ضرورت تبديل مدرسه تاريخي 'مموريال' تبريز به موزه ورزش

تبريز - ايرنا - فرماندار شهرستان تبريز با اشاره به نقش چشمگير فعاليت مدرسه تاريخي مموريال تبريز در تاريخ فوتبال منطقه گفت: پيشنهاد تبديل اين مدرسه به موزه ورزش و فوتبال اقدام به جا و مناسبي است كه اجراي سريعتر آن را پيگيري خواهيم كرد.

رحيم شهرتي‌فر روز پنجشنبه در بازديد از موزه فوتبال آذربايجان در غرب تبريز، ايجاد اين مجموعه را قدمي بزرگ در حفظ تاريخ و فرهنگ ورزش آذربايجان عنوان كرد.
وي با تاكيد بر اينكه آثار اين موزه، براي جوانان و نسل‌هاي آتي نيز آموزنده و باعث افتخار خواهد بود، گفت: براي فرزندان و خانواده‌هاي عزيزان پيشكسوت ورزش فوتبال نيز يادگاري ارزشمند است كه به صورت منسجم نتيجه زحمات پدران خويش را مشاهده مي‌كنند.
شهرتي‌فر با اشاره به ثبت و نگهداري تاريخ فوتبال آذربايجان از اوايل سده 1300 شمسي در اين مجموعه، موزه فوتبال آذربايجان را برگ زريني در عرصه فرهنگ و ورزش كشور دانست و گفت: ايجاد اين موزه الگوي خوبي براي ديگر استان‌ها و رشته‌هاي ديگر فرهنگي و ورزشي خواهد بود.
فرماندار شهرستان تبريز، با اشاره به نقش چشمگير فعاليت مدرسه مموريال در تاريخ فوتبال منطقه گفت: پيشنهاد تبديل اين مدرسه به موزه ورزش و فوتبال اقدام به جا و مناسبي است كه اجراي سريعتر اين طرح را پيگيري خواهيم كرد.
ايوب نيكنام لاله، گردآورنده اشيا موزه فوتبال اذربايجان نيز اسناد و آثار موجود در اين مجموعه را بيانگر تقريبا يك چهارم از كل تاريخ فوتبال تبريز و آذربايجان دانست.
در بخش‌هايي از اين موزه غرفه شهداي فوتباليست، اولين كتاب قانون فوتبال ايران، اولين بليط مسابقه فوتبال در كشور و ... نگهداري مي‌شود.
همكاري با دانشكده تربيت‌بدني دانشگاه تبريز براي انجام تحقيقات علمي ورزشي و انتخاب به عنوان موزه برتر در سه زمينه توسط ايكوم از جمله دستاوردهاي موزه فوتبال آذربايجان است.
آموزشگاه 'مموريال تبريز' نخستين مدرسه‌اي است كه از سوي ميسيون آمريكايي كه مذهب پروتستان داشتند، با نام مموريال (به معني يادگاري) در تبريز گشايش يافت.
رضا امين سبحاني، تاريخ آغاز فعاليت آن را ۱۸۷۹ ميلادي مي‌داند.حسين اميد نيز افتتاح اين مدرسه را ۱۸۸۴ نوشته و مي‌افزايد: '... در سال‌هاي نخستين تأسيس، مدرسهٔ مموريال اهميتي نداشت. شاگردان آنجا منحصر به ارامنه بودند. عدهٔ آن‌ها نيز محدود و معدود بوده است، ولي بعدها مدرسه كسب اهميت كرده، جمعي از محصلين مسلمان نيز در آن مدرسه تحصيل مي‌كردند. پس از مشروطيت و نهضت فرهنگي، مدرسهٔ مموريال بر اهميت خود افزوده است.'
طبق نوشته روزنامه شاهين چاپ تبريز، به مناسبت يكصدمين سالگرد تأسيس مدرسه، ساعت شش بعدازظهر روز يكشنبه دهم خرداد ماه 1315 شمسي، جشن بسيار مفصل و با شكوهي با شركت بيش از هزار نفر برگزار مي‌شود. اين مدرسه در آن روزها 'صبا' ناميده مي‌شد. به اين ترتيب، طبق نوشته روزنامه شاهين، تاريخ تأسيس اين مدرسه به سال 1836 ميلادي مي‌رسد.
518