین ستون، ارایه كمك‌های فوری انسان دوستانه به مردم سوریه است و تاكنون انگلیس بیش از یك میلیارد و یك‌صد میلیون پوند به آوارگان كمك كرده است كه این مساله سبب خواهد شد كه این آوارگان تلاش كمتری را برای رسیدن به اروپا صورت دهند.
وی افزود: در همین راستا در ماه فوریه آینده انگلیس میزبان كنفرانس كمك‌كنندگان به سوریه با همكاری آلمان، كویت، نروژ و سازمان ملل خواهد بود.
نخست‌وزیر انگلیس تصریح كرد: همه این عناصر شامل مبارزه با تروریسم، اقدامات سیاسی و دیپلماتیك، اقدام نظامی و كمك‌های بشردوستانه نیاز است همزمان با هم به‌منظور كمك به حل درازمدت بحران سوریه، صورت بگیرد.
وی افزود: 'ما می‌دانیم كه صلح یك پروسه و نه یك اتفاق است. این روشن است كه ما نمی‌توانیم تنها با اقدام نظامی داعش را شكست دهیم . این نیازمند بركناری بشار اسد از طریق یك انتقال سیاسی است . اما به لحاظ توالی، مقابله با داعش اولین اولویت در راهبرد ما شمرده می‌شود.'
دیوید كامرون، نخست وزیر انگلیس همچنین در یادداشتی به كمیته امور خارجی مجلس عوام كه روز پنجشنبه منتشر شد، با بیان اینكه سطح تهدید داعش در انگلیس بسیار بالاست تصریح كرد كه كنار ایستادن و هیچ كاری نكردن را جایز نمی داند.
دیوید كامرون در این یادداشت با عنوان «گسترش عملیات نظامی انگلیس در سوریه» عنوان كرد: ما در طول تاریخ بارها تصمیمات سختی را گرفتیم تا از شهروندان و كشورمان دفاع كنیم. اكنون یكی از بزرگترین تهدیدات علیه امنیت مان، داعش است.
وی افزود: هرچه بیشتر داعش بتواند در سوریه رشد كند، تهدید بیشتری را به دنبال خواهد داشت. این اشتباه است كه انگلیس تامین امنیت خود را به كشورهای دیگر بسپرد و از نظامیان ملل دیگر توقع داشته باشد كه بار مبارزه با داعش را برای جلوگیری از تروریسم در انگلیس به دوش بكشند.
كامرون تصریح كرد: حملات هوایی می تواند داعش را تضعیف كرده و از پیشرفت آن جلوگیری كند، اما به تنهایی نمی تواند داعش را شكست دهد.
نخست وزیر انگلیس افزود: ما نیازمند راه حل سیاسی برای بحران سوریه هستیم و در این رابطه نیازمند شركای زمینی هستیم كه با ما همكاری كنند.
وی ادامه داد: به همین خاطر من همواره شفاف گفته ام كه شكست داعش در عراق و در سوریه نیازمند اقدام در دو جبهه سیاسی و نظامی است.
كامرون یادآور شد: در این جریان برخی ممكن است بگویند چنانچه انگلیس نقش بزرگ تری را در تلاش های بین المللی برای مبارزه با داعش بر عهده بگیرد، هدف حملات بیشتری قرار خواهد گرفت؛ اما واقعیت این است كه سطح تهدید داعش علیه انگلیس در حال حاضر بسیار بالاست.
وی با بیان اینكه «داعش انگلیس و سایر كشورهای غربی را هدف مشروع خود می داند» افزود: ما به عنوان بخشی از ائتلاف جهانی هم اكنون حملاتی را علیه داعش در عراق انجام می دهیم و با ارائه خدمات اطلاعاتی و جاسوسی از حملات علیه داعش در سوریه حمایت می كنیم.
كامرون افزود: در حالی كه نا آرامی های سوریه بهانه خوبی است كه از حمله به داعش صرف نظر كنیم، تهدید داعش نیز بهانه خوبی است كه از واقعیت های سوریه چشم پوشی كنیم؛ اما هیچ كدام از این دو رویكرد صحیح نیست. من بر این باور هستم كه باید تهدید داعش و بحران سوریه را با شناخت رابطه این دو و تفاوت هایشان حل و فصل كنیم.
وی تصریح كرد: در هر دو جریان یك چیز مبرهن است و آن اینكه سطح تهدیدات علیه منافع ملی و مردم به حدی رسیده است كه دیگر نمی توان كنار ایستاد و هیچ اقدامی نكرد.
نخست وزیر انگلیس در پایان خاطر نشان ساخت: با توجه به رسیدن به راه حل سیاسی بر سر بحران سوریه و دستیابی به افقی واقعی؛ همچنین با افزایش اجماع بین المللی در خصوص تهدید های داعش؛ با افزایش تلفاتی كه داعش در خیابان های پاریس، بیروت و دیگر جاها به جای گذاشته؛ و با تهدید واقعی كه داعش علیه شهروندان انگلیسی دارد؛ من باور دارم كه باید كارزار نظامی مان را علیه داعش در سوریه گسترش دهیم.
منابع انگلیسی با اشاره به اظهارات دیوید كامرون نخست وزیر انگلیس در نشست مجلس عوام احتمال می دهند كه وی در هفته آینده طرحش را برای گسترش حملات هوایی این كشور علیه گروه تروریستی داعش در سوریه در پارلمان مطرح سازد.
به گفته این منابع در صورت رای مثبت نمایندگان به طرح پیشنهادی دولت كامرون، حملات هوایی انگلیس علیه داعش می تواند بسرعت آغاز شود.
مجلس عوام انگلیس در سال گذشته، با حمایت حزب كارگر با دخالت نظامی این كشور در عراق برای مقابله با گروه تروریستی داعش موافقت كرد اما این مصوبه قابل گسترش به كشور سوریه نیست.
دیوید كامرون پیش از این روشن ساخته است تا زمانی كه نتواند حمایت كامل پارلمان انگلیس را به دست آورد، درخواستش برای گسترش حملات هوایی این كشور در سوریه، به رأی نمایندگان نخواهد گذاشت.
ساندی تایمز نوشته است: اولین بمباران های هوایی جنگنده های انگلیسی علیه مواضع داعش در سوریه، ساعاتی بعد از رأی مثبت نمایندگان مجلس عوام شروع خواهد شد.
اروپام**1**1552