آمانو: نمونه های گرفته شده از پارچین كاملا معتبر است

وین- ایرنا - یوكیو آمانو، مدیركل آژانس انرژی اتمی در یك كنفرانس خبری در پاسخ به سئوال خبرنگار رویترز درباره این كه، آیا اعضای شورای حكام از نمونه های برداشته شده از پارچین نگران هستند، تاكید كرد: نمونه ها كاملا معتبر هستند و نیازی به بحث در این باره وجود ندارد .

آمانو با اشاره به موضوع پی ام دی افزود: گزارش های ما بر اساس واقعیت است، نه سیاه سیاه و نه سفید سفید .
وی اضافه كرد: موضوع پرونده پی ام دی هم مثل یك پازل می ماند كه قسمت های مختلف آن را تجزیه و تحلیل می كنیم تا به درك بهتری برسیم.
او ادامه داد: تصمیم بسته شدن پرونده پی ام دی در ایران مربوط به تصمیم اعضای شورای حكام می باشد.
مدیركل آژانس در پاسخ به سئوال دیگری مبنی بر این كه، آیا ایران اطلاعات كافی را برای جمع بندی گزارش شما در اختیار آژانس قرار داده است، گفت: ایران توضیحات خود را اواسط آگوست به ما ارائه داد و بعد از آن جلسات فنی و جمع بندی داشتیم. وی تصریح كرد: با توجه به سفر پارچین هم كه انجام شد این فعالیت ها در مجموع باعث شد كه درك بهتری از موضوع پی ام دی ایران داشته باشیم.
آمانو به دیدار روز سه شنبه خود با عراقچی نیز اشاره كرد و افزود: دیدار خوبی بود و در خصوص مسائل زیادی صحبت شد.
وی با اشاره به دیدار و صحبت هایش با مقامات عالی ایران، این دیدارها و صحبت ها را برای بررسی فعالیت های هسته ای بسیار مفید ارزیابی كرد.
مدیركل آژانس بین المللی انرژی اتمی امروز و پیش از این گفت و گوی خبری در بیانیه مقدماتی آغاز به كار نشست شورای حكام این آژانس بر عدم هرگونه انحراف در فعالیت های هسته ای ایران تاكید كرده بود .
آمانو عدم هرگونه انحراف در فعالیت های هسته ای ایران را تایید كرده و در باره فعالیت های هسته ای ایران نیز گفته بود: در خصوص فعالیت های اعلام نشده از طرف ایران نیز نمی توانیم ضمانتی بدهیم.
وی افزود : آژانس در حال انجام فعالیت های مقدماتی مربوط به راستی آزمایی و نظارت بر تعهدات ایران تحت برجام می باشد .
كد 441**1144