رییس جمهور افغانستان: مسئولان مقصر در سقوط قندوز مجازات می شوند

كابل - ایرنا - رییس جمهوری افغانستان اعلام كرد: برخی از مسئولان امنیت ملی كه هنگام سقوط شهر قندوز در انجام وظایف خود كوتاهی كرده اند، تحت تعقیب قضایی قرار می گیرند.

به گزارش ایرنا، «محمد اشرف غنی» روز پنجشنبه در سفر به شهر قندوز مركز استانی به همین نام در شمال افغانستان افزود: كادر امنیت ملی در قندوز تغییر می كند و 20 تن از نیروهای پلیس نیز از انجام وظیفه تعلیق شده اند و بررسی ها برای ادامه كار 20 تن دیگر در حال انجام است.
این اظهارات اشرف غنی كمتر از یك هفته پس از انتشار گزارش هیات حقیقت یاب سقوط قندوز ایراد شد.
هیات حقیقت یاب در گزارش خود ضعف مدیریت و ناهماهنگی را عامل اصلی سقوط شهر قندوز دانست .
شهر قندوز بامداد ششم مهر مورد حمله طالبان قرار گرفت و در كمتر از 12 ساعت به تصرف این گروه درآمد.
برخی منابع در افغانستان اعلام كردند كه طالبان این شهر را در مدت كمتر از سه ساعت به كنترل خود درآوردند.
رییس جمهوری پس از سقوط غافلگیر كننده شهر قندوز، یك هیات شش نفره از جمله «امراله صالح» رییس امنیت ملی افغانستان در زمان ریاست جمهوری حامد كرزی را مامور بررسی یافتن دلایل سقوط این شهر كرد.
این هیات هفته گذشته اعلام كرد كه جزییات دقیق سقوط قندوز را با ذكر اسامی به ریاست جمهوری ارایه داده است.
رییس جمهوری افغانستان در سفر خود به قندوز در نشستی با 500 تن از مسئولان دستگاه های دولتی این شهر افزود: امنیت ملی در سقوط قندوز ناكام بود و با تمامی مسئولانی كه در سقوط قندوز كوتاهی كرده اند، برخورد می شود.
اشرف غني گفت: مبلغ 60 هزار افغانی معادل تقریبی 100 دلار به خانواده هایی كه منزل آنان در جنگ قندوز تخریب شده پرداخت می شود و به خانواده های شهیدان جنگ قندوز و زخمی ها به ترتیب 50 و 20 هزار افغانی پرداخت می شود.
افغانی، واحد پول كشور افغانستان است.
رییس جمهوری در این نشست، از آغاز عملیات تسویه قندوز در آینده نزدیك خبر داد و گفت: در مناطقی كه هنوز مخالفان مسلح در آنجا حضور دارند، به زودی شاهد عملیات گسترده برای پاك سازی افراد و عناصر وابسته به مخالفان مسلح خواهیم بود.
بعد از سقوط شهر قندوز، نیروهای ارتش افغانستان وارد این شهر شدند و طالبان را از این شهر عقب راندند، اما نیروهای طالبان هنوز در مناطقی از حومه این شهر حضور دارند و به گفته منابع افغان، حملاتی را به قندوز ترتیب می دهند.
منابع افغان گفتند كه گروه طالبان در جریان نشست اشرف غنی با مسئولان شهر قندوز نیز چند راكت به طرف این شهر پرتاب كرد كه صدای آن در این نشست شنیده شد.
اشرف غنی، به مخالفان مسلح دولت، هشدار داد كه به صفوف مردم و دولت بپیوندند و در غیر این صورت، نابود خواهند شد.
این دومین بار است كه رییس جمهوری افغانستان بعد از سقوط قندوز به این شهر سفر می كند. وی كمتر از یك ماه پس از سقوط قندوز نیز به این شهر سفر كرده و وعده داده بود كه مساله سقوط قندوز را با جدیت مورد بررسی و ریشه یابی قرار خواهد داد.
آساق **1610**1144