پیام استقرار ضربتی اس 400 روسیه به آمریكا و ناتو

مسكو - ایرنا - «ولادیمیر پوتین» رییس جمهوری روسیه در چارچوب واكنش به اقدام تركیه در ساقط كردن جنگنده سوخو 24 روسی، برنامه استقرار سامانه اس 300 را در سوریه اعلام كرد، ولی با ارزیابی جدید به اس 400 یعنی پیشرفته ترین نوع تغییر یافت كه به صورت ضربتی نیز در طول كمتر از 24 ساعت، امروز در سوریه مستقر شد.

به گزارش ایرنا، «سرگئی شایگو» وزیر دفاع روسیه با تاكید بر گسترده بودن دامنه تدابیر اقدامات نظامی این كشور در واكنش به اقدام روز سه شنبه تركیه، گفت كه سامانه اس 400 به سوریه ارسال خواهد شد كه از امروز آسمان این كشور زیر پوشش دفاعی آن قرار گرفته است.
«دیمیتری مدودیف» نخست وزیر روسیه پس از اجرای برنامه ضربتی استقرار اس 400 در سوریه ضمن «جنایت» خواندن اقدام تركیه و گفت: مسكو با پاسخ های نظامی و سیاسی لازم در برابر ساقط كردن هواپیمای خود اقدام خواهد كرد.
مدودیف اظهار كرد: آنكارا با سرنگونی هواپیمای سوخو 24 اقدام خصمانه علیه روسیه مرتكب شده و مسكو هم تدابیر نظامی و دیپلماتیك مناسب با این اقدام را انجام خواهد داد.
با توجه به اعلام حمایت ناتو به ویژه آمریكا از اقدام آنكارا در ساقط كردن هواپیمای روسی كه در اولین ساعات بروز این واقعه و در حالی كه هنوز هیچ گزارش كارشناسی در باره رد یا تایید ادعای تركیه مبنی بر تجاوز به حریم هوایی این كشور انتشار نیافته بود، استقرار ضربتی اس 400 بسیار مهم ارزیابی می شود.
پس از این اعلام حمایت، پوتین كه تركیه را «همدست تروریست ها» خوانده بود، اعلام كرد: در صورت تكرار واقعه مشابه ساقط كردن سوخو 24، روسیه پاسخ لازم را خواهد داد.
از سوی دیگر، با توجه به اعلام رسمی نماینده دائمی روسیه در اتحادیه اروپا كه «عملیات نظامی نابودی تروریست ها به ویژه داعش در سوریه با جدیت ادامه خواهد یافت» نشان می دهد كه مسكو دریافته باید در بالاترین سطح جنگی مانع تكرار واقعه سه شنبه گذشته شود و جایگزینی اس 400 به جای اس 300 و استقرار ضربتی آن در سوریه اصلی ترین پیام روسیه به ناتو و تركیه است.
چیژوف امروز (پنجشنبه) گفت: روسیه عملیات هوایی در سوریه را برای سركوب تروریست ها به ویژه جلوگیری از گسترش نفوذ گروه تروریستی داعش اجرا می كند.
نماینده روسیه در اتحادیه اروپا، گفت: نادیده گرفتن تهدیدهای تروریستی و اعتقاد به این كه تروریست ها به روسیه ضربه نمی زدند، اشتباه بزرگ بود.
اكنون روسیه با تاكید بر ادامه عملیات و تجهیز هر چه بیشتر یگان های نظامی در حال فعالیت خود در سوریه با تمامی ابزارهای حفاظتی و دفاعی به ویژه اس 400 این پیام را به غرب و ناتو از جمله آمریكا داده است كه واقعه سوخو 24 یا هر اقدام نظامی ضد روسی دیگر می تواند دربرگیرنده پاسخ متقابل باشد.
مجموعه های پدافند موشكی اس 400 یا تریومف پیشرفته ترین تسلیحات پدافند موشكی روسی است كه قادر به هدف قرار دادن هواپیماها تا برد 400 كیلومتر و موشك های تاكتیكی تا شعاع 60 كیلومتری است.
مسكو تا كنون این تسلیحات پیشرفته را به هیچ كشوری نفروخته است و صنایع نظامی روسیه مجموعه های اس 400را برای نیازهای ارتش خود می سازند.
اروپام**1516**1566