آمادگی برای كمك به بازگشت شهروندان ایرانی مرزهای شرق اروپا

تهران-ایرنا- یك مقام مطلع كنسولی وزارت خارجه با اشاره به شرایط نامناسب ایرانیان در كمپ های پناهجویان ایرانی اظهار داشت: بخش هاي كنسولي سفارت خانه هاي جمهوری اسلامی ایران آمادگي لازم براي مساعدت ممكن به منظور بازگشت شهروندان ایراني به وطن را دارند.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا از اداره كل دیپلماسی رسانه ای وزارت امور خارجه، یك مقام مطلع در امور كنسولی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوال خبرنگاران در توضیح چگونگي عزیمت اتباع ایراني به اروپا اظهارداشت: شهروندان جمهوری اسلامی ایران در هنگام عزیمت به خارج از كشور با دارا بودن گذرنامه و با اختیار و اراده آزاد خود در چهارچوب مقتضیات شخصي و با رعایت موازین قانونی، مقاصد مسافرت خود را انتخاب كرده و هنگامي كه به مرزهای اروپا رسیدند هم به صورت قانونی با دراختیار داشتن گذرنامه معتبر از كشور خارج شده اند.
این مقام كنسولی وزارت امور خارجه افزود: در پی حركت جمعی هزاران نفر از اتباع سوری از اردوگاههای تركیه به سمت یونان و كشورهای شمال اروپا، فعالیت باندهای قاچاق انسان در كشورهای منطقه گسترش یافته و برخي از شهروندان ایرانی هم متاسفانه قربانی وعده های دروغین قاچاقچیان انسان شده اند.
وی با تبیین مشكلات ناشي از نبود سامانه مناسب در مرزهاي اروپاي شرقی بر ارایه تسهیلات شایسته اظهار داشت: آنچه كه روشن است پذیرش گروهی آوارگان و فقدان سامانه و نظام اداری ثبت اطلاعات مهاجران یكی از عوامل اصلی بروز مشكلات و واكنش هزاران نفر دیگر از متقاضیان كشورهای منطقه در این مرزها شده و در این میان تعداد معدودی از هموطنان ایرانی هم با تصور ذهني رفاه و زندگی بهتر برای رفتن به اروپا بعضا مورد سوء استفاده قاچاقچیان قرار گرفته اند.
این مقام مطلع یادآور شد: جمهوری اسلامی ایران بیش از سه دهه پذیرای بزرگترین جمعیت آواره جهان از كشورهای منطقه بوده و علی رغم شرایط سخت ناشی از جنگ تحمیلی و تحریم های ظالمانه و فقدان كمك های بین المللی حداكثر خدمات و امنیت را براي آنان فراهم آورده است.
وی اضافه كرد: ضمن احترام به حق حاكمیت ملی كشورها و درك شرایط ویژه كنونی كشورهایی كه میزباني را براي آوارگان و مهاجران فراهم نموده اند, طبق اطلاعات دریافتی نحوه برخورد ناشایست برخی از مامورین در مرزهاي كشورهای اروپائی با مهاجرین و متقاضیان ورود به این كشورها با اصول پذیرفته شده حقوق مهاجرین و حقوق بشر انطباق ندارد.
این مقام مطلع با تشریح تعهدات حقوق بشری و حقوق پناهندگان كشورها اظهار امیدواری كرد كه مهاجران یاد شده مورد برخورد انسان دوستانه و شایسته قرار گرفته و رعایت حقوق انسانی آنها درتعاملات با مبادي ورودي صورت پذیرد.
مقام مطلع كنسولی وزارت امور خارجه همچنین تاكید كرد: بدلیل شرایط بد و زندگی مشقت بار ایرانیان در كمپ های پناه جویان اروپا ، تعداد زیادی از آنها خواستار بازگشت به كشورمان شده اند، بخشهاي كنسولي سفارت خانه هاي جمهوری اسلامی ایران ضمن حمایت از اتباع خود در سراسر جهان، امادگي لازم براي مساعدت ممكن ،بمنظور بازگشت شهروندان ایراني به وطن رادارند.
سیام**7261 ** 1569