۵ آذر ۱۳۹۴،‏ ۱۸:۱۸
کد خبر: 81855370
۰ نفر
غزالی، گوهری برخاسته از مهد فرهنگ و تمدن ایران زمین

مشهد- ایرنا- «ابو حامد محمد غزالی» از دانشمندان بزرگ اسلامی و نگین مفاخر توس است كه در ایران و شهر توس دیده به جهان گشود و برغم این كه زندگی او دوره‌های مختلف و متفاوتی داشته كه هر كدام قابل بحث و بررسی مجزا هستند ، آن طور كه باید به آن پرداخته نشده است.

به گزارش ایرنا ،محمد غزالی فیلسوف، متكلم و فقیه ایرانی در سدهٔ پنجم هجری است كه تمام زندگی خود را صرف تحصیل علوم دینی و شرعی و نیز تزكیه و اصلاح خویش و دیگران نمود و در زمینه های مختلف علمی، كلامی، فقهی و اخلاقی تالیفات و تصنیفات بسیار زیادی به جامعه بشری هدیه كرد .
از آنجا كه معرفی شخصیت های نامدار علمی و فرهنگی و كنكاش در زندگی آنان نقش مهمی در اعتلا و اغنای فرهنگی دارد ولی به اذعان برخی پژوهشگران این امر در دیار كهن خراسان كه مهد پرورش نامدارترین شخصیت های تاریخی است ، مورد غفلت واقع شده است .
با توجه به اینكه معرفی مفاخر برجسته استان و سرزمین توس نقش مهمی در آماده سازی مشهد برای سال 2017 به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام را دارد ، لذا اداره كل میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی بر آن شده است كه جلساتی دوره ای برای شناخت و معرفی چهره های نامی برگزاركند .
در این راستا نخستین همایش علمی فرهنگی نام آوران توس با موضوع شناخت امام محمد غزالی در محل موزه بزرگ خراسان با حضور تارخ پژوها ، چهره های فرهنگی و اساتید دانشگاه برگزار شد .

*غزالی نگین مفاخر توس
عضو فرهنگستان زبان و ادب فارسی در این همایش با بیان اینكه غزالی پس از فردوسی ارزنده ترین نگین توس و خطه خراسان است ، گفت : غزالی از ارزنده ترین چهرهای ماندگار این سرزمین است و باید با بیداری از خواب غفلت و پرداختن به معرفی این چهره علمی و عرفانی زمینه را برای پرورش و رشد غزالی ها در كهن دیار فرهنگی فراهم كرد.
محمد جعفر یاحقی تصریح كرد : بزرگان توس هریك در رشته ای سرآمد بوده اند و دنیایی را در تصرف خود داشتند لذا این شخصیت ها باید به بهترین نحو معرفی شوند.
وی ادامه داد : چنانچه فیلم سازان در خصوص شناسایی و معرفی این مفاخر در قالب آثار نمایشی درست عمل نكنند غربی ها به این مهم خواهند پرداخت همانگونه كه در مشهد خیابان هایی به نام غزالی و شیخ طوسی یافت نمی شود ولی در سایر كشورها فراوان مجموعه هایی با عنوان نام آوران توس وجود دارد.
وی با بیان اینكه توس تنها شهر اسلامی است كه به این تعداد مفاخر دارد ، افزود : در توس به وفور شحصیت های سرشناس رشد كرده و در سایر بلاد افتخارآفرینی كرده اند.
مدیر قطب علمی فردوسی‌شناسی و ادبیات خراسان دانشگاه فردوسی مشهد ادامه داد : كارهای زیادی در خصوص معرفی چهره های نامدار توس باید انجام شود و نباید بگذاریم جهانیان در این زمینه گوی سبقت را از ما ببرند .
یاحقی افزود : اگر در این زمینه غفلت كنیم غربیان با استفاده از این غفلت مستندها و آثار ارزشمندی در خصوص چهره های نامدار ایرانی با توجه به دید و نگاه خود خواهند ساخت.

*ارائه واحدهای درسی غزالی شناسی در دانشگاه های اروپا
استاد مطالعات مذهبی دانشگاه ویرجینیا ( ایالت متحده آمریكا) نیز در این همایش گفت : امام محمد غزالی از مهمترین دانشمندان ایرانی در عرصه جهانی است .
پروفسور ' ساشا دینا ' افزود : غزالی جزو مفاخر ایران زمین است ولی در شرایط فعلی در عرصه های بین المللی غزالی را عرب نما معرفی می كنند .
وی تصریح كرد : غزالی در خاك ایران متولد شده ، رشد یافته و باید ایرانی باقی بماند و نباید این مفاخر با غفلت از فرهنگ این سرزمین ربوده شوند.
وی ادامه داد : تاریخ خراسان مرحله مهمی را سپری می كند چراكه غزالی نه تنها یك شخصیت متعلق به خراسان و ایران است بلكه مورخان و محققان اروپایی وی را یك شخصیت جهانی می دانند.
پروفسور دینا با بیان اینكه جهان ادیان به دنبال عرفان است، ادامه داد : جهان امروز به دنبال كسی است كه این معنویت را تدریس و تبلیغ كند .
وی ادامه داد : دانشگاه فردوسی به واسطه واقع شدن در مهد پرورش عرفا و دانشمندان می تواند با پرداختن به معرفی مفاخر علمی و عرفانی این سرزمین نظیر امام محمد غزالی در سطح جهان پیشتاز باشد.
این استاد دانشگاه افزود : آنگونه كه زندگی معنوی انسان را احیاء می كند، ملی گرایی نمی تواند انسان را احیا كند .
پروفسور دینا اظهار كرد : معنویت ، داروی رسیدن به آرامش در دنیای آشفته مدرنیته است و غزالی اولین شخصیتی می باشدكه بیوگرافی عقلانی خود را به نگارش درآورد و از راه عقل ، شك خود را با دعا و ذكر رفع كرد .
وی تاكید كرد : باید به نحو مطلوب این دانشمند بزرگ ایرانی متعلق به سرزمین توس و خراسان را در جهان معرفی كرد .

* شناسایی بیش از 500 نام آور در سرزمین توس
تاریخ پژوه مشهدی و مسئول امور فرهنگی آرامگاه فردوسی نیز در ادامه با اشاره به اینكه بیش از 500 نفر نام آور بزرگ در دیار توس شناسایی شده است ، افزود : 24 نفر از این تعداد شهرت ملی و 10 تن نظیرفردوسی توسی ، خواجه نصیر توسی ، شیخ توسی ، خواجه نظام الملك توسی و امام محمد غزالی شهرت فراملی دارند .
مهدی سیدی با بیان اینكه تا كنون در زمینه معرفی این بزرگان كم كاری شده است ، تصریح كرد : متاسفانه چهره های نامی خراسان به طور شایسته معرفی نشده اند .
سیدی ادامه داد : امام محمد غزالی نیز به عنوان یكی از نام آورترین چهره ای این دیار چنانچه به جا معرفی شود تحول شگرفی در فرهنگ دیار خراسان شكل می گیرد.
وی با اشاره به انتخاب مشهد از سوی آیسسكو به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام در سال 2017 افزود : معرفی شخصیت علمی فرهنگی امام محمد غزالی در این سال یكی از مهمترین اقداماتی است كه باید انجام شود .
وی گفت : از آنجا كه كلانشهر مشهد شهری چند مدیریتی است و هر دستگاهی جداگانه برای آمادگی مشهد در سال 2017 طرح و برنامه جدا ارائه می دهد ، ممكن است خیلی از برنامه های فرهنگی مهم نظیر معرفی و شناسایی مفاخر این دیار كهن مورد غفلت واقع شود.
* برای معرفی توس و مفاخر خراسان گام های اساسی باید برداشت
مدیر كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی نیز در این همایش گفت : سرزمین توس و خراسان، مهد تاریخ و تمدن است كه این امر رسالت ما را در حوزه های فرهنگی بیشتر می كند.
حسین زارع صفت افزود : محمدغزالی احیاگر دانش ، متفكر بزرگ و معلم دلسوز توسی است كه دركنار دیگر مفاخر بزرگ توس باید به شكل خوب معرفی شود.
وی ادامه داد : باید برای معرفی توس و مفاخر این خطه گام های اساسی برداشت كه برگزاری جلسات هفتگی می تواند در این زمینه كارساز باشد .
زارع صفت افزود : امام محمد غزالی خدمات فراوانی در طول عمر خود ارائه و تالیفات بسیار زیادی داشته به گونه ای كه به گفته خود این شخصیت ،73 كتاب نوشته و 370 كتاب و جزوه نیز به این شخصیت نسبت داده شده است.
وی با تاكید بر تشكیل دبیرخانه دائمی برای معرفی نامداران خراسانی تصریح كرد : متخصصان و صاحب نظران می توانند با برگزاری این گونه همایش ها به معرفی شخصیت های بزرگ و مفاخر توس و خراسان بپردازند.
محمد غزالی به سال 450 هجری قمری در توس از اعمال خراسان دیده به جهان گشود ودر سال 478 هجری قمری به دیار باقی شتافت .
تحصیلات غزالی تنها فقه نبود، او در علم اختلاف مذاهب، جدل، منطق و فلسفه هم دانش اندوخت . ك/4
7505/1211