پانزدهمين پيش نشست همايش ملي حكيم طهران در قم برگزار شد

قم – ايرنا – پانزدهمين پيش نشست همايش ملي حكيم طهران، نكوداشت مقام علمي «آقا علي مدرس زُنوزي (حكيم موسس)» با موضوع «شرايط سياسي و اجتماعي عصر آقا علي مدرس زنوزي» روز پنجشنبه با حضور جمعي از پژوهشگران و استادان حوزه و دانشگاه در سالن همايش هاي غدير دفتر تبليغات اسلامي قم برگزار شد.

به گزارش ايرنا، رئيس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامي در اين جلسه گفت: يكي از مسائل مورد بحث در شرايط سياسي و اجتماعي دوره حكيم طهران اين است كه چگونه حكمت در زمان واحد در شهري مانند تهران رشد و در جاي ديگر تنزل مي ‌كند.
حجت الاسلام والمسلمين نجف لك زايي، با اشاره به اينكه سه تن از حكيمان اربعه از اصفهان به تهران آمدند، افزود: آقا ميرزا حسين‌ سبزواري، آقا محمد رضا قمشه ‌اي، ميرزا ابوالحسن جلوه و آقا علي مدرس زنوني حكيمان اربعه حوزه علميه تهران بودند كه از ميان آنها تنها ميرزا حسين سبزواري از سبزوار به تهران آمده بود.
استاد حوزه علميه قم خاطرنشان كرد: علت اين امر كه چرا حكمت از اصفهان رفت و به تهران آمد و چه زمينه‌ هايي در تهران به وجود آمد كه حكيمان اربعه به تهران آمدند، بايد مورد بررسي و پژوهش قرار بگيرد.
لك زايي، بيان كرد: يكي از دلايل ورود حكيمان به تهران به عوامل سياسي، اجتماعي و محيطي آن دوره مربوط مي ‌شود و حكيم زنوزي حدود 37 سال در تهران به تدريس مشغول بود.
وي با اشاره به عقب ماندگي هاي ايران در دوره قاجاريه گفت: اين عقب ماندگي ها موجب شد تا برخي به فكر تاسيس مدرسه براي آموزش افتادند و مراكز علمي مانند مدرسه مروي و دارالفنون در اين دوره تاسيس شد و همه اينها دست به دست هم داد كه به مساله دانش توجه شود و يكي از دانش ها حكمت بود كه حكيمان اربعه چراغ حكمت را روشن كردند.
وي با تاكيد بر ضرورت انجام كارهاي پژوهشي در رابطه با حكيمان اربعه گفت: براي بررسي نقش علمي حكيم طهران نيازمند مطالعه و انجام كارهاي تحقيقاتي بيشتر هستيم تا بتوانيم به تاثيرات علمي و حكمتي وي بيشتر پي ببريم و همچنين بايد در مسير رشد و شكوفايي جامعه كه دغدغه همه عالمان و حكيمان بوده است گام برداريم.
دكتر محمد فتح اللهي از استادان دانشگاه هاي تهران نيز در اين نشست، با اشاره به اوضاع سياسي و اجتماعي در دوران حكيم طهران گفت: در آن عصر مشاهده مي كنيم كه تهران ديگر يك شهر سنتي نيست و در حال تدوين يك هويت است و تهران في نفسه يك مظهر فلسفه است و به يك معنا مركز شد و ديگر مراكز علمي از فلسفه تهران تغذيه كرده اند.
وي با بيان اينكه بايد به طور كامل درباره دوره قاجار بررسي صورت بگيرد، گفت: در اين دوره شاهد غلبه فضاي مادي گرايي هستيم كه حتي بر روي شعر و ادبيات نيز اين امر تاثير گذاشته و سبك هندي را به سبك خراساني كه فقط مظاهر مادي طبيعت را مي ديد، تغيير داد.
همچنين، دكتر منوچهر صدوقي‌ سها از فيلسوفان و عرفان ‌پژوهان در اين نشست در رابطه با مقام علمي «آقا علي مدرس زنوزي» مشهور به حكيم طهران يا حكيم موسس مطالبي را بيان كرد.
دكتر عليرضا صدرا عضو هيات علمي دانشكده حقوق و علوم سياسي دانشگاه تهران و عضو گروه علمي فلسفه سياسي مجمع عالي حكمت اسلامي نيز در اين نشست به آثار علمي حكيم طهران اشاره كرد و آنان را مورد بررسي قرار داد و گفت: امروز بايد به توليد دانش ادامه دهيم و براي رشد و پيشرفت علمي كشور تلاش كنيم.
وي با بيان اينكه فقه و فلسفه هيچ كدام جاي يكديگر را نمي گيرند بلكه هم افزا هستند و با استفاده از ظرفيت و زمينه هاي موجود در اين مساله بايد بيشتر كار كرد، گفت: انسان ها متاثر از زمان خود هستند اما معلول زمان خود نيستند بلكه معلول اراده خود هستند.
حجت الاسلام والمسلمين مرتضي جوادي آملي از استادان حوزه علميه قم نيز در اين نشست با بيان اينكه شرايط جامعه امروز نسبت به حكمت مرهون تلاش حكيمان پيشين است، تاكيد كرد: بايد در معرفي آثار علمي و شخصيتي عالمان گذشته تلاش كنيم و برگزاري اين نشست هاي علمي مي تواند در توسعه دانش و پيشرفت كشور موثر باشد.
دبير علمي اين نشست نيز در گفت و گو با ايرنا گفت: مسئولان برگزاري اين همايش تصميم گرفتند پيش از برگزاري آن، بحث هاي علمي را در يك سطح بالايي بپرورانند و در نهايت اقدام به برگزاري آن كنند و اين پيش نشست ها، زمينه ساز علمي براي برگزاري همايش اصلي است.
دكتر رجب علي اسفنديار افزود: محصول اين بحث هاي علمي در همايش اصلي به بحث گذاشته مي شود و برگزاري اين نشست ها به انجام بحث هاي علمي و تخصصي در اين زمينه كمك مي كند و از آنجا كه زمينه بحث هاي علمي و مقدماتي حكيم طهران كمتر كار شده برگزاري نشست هاي علمي و بحث استادان و كارشناسان در اين زمينه ضروري است.
اين نشست از سوي معاونت پژوهشي دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم و پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامي برگزار و در پايان به پرسش هاي شركت كنندگان پاسخ داده شد.
همايش ملي حكيم طهران، نكوداشت مقام علمي «آقا علي مدرس زُنوزي (حكيم موسس)» از سوي مجمع عالي حكمت اسلامي و با همكاري 21 مركز علمي فرهنگي و اجرايي كشور در زمستان امسال به مدت دو روز در تهران و قم برگزار مي شود؛ تاكنون 14 پيش نشست علمي درباره اين همايش با موضوع هاي گوناگون در مراكز مختلف علمي قم، تهران، مشهد، شيراز، مرند و زنوز برگزار شده است.
اين همايش در محورهاي شخصيت شناسي حكيم طهران، تحليل آرا و انديشه هاي حكيم طهران، بحث هاي تطبيقي و مقايسه اي و بررسي آثار مرحوم حكيم موسس برگزار مي شود.
علاقه مندان براي كسب اطلاعات بيشتر مي توانند به پايگاه اطلاع رساني همايش ملي حكيم طهران به نشاني www.hakim-tehran.com و يا پايگاه اطلاع رساني مجمع عالي به نشاني www.hekmateislami.com و يا دبيرخانه همايش واقع در قم، خيابان 19 دي، كوچه 10، دفتر مجمع عالي حكمت اسلامي مراجعه كنند.
آقا علي مدرس زُنوزي مشهور به حكيم طهران و حكيم موسس از بزرگ ترين حكيمان و مدرسان حكمت در قرن 13 هجري قمري بود.
وي به وسعت دانش، قدرت پژوهش، ابتكار و نوآوري در عرصه حكمت متعاليه شهرت دارد، از جمله آثار وي مي توان به تعليقات بر شوارق، تاريخ الحكما، رساله در توحيد، رساله حمليه، رساله در وجود رابطي و تعليقات بر اسفار اشاره كرد و از شاگردان حكيم طهران مي توان ميرزا كوچك آشتياني، سيد حسين بادكوبه اي، ميرزا محمد باقر اصطهباني، آقا ميرزا هاشم گيلاني رشتي، حيدر قلي خان نهاوندي و ميرزا حسن كرمانشاهي را نام برد. ك/4
7406/ 1175