سازمان ملل: عربستان در حملات خود به یمن از موشك های كروز انگلیس استفاده می كند

تهران-ایرنا- دو سازمان عفو بین الملل و دیده بان حقوق بشر در بیانیه ای اعلام كردند كه نیروهای ائتلاف عربی به سركردگی عربستان در حملات خود به یمن از موشك های كروز ساخت انگلیس استفاده كردند.

به گزارش روز پنجشنبه خبرگزاری فرانسه از دبی،‌ دو سازمان عفو بین الملل و دیده بان حقوق بشر (هیومن رایتس واچ) در بیانیه ای اعلام كردند كه نیروهای ائتلاف عربی به سركردگی عربستان در حملات هوایی خود به یك كارخانه سرامیك سازی در یمن از موشك های كروز ساخت انگلیس استفاده كردند.
این دو سازمان مدافع حقوق بشر در نتایج تحقیقات مشترك خود اعلام كردند كه ائتلاف عربی در 23 سپتامبر (یكم مهر ماه) با موشك های كروز به كارخانه ردفان سرامیك در روستای متنه در استان صنعاء حمله كردند كه منجر به كشته شدن یك شهروند یمنی شد.
دیوید میفام مدیر دیده بان حقوق بشر در انگلیس نیز گفت نتایج تحقیقات اخیر این نهاد نشان می دهد كه سیاست انگلیس در قبال یمن، فریبكارانه و غیر موثر بوده و این كشور به قوانین بین المللی در این باره پایبند نبوده است.
وی افزود: انگلیس باید فروش تسلیحات نظامی خود را به اعضای ائتلاف عربی، تا زمان انجام تحقیقات گسترده در این باره، به حالت تعلیق در آورد.
به گزارش ایرنا،‌ عربستان و برخی كشورهای عربی دیگر با حمایت آمریكا از ششم فروردین، حملات هوایی، دریایی وزمینی را علیه نیروهای مقاومت مردمی یمن آغاز كرده و تاكنون بیشتر تاسیسات زیربنایی، خدماتی، بیمارستان ها، مدارس ومنازل مردم این كشور را بمباران كرده اند.
در اثر حملات این ائتلاف، تاكنون بیش از دهها هزار تن از شهروندان بی دفاع یمن از جمله زنان و كودكان شهید یا مجروح شده اند.
خاورم**9329**