واكنش اردوغان به سخنان پوتین در خصوص حمایت تركیه از داعش

آنكارا – ایرنا – رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری تركیه روز پنجشنبه در آنكارا به اظهارات ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری فدراسیون روسیه در خصوص حمایت تركیه از داعش و فروش نفت داعش به این كشور پاسخ داد.

به گزارش ایرنا، وی كه در كاخ ریاست جمهوری خطاب به گروهی از نمایندگان مدیریت های محلی كه از نقاط مختلف تركیه آمده بودند، بدون ذكر نام پوتین گفت: اكنون می گویند كه تركیه نفت داعش را می خرد كه خیلی جای تاسف دارد.
او پوتین را به اثبات ادعای خود دعوت كرد و گفت: كسانی كه چنین ادعاهایی را مطرح می كنند، باید اثبات كنند و در غیر این صورت، هیچكس نمی تواند به تركیه افترا بزند.
اردوغان با تاكید بر اینكه نگاه تركیه به مردم منطقه به خاطر رویكرد دوره ای كشورها تغییر نخواهد كرد، گفت: ما در جغرافیای بزرگ به مسائل همچون مسائل تركیه نگام می كنیم.
او تصریح كرد: مساله سوریه، همانند عراق و كریمه مساله اصلی تركیه است و ما درد هر بمبی كه به سوریه انداخته می شود را در سینه حس می كنیم. تركیه هر آنچه را كه در درگیری های بوسنی، قره باغ حس می كرد، اكنون در سوریه نیز حس می كند.
اردوغان با تكرار این ادعای خود كه، كسانی در سوریه تحت لوای مبارزه با داعش، گروههای میانه روی در حال مبارزه با دولت بشار اسد را هدف گرفته اند، گفت: برخی در صدد اجرای طرحهای متفاوتی در منطقه هستند. تركمن های منطقه بایربوجاك سوریه را هدف گرفته اند.
اردوغان با ادعای این كه، هیچ كشوری مانند تركیه صمیمانه با داعش به طور جدی مبارزه نمی كند، گفت: تركیه این گروه را در سال 2005 میلادی با اسم قبلی آن به عنوان سازمان تروریستی شناخته بود و با اسم فعلی آن از سال 2013 میلادی نیز به مبارزه خود ادامه می دهد.
وی گفت: تركیه خود با حملات داعش روبه رو شده و 140 شهروند ما قربانی حملات انتحاری آن ها شده اند و 7 تن از نیروهای امنیتی ما نیز در مبارزه با داعش جان خود را از دست داده اند.
اردوغان با اشاره به اینكه در عملیات نیروهای امنیتی تركیه علیه داعش، 800 عضو این گروه دستگیر شدند و برای مسدود كردن راه قاچاق نفت داعش تلاش گسترده ای صورت گرفته، گفت: تاكنون 79 میلیون لیتر مواد سوختی قاچاق در این رابطه توقیف شده است.
وی با اشاره به حادثه حمله به كامیونهای تركیه ای حامل كالا به سوریه در نزدیكی مرز این كشور نیز گفت: به ما می گویند شما فقط كمك های انسانی داشته باشید، بعد كامیونهای حامل این كمك ها را هدف گرفته و به دروغ می گویند با داعش مبارزه می كنیم. نه چنین نیست و شما برای تخلیه شمال لاذقیه با همكاری رژیم سوریه، تركمن ها و هم كیشان ترك و مردم سوریه را هدف می گیرید.
رئیس جمهوری تركیه با رد سخنان پوتین در خصوص خرید نفت داعش مدعی شد در واقع حكومت بشار اسد خریدار و هم دست داعش است ! و كسانی كه نماینده واقعی مردم سوریه را كه از سوی 120 كشور به رسمیت شناخته شده هدف گرفته اند، در واقع آنها از داعش حمایت می كنند.
او با تاكید بر اینكه داعش یك پروژه برای تخریب اسلام است و وجهه اسلام می باشد، گفت: تركیه هیچ فرقی بین سازمانهای تروریستی قائل نیست و برای ما، داعش، PYD ( حزب اتحاد دمكراتیك سوریه ) و YPG ( نیروهای مقاومت مردمی – شاخه نظامی حزب اتحاد دمكراتیك)، بوكوحرام و الشباب و پ.ك.ك یكی است. وی با اشاره به این كه داعش بزرگترین ضرر را به اسلام می رساند، افزود: تركیه خصومتی با روسیه ندارد.
اردوغان در خصوص سرنگونی جنگنده روسیه در روز سه شنبه در نزدیكی مرز این كشور با سوریه نیز گفت: تركیه در خصوص حراست و حفاظت از حریم خاكی و آبی خود در حال آماده باش است. قواعد تعامل خود را در خصوص كسانی كه می خواهند به مرزهای تركیه نزدیك بشوند، آشكارا اعلام كرده است .
«صبح روز سه شنبه نیز به هواپیمای نظامی كه ملیت آن شناسایی نشده بود، به دفعات هشدار داده شد كه حریم هوایی تركیه را نقض نكرده و دور شود. بعداز هدف قرار گرفته شدن، تعلق آن به روسیه روشن شده است. ستاد فرماندهی و وزارت خارجه تركیه توضیحات فنی لازم را در این زمینه به مخاطبان خود داده است.»
او با تاكید بر اینكه تركیه شراكت راهبردی با روسیه دارد، گفت: اما این شراكت همبستگی می خواهد و نباید تركیه تهدید شود، این مایه یاس تركیه شده است.
«افزون بر این بعد از نقض سه یا چهار بار حریم هوایی تركیه، این كشور علیه جنگنده ای كه تعلق آن به كشوری روشن نبود، دست به عملیات زده است.»
رئیس جمهوری تركیه در ادامه سخنان مبسوط خود گفت: به حمایت خود از معارضان سوریه و تركمن های سوری ادامه خواهیم داد. چرا كه این انسانها مظلوم واقع شده اند. آنها (تركمن ها) از خاك خود دفاع می كنند.
اردوغان با تاكید بر اینكه تركیه به طور مستقیم، نه علیه روسیه و نه علیه كشور دیگری مداخله نظامی نكرده است، گفت: از همه هم انتظار دارد، به حق حاكمیت این كشور احترام بگذارند. تركیه در این مساله محق است و نباید دامنه موضوع را به روابط اقتصادی و سیاسی دو كشور كشاند.
او تصریح كرد كه اگر این حادثه (موضوع ادعایی تجاوز به حرییم هوایی) بار دیگر هم تكرار شود، باز همین پاسخ را خواهند داد.
خاورم/2011**1144