رئیس دانشگاه چمران اهواز:خوزستان از مواهب نفت بی بهره است

اهواز- ایرنا- رئیس دانشگاه شهید چمران اهواز گفت:این استان از مواهب وجود نفت و گازی كه در خود دارد، هیچ بهره ای نبرده است.

به گزارش ایرنا غلامحسین خواجه پنجشنبه در جلسه روسای دانشگاه ها، اعضای شورای علمی بنیاد ملی نخبگان خوزستان و پارك علم و فناوری استان كه با حضور معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری در سالن جلسات دانشگاه شهید چمران اهواز تشكیل شد با اشاره به اینكه خوزستان قطب نفت كشور است اظهار كرد: مراكز و سازمان ها از وجود نفت بهره مند شده اند اما خوزستان و دانشگاه شهید چمران اهواز تاكنون هیچ منفعتی از نفت نداشته اند.
وی با تاكید بر توسعه زیرساخت های دانشگاهی در خوزستان افزود: دانشگاه ها و مراكز علمی استان به كمك نیاز دارند و امیدواریم این مساعدت ها از خوزستان كه در سال های گذشته با سختی های بسیار روبه رو بوده دریغ نشود.
خواجه با اشاره به جنگ هشت ساله در خوزستان اظهار كرد: در این مدت دانشگاه شهید چمران پایگاه رزمندگان و وظیفه پشتیبانی از جنگ را بر عهده داشته و از توسعه فضای علمی و دانشگاهی عقب افتاده است كه باید برای كاهش فاصله با دیگر مراكز علمی كشور به این دانشگاه كمك شود.
*60 میلیارد ریال برای تنگی نفس
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه شهید چمران اهواز نیز در این نشست، اعتبار مورد نیاز برای مطالعات مشكلات تنفسی مردم خوزستان را 60 میلیارد ریال عنوان كرد.
ابراهیم حاجی دولو گفت: تحقیقات در زمینه مشكلات تنفسی با همكاری دانشگاه چمران و علوم پزشكی اهواز آغاز شده و این اعتبار برای انجام تست ها و آزمایشات تخصصی مشكلات تنفسی لازم است.
وی همچنین با انتقاد از واگذاری مطالعات سد گتوند به دانشگاه تهران اضافه كرد: علیرغم تلاش دانشگاه این مطالعات به خارج از استان سپرده شد و مركز باید از انجام مطالعات در داخل خوزستان حمایت كند.
حاجی دولو با تاكید بر اعتمادسازی در اساتید دانشگاه با هدف توسعه فعالیت های فناورانه افزود: هم اكنون بسیاری از اساتید به حضور در كلاس درس تمایل دارند و برای ورود به حوزه صنعت نیاز به فرهنگسازی است.
سه سال است كه با بارش نخستین باران های پائیزی، خوزستانی ها با بحران تنگی نفس مواجه می شوند. امسال حدود 22 هزار نفر به دلیل مشكلات تنفسی در زمان بارندگی به مراكز درمانی مراجعه كردند. عامل اصلی این عارضه هنوز پیدا نشده است.
ریزگردها نیز یكی دیگر از مشكلات اساسی خوزستان هستند كه از سال 1380 در این استان را درگیر كرده و دامنه گستره آن 20 استان كشور را نیز گرفته است.
*منطقه ویژه نفت و گاز در خوزستان
معاون دانشگاه چمران اهواز در ادامه از تاسیس منطقه ویژه نفت و گاز در استان خبر داد و گفت: با توجه به ظرفیت استان ارائه مدل و طراحی آن انجام شده و سیاست گذاری و كسب مجوزها نیز در حال انجام است.
وی افزود:پنج تا شش منطقه ویژه نفت و گاز در كشور همزمان در مرحله طراحی است ولی روند آنها موفقیت آمیز نبوده است.
حاجی دولو شركت های مستقر در پارك علم و فناوری خوزستان را 40 واحد اعلام كرد كه 30 شركت از میان آنها موفق به خروج از پارك شده اند.
وی همچنین از افزایش رقم قرادادهای دانشگاه چمران خبر داد و گفت: قراردادهای این دانشگاه از 55 مورد در سال گذشته به مبلغ 50 میلیارد ریال به 42 مورد در سال جاری به مبلغ 220 میلیارد رسیده كه نشان می دهد با ورود دانشگاه به حوزه فناوری، روند كار به سمت قراردادهای كلان، درازمدت و تاثیرگذار رفته است.
حاجی دولو تاكید كرد:حجم قراردادهای خدمات آزمایشگاهی تقاضامحور نیز به بیش از شش میلیارد ریال رسیده كه نسبت به پارسال پنج برابر شده است.
خوزستان 270 هزار دانشجو دارد كه 17 هزار نفر از آنها در دانشگاه شهید چمران اهواز تحصیل می كنند.
6065/7151