نمایشگاه بین المللی كتاب آثار تفكری مسكو با حضور ایران آغاز بكار كرد

مسكو-ایرنا- هفدهمین نمایشگاه بین المللی كتاب ادبیات تفكری مسكو موسوم به 'نان فیكشن' با حضور بنیاد مطالعات اسلامی روز پنجشنبه در مسكو آغاز بكار كرد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، نمایشگاه بین المللی كتاب موسوم به «نان فیكشن» در مجموعه نمایشگاهی «خانه هنرمندان» مسكو دایر شده است.
در این نمایشگاه حدود 250 ناشر، موسسه انتشاراتی و انستیتو فرهنگی از 25 كشور جهان از جمله ایران، روسیه، بلغارستان، ونزوئلا، اسپانیا، مكزیك، نیكاراگوئه، اسلوونی، فنلاند، اوكراین، اتریش، آمریكا، لهستان، كانادا، اوكراین، فرانسه، نروژ و ایتالیا كتاب های جدید در عرصه های ادبی را عرضه كرده اند.
مهمان ویژه نمایشگاه امسال كتاب تفكری مسكو، اسپانیاست كه در غرفه آن ادبیات اسپانیایی و كشورهای اسپانیایی زبان آمریكای لاتین عرضه شده است.
این نمایشگاه را آژانس فدرال مطبوعات و ارتباطات جمعی روسیه را با حمایت گروه رسانه و تبلیغات استان مسكو برگزار می كند.
از ایران بنیاد مطالعات اسلامی در نمایشگاه بین المللی كتاب ادبیات تفكری شركت دارد.
این بنیاد كه برای هفتمین سال پیاپی در نمایشگاه نانفیكشن مسكو شركت می‌كند آثار منتشر شده خود را در غرفه ای در سالن مركزی نمایشگاه به معرض دید و فروش گذاشته و قرار است روز شنبه از آثار و محصولات پروژه‌های مشترك بنیاد با انستیتو فلسفه آكادمی علوم روسیه و انستیتو شرقشناسی آكادمی علوم روسیه رونمایی شود.
در این رویداد مهم فرهنگی امسال، بنیاد مطالعات اسلامی روسیه بیش از یكصد و پنجاه اثر خود در حوزه های قرآن، فلسفه، عرفان، كلام، تاریخ و فرهنگ و تمدن اسلامی را در معرض دید بازدیدكنندگان قرار می دهد.
بنیاد برای نخستین بار در این نمایشگاه، آثاری چون: «گفتارهای فلسفه اسلامی» اثر فرالووا؛ سالنامه فلسفی ـ عرفانی «اشراق» (شماره 6)؛ ترجمه «مفتاح الغیب» صدرالدین قونوی، «اسلام تمدن فرهنگ و سیاست» اثر میثم الجنابی؛ «شرق‌گرائی در برابر شرق‌شناسی» اثر سید جواد میری و ولادیمیر بابرونویكوف، «خاطرات مسافران روس از كشورهای اسلامی» اثر ناظم مجید الدیراوی و «مرتضی مطهری و انقلاب اسلامی ایران» اثر اسماعیل عبادلین را عرضه كرده است.
«سنجه‌هایی در دین‌‌پژوهی معاصر» اثر حمیدرضا آیت اللهی؛ «قرآن‌شناخت» اثر بهاءالدین خرمشاهی، «آرای دانشمندان مسلمان در تعلیم و تربیت و مبانی آن» اثر جمعی از نویسندگان پژوهشگاه حوزه و دانشگاه ، تفسیر سوره فرقان اثر محسن قرائتی از دیگر آثار عرضه شده در غرفه بنیاد مطالعات اسلامی است.
نمایشگاه سالانه نانفیكشن، بستری مناسب برای معرفی و رونمایی از آثار اندیشه‌ای جدید است كه در كنار آن امكان دیدار با نویسندگان و گفت‌وگو پیرامون آثارشان از برنامه‌های خوب این نمایشگاه به شمار می‌رود. كشور اسپانیا مهمان افتخاری امسال نانفیكشن است.
بنیاد مطالعات اسلامی روسیه در طول بیش از 7 سال فعالیت خود در سطح روسیه با مهمترین مراكز دانشگاهی و اسلام‌شناسان روس همكاری مستمر داشته و پروژه‌های متعددی مثل تولید و نشر آثار، برگزاری دوره‌های آموزشی و كنفرانس‌های تخصصی را به انجام رسانده است و همه ساله حضور فعالی در نمایشگاه نان‌فیكشن مسكو دارد.
هفدهمین نمایشگاه بین المللی ادبیات تفكری 2015، تا هشتم آذر ماه ( 29 نوامبر) دایر خواهد بود.
اروپام*391**1144