نوبخت: 250هزار ميليارد ريال براي اجراي پروژه هاي عمراني پرداخت شد

تهران - ايرنا - معاون رئيس جمهوري و رئيس سازمان مديريت و برنامه‌ريزي كشور گفت: 250 هزار ميليارد ريال از ابتداي امسال تا بيست و هشتم آبان براي تحرك بخشي به اجراي پروژه هاي عمراني كشور پرداخت شده است.

به گزارش روز پنجشنبه ايرنا از پايگاه اطلاع رساني وزارت كشور، محمدباقر نوبخت در نشست پيگيري مصوبات سفر رئيس جمهور به گيلان افزود: 185هزار و 270ميليارد ريال از اين مبلغ از محل اعتبارت تملك دارايي سرمايه اي و مابقي نيز از ماده 10 و12 و ديگر منابع خزانه پرداخت شد.
سخنگوي دولت با بيان اينكه سياست اعلام شده از سوي رئيس جمهوري و دولت مبني بر اجراي تعهدات سفر به استانها بسيار روشن است، اظهار كرد: اعتبارات سفرها در زمان خاص و متناسب با آن پروژه به صورت صد درصد تخصيص پيدا مي‌كند.
وي با اشاره به اينكه رئيس جمهور به هر استاني سفر كند در اجراي تعهدات حساسيت وجود دارد گفت: دولت در بين مردم سرمايه اجتماعي بالايي دارد و نبايد توقعي ايجاد كنيم كه توان انجام آن را نداريم.
نوبخت با بيان اين كه استاندار گيلان به طور جد پيگير اجرائي شدن مصوبات سفر رئيس جمهور تا موعد مقرر است خاطرنشان كرد: اين پيگيري ها نيز بر اساس تلاش تمام اعضاي دولت براي به ثمر رسيدن پروژه هاي سفر است.
رئيس سازمان مديريت و برنامه‌ريزي كشور دولت تدبير و اميد را به صادق الوعده بودن مشهور دانست و افزود: ميزان اعتبار پيش‌بيني شده براي پروژه‌هاي سفر رئيس جمهور در امسال و سال 95 را تامين خواهيم كرد تا تعهدات در موعد مقرر به بهره‌برداري برسد.
نوبخت با اشاره به تأكيد مستمر رئيس جمهوري درخصوص به بهره‌برداري رسيدن راه آهن قزوين - رشت تا پايان سال 95 افزود: تخصيص 60درصدي اعتبارات ساخت اين پروژه در نيمه نخست سال نشان از عزم و اراده دولت براي بهره برداري از راه آهن گيلان دارد.
وي گفت: آثار تكميل اين پروژه بزرگ تا آستارا فقط مربوط مردم گيلان و كشور نيست بلكه باعث تكميل كريدور شمال جنوب خواهد شد و بر اقتصاد منطقه تاثير گذار است.

* اختصاص 53درصدي اعتبار سفر هيات دولت به گيلان
استاندار گيلان نيز در اين نشست با تاكيد بر اينكه تمام توان براي اجراي تعهدات سفر در استان به كارگيري شده با قدرداني از جديت رئيس سازمان مديريت و برنامه‌ريزي كشور و نيز وزراي دولت اظهار كرد: تاكنون 53درصد از اعتبارات مصوب سفر هيات دولت به استان تخصيص يافته است.
محمدعلي نجفي افزود: از مبلغ هفت هزار و 960ميليارد ريال اعتبارات مصوب تاكنون چهار هزار و 190ميليارد ريال اختصاص يافته است.
وي همچنين با اشاره به اينكه تكميل راه آهن قزوين - رشت يكي از مهمترين مصوبات سفر است گفت: زيرسازي اين راه آهن هم اكنون 90 درصد پيشرفت كار دارد.
استاندار گيلان همچنين با بيان اين كه ريل گذاري راه آهن از مسير رشت به زودي آغاز مي‌شود خواستار افزايش تخصيص اعتبار در بخش‌هاي پره صيادي، تكميل كتابخانه مركزي رشت، آبرساني روستايي و احياء رودخانه‌هاي گوهررود و زرجوب شد و گفت: پرورش ماهي در قفس نيز از پروژه‌هاي خوب سفر است كه نيازمند شتاب بخشي در پرداخت اعتبارات است.
همچنين غلامعلي جعفرزاده نماينده مردم رشت در مجلس شوراي اسلامي و رئيس مجمع نمايندگان استان گيلان با اشاره به اهتمام ويژه دولت و سازمان مديريت و برنامه‌ريزي كشور در خصوص تكميل پروژه‌هاي نيمه تمام با پيشرفت بالا كه باقيمانده از دولت‌هاي گذشته است از مديران دستگاه‌هاي اجرائي استان خواست فهرستي از پروژه‌هاي با پيشرفت بالاي 80 درصد استان تهيه كنند تا در اين سازمان نسبت به اختصاص بودجه به آنان بازنگري صورت گيرد.
سيام * 6084 ** 1569