استاندار ایلام: 42 زائر غیر قانونی از مرز مهران باز گردانده شدند

ایلام - ایرنا - استاندار ایلام گفت: 42 زائر ایرانی كه از شلوغی مرز مهران سوء استفاده كرده و بدون گذرنامه و روادید به صورت غیر قانونی وارد عراق شده بودند، با حسن نیت مسئولان مرزی عراق به مهران باز گردانده شدند.

محمدرضا مروارید عصر پنجشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: این افراد پس از اینكه از سوی عوامل مرزبانی عراق تحویل مرزبانی كشورمان شدند ابتدا به پایانه مرزی مهران و سپس به شهرهای محل سكونت خود بازگشت داده شدند.
وی اظهار كرد: این افراد تلاش داشتند با استفاده از شلوغی و ازدحام جمعیت، بدون داشتن مدارك معتبر از مرز عبور كرده و وارد عراق شوند كه موفق نشده و به كشور بازگردانده شدند و پس از اخذ تعهد كتبی از آنها به شهر مهران باز گشتند تا به شهرهای خود باز گردند.
مروارید ادامه داد: در گفت وگویی كه با مسئول مرز عراق در این خصوص داشتیم باز هم تاكید كردند به هیچ عنوان اجازه ورود افراد بدون گذرنامه و روادید به كشور عراق داده نخواهد شد بنابراین از همه زائران درخواست داریم برای جلوگیری از بروز هر گونه مشكل فقط با گذرنامه و روادید وارد عراق شوند.
استاندار ایلام گفت: این 42 نفر با همكاری و حسن نیت مسئولان عراقی آزاد شدند در غیر اینصورت امكان زندانی شدن آنها وجود داشت.
مسئولان كشوری و همچنین استان ایلام بارها هشدار داده اند كه ورود به خاك كشور عراق بدون روادید تبعات سنگینی از جمله شش ماه زندان دارد بنابراین از زائران خواسته اند بدون داشتن مدارك قانونی به مرز مهران مراجعه نكنند اما باز هم عده ای بدون مدارك قانونی قصد عزیمت به عتبات عالیات را دارند كه ضمن ایجاد مشكلاتی برای خودشان، باعث كندی روند تردد دیگر زائران می شوند.
به گزارش ایرنا، مرز بین المللی مهران بدلیل كوتاهی مسافت و برخورداری از امنیت یكی از كانون های پر تردد ورود و خروج زوار عتبات عالیات بشمار می رود به طوریكه در ایام منتهی به اربعین حسینی سال گذشته بیش از یك میلیون و 500 هزار زائر از این مرز تردد كردند.
6032/9002