غزالي گوهري برخاسته از مهد فرهنگ تمدن ايران زمين

مشهد- ايرنا- ابو حامد محمد غزالي از دانشمندان بزرگ اسلامي و نگين مفاخر توس است كه در ايران و شهر توس ديده به جهان گشود و عليرغم اينكه زندگي او دوره‌هاي مختلف و متفاوتي داشته كه هر كدام قابل بحث و بررسي مجزا هستند ، آنطور كه بايد به آن پرداخته نشده است.

به گزارش ايرنا ،محمد غزالي فيلسوف، متكلم و فقيه ايراني در سدهٔ پنجم هجري است كه تمام زندگي خود را صرف تحصيل علوم ديني و شرعي و نيز تزكيه و اصلاح خويش و ديگران نمود و در زمينه هاي مختلف علمي، كلامي، فقهي و اخلاقي تاليفات و تصنيفات بسيار زيادي به جامعه بشري هديه كرد .
از آنجا كه معرفي شخصيت هاي نامدار علمي و فرهنگي و كنكاش در زندگي آنان نقش مهمي در اعتلا و اغناي فرهنگي دارد ولي به اذعان برخي پژوهشگران اين امر در ديار كهن خراسان كه مهد پرورش نامدارترين شخصيت هاي تاريخي است ، مورد غفلت واقع شده است .
با توجه به اينكه معرفي مفاخر برجسته استان و سرزمين توس نقش مهمي در آماده سازي مشهد براي سال 2017 به عنوان پايتخت فرهنگي جهان اسلام را دارد ، لذا اداره كل ميراث فرهنگي ، گردشگري و صنايع دستي خراسان رضوي بر آن شده است كه جلساتي دوره اي براي شناخت و معرفي چهره هاي نامي برگزاركند .
در اين راستا نخستين همايش علمي فرهنگي نام آوران توس با موضوع شناخت امام محمد غزالي در محل موزه بزرگ خراسان با حضور تارخ پژوها ، چهره هاي فرهنگي و اساتيد دانشگاه برگزار شد .

*غزالي نگين مفاخر توس
عضو فرهنگستان زبان و ادب فارسي در اين همايش با بيان اينكه غزالي پس از فردوسي ارزنده ترين نگين توس و خطه خراسان است ، گفت : غزالي از ارزنده ترين چهرهاي ماندگار اين سرزمين است و بايد با بيداري از خواب غفلت و پرداختن به معرفي اين چهره علمي و عرفاني زمينه را براي پرورش و رشد غزالي ها در كهن ديار فرهنگي فراهم كرد.
محمد جعفر ياحقي تصريح كرد : بزرگان توس هريك در رشته اي سرآمد بوده اند و دنيايي را در تصرف خود داشتند لذا اين شخصيت ها بايد به بهترين نحو معرفي شوند.
وي ادامه داد : چنانچه فيلم سازان در خصوص شناسايي و معرفي اين مفاخر در قالب آثار نمايشي درست عمل نكنند غربي ها به اين مهم خواهند پرداخت همانگونه كه در مشهد خيابان هايي به نام غزالي و شيخ طوسي يافت نمي شود ولي در ساير كشورها فراوان مجموعه هايي با عنوان نام آوران توس وجود دارد.
وي با بيان اينكه توس تنها شهر اسلامي است كه به اين تعداد مفاخر دارد ، افزود : در توس به وفور شحصيت هاي سرشناس رشد كرده و در ساير بلاد افتخارآفريني كرده اند.
مدير قطب علمي فردوسي‌شناسي و ادبيات خراسان دانشگاه فردوسي مشهد ادامه داد : كارهاي زيادي در خصوص معرفي چهره هاي نامدار توس بايد انجام شود و نبايد بگذاريم جهانيان در اين زمينه گوي سبقت را از ما ببرند .
ياحقي افزود : اگر در اين زمينه غفلت كنيم غربيان با استفاده از اين غفلت مستندها و آثار ارزشمندي در خصوص چهره هاي نامدار ايراني با توجه به ديد و نگاه خود خواهند ساخت.

*ارائه واحدهاي درسي غزالي شناسي در دانشگاه هاي اروپا
استاد مطالعات مذهبي دانشگاه ويرجينيا ( ايالت متحده آمريكا) نيز در اين همايش گفت : امام محمد غزالي از مهمترين دانشمندان ايراني در عرصه جهاني است .
پروفسور ' ساشا دينا ' افزود : غزالي جزو مفاخر ايران زمين است ولي در شرايط فعلي در عرصه هاي بين المللي غزالي را عرب نما معرفي مي كنند .
وي تصريح كرد : غزالي در خاك ايران متولد شده ، رشد يافته و بايد ايراني باقي بماند و نبايد اين مفاخر با غفلت از فرهنگ اين سرزمين ربوده شوند.
وي ادامه داد : تاريخ خراسان مرحله مهمي را سپري مي كند چراكه غزالي نه تنها يك شخصيت متعلق به خراسان و ايران است بلكه مورخان و محققان اروپايي وي را يك شخصيت جهاني مي دانند.
پروفسور دينا با بيان اينكه جهان اديان به دنبال عرفان است، ادامه داد : جهان امروز به دنبال كسي است كه اين معنويت را تدريس و تبليغ كند .
وي ادامه داد : دانشگاه فردوسي به واسطه واقع شدن در مهد پرورش عرفا و دانشمندان مي تواند با پرداختن به معرفي مفاخر علمي و عرفاني اين سرزمين نظير امام محمد غزالي در سطح جهان پيشتاز باشد.
اين استاد دانشگاه افزود : آنگونه كه زندگي معنوي انسان را احياء مي كند، ملي گرايي نمي تواند انسان را احيا كند .
پروفسور دينا اظهار كرد : معنويت ، داروي رسيدن به آرامش در دنياي آشفته مدرنيته است و غزالي اولين شخصيتي مي باشدكه بيوگرافي عقلاني خود را به نگارش درآورد و از راه عقل ، شك خود را با دعا و ذكر رفع كرد .
وي تاكيد كرد : بايد به نحو مطلوب اين دانشمند بزرگ ايراني متعلق به سرزمين توس و خراسان را در جهان معرفي كرد .

* شناسايي بيش از 500 نام آور در سرزمين توس
تاريخ پژوه مشهدي و مسئول امور فرهنگي آرامگاه فردوسي نيز در ادامه با اشاره به اينكه بيش از 500 نفر نام آور بزرگ در ديار توس شناسايي شده است ، افزود : 24 نفر از اين تعداد شهرت ملي و 10 تن نظيرفردوسي توسي ، خواجه نصير توسي ، شيخ توسي ، خواجه نظام الملك توسي و امام محمد غزالي شهرت فراملي دارند .
مهدي سيدي با بيان اينكه تا كنون در زمينه معرفي اين بزرگان كم كاري شده است ، تصريح كرد : متاسفانه چهره هاي نامي خراسان به طور شايسته معرفي نشده اند .
سيدي ادامه داد : امام محمد غزالي نيز به عنوان يكي از نام آورترين چهره اي اين ديار چنانچه به جا معرفي شود تحول شگرفي در فرهنگ ديار خراسان شكل مي گيرد.
وي با اشاره به انتخاب مشهد از سوي آيسسكو به عنوان پايتخت فرهنگي جهان اسلام در سال 2017 افزود : معرفي شخصيت علمي فرهنگي امام محمد غزالي در اين سال يكي از مهمترين اقداماتي است كه بايد انجام شود .
وي گفت : از آنجا كه كلانشهر مشهد شهري چند مديريتي است و هر دستگاهي جداگانه براي آمادگي مشهد در سال 2017 طرح و برنامه جدا ارائه مي دهد ، ممكن است خيلي از برنامه هاي فرهنگي مهم نظير معرفي و شناسايي مفاخر اين ديار كهن مورد غفلت واقع شود.
* براي معرفي توس و مفاخر خراسان گام هاي اساسي بايد برداشت
مدير كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري خراسان رضوي نيز در اين همايش گفت : سرزمين توس و خراسان، مهد تاريخ و تمدن است كه اين امر رسالت ما را در حوزه هاي فرهنگي بيشتر مي كند.
حسين زارع صفت افزود : محمدغزالي احياگر دانش ، متفكر بزرگ و معلم دلسوز توسي است كه دركنار ديگر مفاخر بزرگ توس بايد به شكل خوب معرفي شود.
وي ادامه داد : بايد براي معرفي توس و مفاخر اين خطه گام هاي اساسي برداشت كه برگزاري جلسات هفتگي مي تواند در اين زمينه كارساز باشد .
زارع صفت افزود : امام محمد غزالي خدمات فراواني در طول عمر خود ارائه و تاليفات بسيار زيادي داشته به گونه اي كه به گفته خود اين شخصيت ،73 كتاب نوشته و 370 كتاب و جزوه نيز به اين شخصيت نسبت داده شده است.
وي با تاكيد بر تشكيل دبيرخانه دائمي براي معرفي نامداران خراساني تصريح كرد : متخصصان و صاحب نظران مي توانند با برگزاري اين گونه همايش ها به معرفي شخصيت هاي بزرگ و مفاخر توس و خراسان بپردازند.
محمد غزالي به سال 450 هجري قمري در توس از اعمال خراسان ديده به جهان گشود ودر سال 478 هجري قمري به ديار باقي شتافت .
تحصيلات غزالي تنها فقه نبود، او در علم اختلاف مذاهب، جدل، منطق و فلسفه هم دانش اندوخت . ك/4
7505/1211