طرح های نیمه كاره موجود نتیجه برخی تصمیم های دستوری در گذشته است

همدان- ایرنا- معاون امور عمرانی استانداری همدان گفت: برخی تصمیم های دستوری از بالا به پایین در دولت گذشته عامل اصلی نیمه كاره ماندن طرحها است.

محمودرضا عراقی روز پنجشنبه در نشست مشورتی بخشداران استان همدان با ذكر اینكه تصمیمات از پایین به بالا پایدار است تصریح كرد: علت نیمه تمام ماندن طرحها و اجرایی نشدن دستورات در دولت گذشته این است كه دستورات قابلیت اجرایی نداشتند و نمی شود با اجبار كاری را انجام داد بلكه طرح و دستورهای كارشناسی شده قابلیت اجرایی شدن را دارند.
وی گفت: باید فعالیتها را دیگر بخش های زیر مجموعه انجام داده و افرادی كه دارای مسئولیت هستند تنها نقش نظارتی را داشته باشند.
وی گفت: هدف دولت تلاش در راستای تمركز زدایی است بر این مبنا چنانچه نامه های ابلاغی دارای ابهام و اشكال هستند آن را به مسئولان اطلاع رسانی كنید.
وی تاكید كرد: هدف مجموعه امور عمرانی استانداری هم افزایی و نظارت دهیاران، بخشداران و شوراها برای عملیاتی شدن كارها است.
وی با ذكر اینكه بیشتر مدیران دوره های آموزشی در زمینه نحوه مدیریت را نگذرانده اند گفت: باید با آگاهی و اشرافیت كامل در یك پست سازمانی فعالیت كرد هر چند مدیران این استان از تحربه و توان كافی برخوردار هستند.
وی بیان كرد: شیوه نامه ای برای برگزاری نشستهایی با حضور بخشداران ابلاغ شده است كه بر اساس روشهای تعریف شده در این شیوه نامه باید به بررسی مكشلات پرداخت.
وی اضافه كرد: با توجه به فراوانی موضوع، بهتر است نشستهای تخصصی در هر نوبت بابت بررسی یك چالش و مشكل باشد.
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری همدان اظهار كرد: هم اكنون مشكلاتی در ارتباط با حسابرسی و شیوه مشاركت در اعتبارات وجود دارد كه باید با همفكری آنها را حل شود.
عراقی طرح مشاركتی را زمینه ای برای ایجاد اشتغال دانست و گفت: مسئولان نباید بیشتر كار خود را به ارزیابی اختصاص دهند چون مولفه های پیش بینی شده برای ارزیابی از دقت كافی برخوردار نبوده همچنین هدف مجموعه دولت ایجاد تعاونی و با بهره گیری از تسهیلات كم بهره است.
وی اضافه كرد: هدف از حسابرسی جهت دهی به رفتارها است و در این ارتباط حسابرسان باید به سمت اصلاح مشكلات و موانع احتمالی بروند.
وی هدف از ارزیابی و حسابرسی را ارتقای آگاهی عنوان كرد و افزود: سیاست محوری دولت تمركز زدایی است كه با تحقق این امر و تقسیم شدن كارها شاهد سالم سازی و جلوگیری از بروز اشكال و اشتباه در تصمیم گیریها خواهیم بود.
معاون امور عمرانی استانداری همدان گفت: رویكرد كشور بیشتر جلوگیری از ساخت و ساز غیر اصولی و زمین خواری است ولی ساز و كار پیش بینی شده در ماده 99 قانون دارای اشكالاتی است كه باید با كمك بخشداران آنها را رفع كرد.
وی در پاسخ به بخشداران درباره فرسودگی خودروها بیان كرد: این مجموعه موافق خرید وسایل نقلیه مورد نیاز بخشداریها به صورت متمركز توسط سازمان مركزی دهیارها نبود ولی خرید مجزا نیز هزینه زیادی را بر دوش دولت می گذاشت.
عراقی درباره مشكل پسماند نیز بیان كرد: رویكرد بخشداریها باید توجه به مسایل عمرانی مناطق تحت مدیریت به خصوص توسعه روستاها باشد.
وی اضافه كرد: كارگروه پسماند بعد از هشت سال تعطیل شدن توسط محیط زیست همدان مجدد فعال شده است كه قرار است برای رفع مشكل پسماند با بخش خصوصی وارد مذاكره شویم.
وی وجود شواها را ضروری دانست و گفت: مردم باید در سرنوشت خود دخیل باشند و با گذشت زمان باید برخی از مسایل روزمره اصلاح و تكامل یاید.
وی تاكید كرد: مسئولان باید بر این باور باشند كه بر قطار پرسرعت انقلاب حضور دارند و در حین حركت این قطار مشكلات موجود را نیز رفع كنند و نباید انتظار داشت برای رفع مشكل قطار متوقف شود.
وی تاكید كرد: باید با همفكری علاوه بر رفع و اصلاح مشكلات و قوانین از توان شوراها و دهیارها نیز در این ارتباط بهره بگیرم.
7526/6993