دوازدهمين اجلاس كنفرانس عمومي سازمان آيسسكو در باكو برگزار شد

باكو - ايرنا - دوازدهمين اجلاس كنفرانس عمومي سازمان اسلامي آموزشي ، علمي و فرهنگي (آيسسكو) روز پنجشنبه با حضور الهام علي اف رييس جمهوري آذربايجان و هيات كشورهاي عضو از جمله جمهوري اسلامي ايران به سرپرستي علي اصغر فاني وزير آموزش و پرورش كشورمان در باكو برگزار شد.

الهام علي اف رييس جمهوري آذربايجان طي سخناني در اين اجلاس برگزاري 12 اجلاس كنفرانس عمومي سازمان آيسسكو در باكو را رويداد مهم براي كشورش خواند و گفت : :در حال حاضر آيسسكو در عرصه بين المللي به يك نهاد معتبر تبديل شده است .
وي افزود: جمهوري آذربايجان به تبليغ و ترويج فرهنگ اسلامي در خارج از كشور اهميت زياد قايل است و علاقمند تحكيم روابط ميان اديان و بين فرهنگي است .
الهام علي اف با اشاره به تلاش هاي جمهوري آذربايجان در راستاي تحكيم و تقويت همبستگي اسلامي و تبليغ ارزشهاي اسلامي گفت : جمهوري آذربايجان همچنين با اسلام هراسي مبارزه مي كند
در اين اجلاس عبدالعزيز عثمان التويجري مدير كل آيسسكو با اتفاق آراي حاضران مجددا به سمت مدير كل اين سازمان انتخاب شد .
همچنين رياست دوره اي در كنفرانس عمومي سازمان اسلامي آموزشي ، علمي و فرهنگي (آيسسكو) به جمهوري آذربايجان واگذار شد .
عبدالعزيز عثمان التويجري مدير كل آيسسكو طي سخنان با اشاره به وظايف پيشرو اين سازمان گفت : ما بايد بطور مشترك تلاش كنيم تا نسل جوان را از چنگ افراطگرايان و تروريستها نجات دهيم .
مدير كل سازمان آيسسكو افزود: ما فعاليت هاي خود جهت برقراري هر چه بيشتر روابط تنگاتنگ ميان كشورهاي اسلامي را ادامه خواهيم داد .
علي اصغر فاني وزير آموزش و پرورش جمهوري اسلامي ايران نيز با تقدير از تلاش هاي سازمان آيسسكو جهت ايجاد وحدت بين كشورهاي اسلامي گفت ، با توجه به جهت گيري آموزشي ، علمي و فرهنگي اين سازمان ، به نظر مي رسد كه اين اجلاس و اجلاس هاي شبيه بتواند كشورهاي مسلمان را هر چه بيشتر به هم نزديك كند .
وي در حاشيه اين اجلاس در گفت و گو با خبرنگاران افزود: تجربيات ارزشمند جمهوري اسلامي ايران در نزديكي بيشتر بين اقوام و مذاهبي كه در كشورمان زندگي مي كنند ، نشانگر اين است كه با گفت و گو ، تعامل و تفاهم مي توانيم در كنار هم ديگر زندگي كنيم.
وي اضافه كرد با اين وحدتي كه بين كشورهاي مسلمان ايجاد خواهد شد ما اميدواريم كه امت واحد اسلامي بتواند به آن اهدافي كه دين مبين اسلام و پيامبر بزرگوار اسلام براي ما تعيين كرده نايل شويم .
علي اصغر فاني در پاسخ به سووالي در باره چشم انداز همكاري ايران و جمهوري آذريجان در حوزه آموزش و پرورش ، ديدار اخير با همتاي آذربايجاني در پاريس را خاطر نشان كرد و آمادگي ايران براي اداي تجربيات خود در حوزه آموزش و پرورش به جمهوري آذربايجان را اعلام كرد
وي افزود: به توجه به اين كه وزارت آموزش در جمهوري آذربايجان شامل مدارس و دانشگاهها مي شود ما در زمينه دانشگاهي و تبادل استاد ودانشجو هم همكاري خوبي داريم و در آينده اين همكاري مي تواند توسعه پيدا كند .
وزير آموزش و پرورش كشورمان در اين سفر دو روزه به باكو قرار است همچنين با همتاي آذربايجاني خود ديدار كند .
خاورم ** 337**1566