دستگیری پنج نفر در جریان تجمع معترضان به طرح توسعه فرودگاه هیترو لندن

لندن - ایرنا - معترضان به طرح ساخت باند جدید فرودگاه «هیترو» مهم ترین فرودگاه شهر لندن و انگلیس، روز پنجشنبه با مسدود كردن مسیر اصلی ورودی به این فرودگاه، سبب به هم ریخته شدن برنامه های پروازی آن شدند.

به گزارش ایرنا، پلیس لندن در بیانیه ای گفت از ساعت 7:42 به وقت محلی به منطقه اعزام شده است و تاكنون پنج تن از معترضین دستگیر شده اند.
كارزار مدافع محیط زیست موسوم به «احمقان ساده»، با پارك كردن یك ون بزرگ در مسیر اصلی ورودی به فرودگاه هیترو و نصب پرچمی كه بر روی آن پرچمی نوشته شده: «بدون هیچ اما و اگری، باند سوم نه» ، خواهان توقف طرح توسعه فرودگاه هیترو از سوی دولت كامرون شدند.
اعضای این گروه مدنی مدعی هستند كه توسعه باندهای فرودگاه های جهان سبب گرم شدن زمین و تشدید تغییرات آب و هوایی می شود.
«كامرون كی» یك سخنگوی این نهاد مدافع محیط زیست گفته است: توسعه فرودگاه ها در جهان تعهد قانونی ما به تغییرات آب و هوایی را می شكند.
وی در یادداشتی كه در تارنمای این گروه مدنی منتشر شده است، می افزود: این كار سبب از بین رفتن 55درصد از اقسام موجوات زنده و آوارگی 75 میلیون انسان از خانه هایشان تا سال 2035 خواهد شد. اگر توسعه صنعت هواپیمایی متوقف نشود تا سال 2037 این صنعت به تنهایی معادل تمام گازهای كربنی كه انگلیس می تواند منتشر كند، را ایجاد خواهد كرد.
«كامرون كی» افزود: دولت باید میان ساخت باند جدید و یا جلوگیری از ازدحام آب و هوایی یكی انتخاب كند. باندهای جدید پانزده 70 درصد پروازهای تفریحی را پوشش خواهد داد درحالی كه تنها پانزده درصد مسافران مرفه منتفع خواهند شد و این درحالی است كه این مساله سبب گرم شدن زمین خواهد شد.
این بیانیه با اشاره به اینكه ساكنین منطقه با ساخت باند جدید فرودگاه موافق نیستند، تصریح می كند: ما چاره ای نداریم كه برای جلب توجه، بی قانونی كنیم تا بتوانیم خانه ها و زمین مان را حفظ كنیم.
فرودگاه هیترو شلوغ‌ترین فرودگاه اروپا است و از حیث تعداد مسافر بین‌المللی شلوغ‌ترین فرودگاه جهان، و از حیث تعداد كل مسافران سومین فرودگاه شلوغ جهان به شمار می آید.
اروپام**4**ن*1552