40 هزار میلیارد ریال اعتبار برای تكمیل پروژه های وزارت علوم نیاز است

ایلام - ایرنا - معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: تكمیل دو میلیون و 500 هزار مترمربع پروژه های نیمه تمام حوزه آموزش عالی كشور بیش از 40 هزار میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد.

به گزارش ایرنا، محمدحسین امید عصر پنجشنبه در جمع خبرنگاران در دانشگاه ایلام با اشاره به اینكه اعتبارهای عمرانی سالانه وزارت علوم بین چهار هزار تا پنج هزار میلیارد ریال است، افزود: با فرض ثابت ماندن نرخ تورم و اجرا نشدن هیچ پروژه جدید دیگری در این حوزه، تكمیل این پروژه ها بیش از 10 سال زمان طول می كشد.
وی اظهار كرد: دانشگاه ها در هیچ جای دنیا مستقل از كمك دولت ها نیستند اما تفاوت كشورها در میزان وابستگی دانشگاه ها به دولت است كه در كشور ما از وابستگی 100 درصد سال های گذشته اكنون به حدود 75 درصد كاهش یافته است.
امید با تاكید بر اینكه آموزش عالی باید بتواند بخشی از نیازهای خود را تامین كند، یادآور شد: تلاش می شود در برنامه ششم توسعه میزان وابستگی دانشگاه ها به اعتبارهای دولتی از طریق شهریه، ارتباط با صنعت و كمك خیرین به حدود 50 درصد كاهش یابد.
معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: هم اكنون 150 هزار مترمربع پروژه در حوزه آموزش عالی در حال اجراست و سهم خیران و كمك های مردمی از حدود پنج درصد سال های گذشته اینك به 20 درصد افزایش یافته است.
وی افزود: باید از طریق رسانه ها برای جلب كمك خیران فرهنگسازی شود ضمن اینكه قانون نیز امتیازهای خوبی از جمله معافیت های مالیاتی و پرداخت وام بدون بهره و كارمزد برای خیران حوزه دانشگاه ها در نظر گرفته است.
امید ادامه داد: باید با جلب كمك خیران برای تكمیل زیرساخت ها، سرانه فضای كالبدی دانشگاه های كشور تا پایان برنامه ششم توسعه به 20 مترمربع افزایش یابد.
معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: عدم توزیع تخصصی نیروهای اداری دانشگاه ها یكی از معضلات وزارت علوم است بطوریكه هم اكنون 30 هزار نیروی قراردادی و شركتی در دانشگاه های كشور مشغول كار هستند.
امید خاطر نشان كرد: تبدیل وضعیت این نیروها كار بسیار سختی است اما پیشنهادهای خوبی به دولت ارائه شده و تلاش می كنیم با برگزاری آزمون سراسری تا پایان امسال بخشی از این نیروها را جذب كنیم.
وی اظهار كرد: دولت برنامه های خوبی در زمینه تبدیل وضعیت نیروهای شركتی و قراردادی دارد ما هم به عنوان عضوی از بدنه دولت منتظر نهایی شدن تصمیم ها هستیم.

** 15 هزار و 600 میلیارد ریال كسری بودجه دانشگاه های كشور
معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: دانشگاه های كشور در مجموع بیش از 15 هزار و 600 میلیارد ریال كسری بودجه دارند.
امید افزود: انباشت این میزان كسری بدلیل عدم تخصیص 100 درصدی اعتبارهای دانشگاه ها در سال های گذشته است به طوریكه در سال های 90، 91 و 92 به ترتیب 91، 64 و 95 درصد اعتبارهای مصوب تخصیص داده شده است.
وی ادامه داد: این میزان كسری شامل بدهی به اساتید، كاركنان، پایان نامه های دانشجویی و هزینه های آب، برق، گاز و شهرداری است ضمن اینكه دولت قول های مساعدی برای جبران بخشی از این كسری ها داده است.
امید تاكید كرد: تنها هفت هزار میلیارد ریال از این بدهی مربوط به شهرداری هاست كه قرار است توسط دولت مستقیم به شهرداری ها پرداخت شود.
معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: دانشگاه ایلام یكی از دانشگاه هایی كه بسیار خوب رشد كرده است و باید به عنوان دانشگاه كارآفرین مطرح شود زیرا مزیت های منطقه ای بسیار خوبی در استان وجود دارد.
امید افزود: این دانشگاه فراتر از حد انتظار در برخی زمینه ها رشد كرده و قرار است تعداد اعضای هیات علمی این دانشگاه تا پایان برنامه ششم توسعه به 300 نفر افزایش یابد.
وی ادامه داد: نسبت استاد به دانشجو در این دانشگاه 30 است یعنی به ازای هر 30 دانشجو یك هیات علمی وجود دارد كه به میانگین كشوری با 28 نفر، نزدیك است.
به گفته وی، در این دانشگاه نیروهای اداری به صورت بی رویه جذب شده اند به صورتی كه هم اكنون 2.4 برابر اعضای هیات علمی دانشگاه كارمند اداری وجود دارد كه باید برنامه ریزی لازم برای تعدیل این نیروها انجام شود تا راندمان دانشگاه بالا رفته و هزینه ها كاهش یابد.
بیش از شش هزار دانشجو در 82 رشته تحصیلی در مقاطع مختلف از كاردانی تا دكترا در دانشگاه ایلام تحصیل می كنند.
6032/9002