۵ آذر ۱۳۹۴،‏ ۱۸:۰۸
کد خبر: 81855355
۰ نفر
نخستين سمپوزيوم 'بيولوژي اسپرم' در اصفهان برگزار شد

اصفهان-ايرنا- نخستين سمپوزيوم 'بيولوژي اسپرم' روز پنجشنبه در پژوهشكده زيست فناوري پژوهشگاه 'رويان' در اصفهان برگزار شد.

به گزارش ايرنا، اين سمپوزيوم با حضور حدود 300 دانشجو و پژوهشگر در رشته هاي علوم زيستي، ژنتيك، پزشكي، اورولوژي، علوم آزمايشگاهي ، تخصص زنان و زايمان و مامايي برگزار شد.
در اين گردهمايي يكروزه بيش از 30 مقاله درباره محورهاي سلول هاي بنيادي اسپرماتوگوني، اهميت بررسي كروماتين اسپرم در تشخيص و درمان ناباروري، تغييرات پوياي اپي ژنتيك و ژنتيك در طي اسپرماتوژنز و مراحل اوليه پس از لقاح، اهميت فريز اسپرم در حفظ باروري، واريكوسل از ديدگاه سلولي و مولكولي، اهميت روش هاي نوين جداسازي اسپرم در درمان ناباروري و نقش كروموزوم واي در ناباروري ارائه شد.
رئيس پژوهشكده زيست‌فناوري پژوهشگاه رويان در اين گردهمايي گفت: اين سمپوزيوم با حضور اساتيد فعال و شاخص در اين زمينه و با ارائه دستاوردهاي پژوهشي، گامي به سمت هدفمندكردن دانشجويان و پژوهشگران آينده براي گذراندن طرح ها و پايان نامه برمي دارد.
محمدحسين نصر اصفهاني افزود:روش هاي توليد مثل در سه دهه اخير پيشرفت زيادي كرده و تحول موجود در زيست فناوري توليد مثل، مديون همكاري علوم متنوع زيستي در ابعاد سلولي، مولكولي، ژنتيكي و تكوين است.
وي با اشاره به معضل ناباروري در جامعه امروز اظهار كرد: امروزه از روش هاي درمان نازايي و ناباروي مانند لقاح مصنوعي، آي وي اف(IVF) و ميكرواينجكشن استفاده زيادي مي شود كه در اين زمينه شناخت، ارزيابي و انتخاب بهترين اسپرم با توجه به اينكه اين سلول‌ها نصف نسل آينده را تشكيل مي دهد، ضروري است.
اين پژوهشگر با بيان اينكه با شناخت و ارزيابي درست اسپرم مي توان به راه‌هاي درماني براي ناباروري دست يافت، گفت: در اين گردهمايي علمي به روش هاي نوين انتخاب اسپرم و همچنين روش مكس(MACS) به عنوان يك روش جداسازي اسپرم برتر اشاره مي شود.
رئيس پژوهشكده زيست فناوري رويان در اصفهان با اشاره به موفقيت استفاده از روش درمان ناباروري مكس براي زوج هاي نابارور اظهار كرد: اين روش توسط پژوهشگران پژوهشكده رويان و با همكاري مركز درمان ناباروري اصفهان بر روي تعدادي از زوج هاي نابارور اجرا شد و شانس بارداري آنها را تا 20 درصد افزايش داد.
وي همچنين خاطرنشان كرد: 30 درصد از شركت كنندگان در اين گردهمايي از اصفهان و ديگران از ساير استان‌هاي كشور هستند.
پژوهشگاه رويان زير نظر جهاد دانشگاهي كشور داراي سه پژوهشكده توليد مثل، علوم سلولي و مولكولي و زيست فناوري است كه پژوهشكده زيست فناوري در اصفهان فعال است.
پژوهشكده زيست فناوري رويان در اصفهان پيش از اين موفق به شبيه سازي گوسفند، بز و گوساله شده بود.
ت/6027/3011 /1596