فرمانده قرارگاه پدافند هوایی: به محض تجاوز هر هواپیمایی اولین اقدام انهدام نیست

مشهد- ایرنا- فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء ارتش جمهوری اسلامی ایران گفت: به محض تجاوز هر هواپیمایی چه جنگنده چه مسافربری اولین اقدام انهدام نیست.

امیر سرتیپ فرزاد اسماعیلی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در مشهد افزود: باید از اقدامات شتابزده جلوگیری كرد و در مسیر اقدامات اصولی، علمی و عملی گام برداشت.
وی ادامه داد: نقض حریم هوایی كشور تركیه هنوز ثابت نشده و ناتو و روسیه در حال بررسی این موضوع هستند.
وی گفت: هر چند ناتو معتقد است نقض هوایی صورت گرفته اما روسیه بر اساس عكسهای ماهواره ای عنوان می كند كه این نقض هوایی رخ نداده است.
فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء گفت: جمهوری اسلامی ایران نیز هواپیمایی كه 108 نظامی آمریكایی را حمل می كرد در بندرعباس به زمین نشاند هرچند حق داشتیم آن هواپیما را منهدم كنیم زیرا به صورت غیرقانونی وارد فضای ایران شده بود.
امیرسرتیپ اسماعیلی تاكید كرد: برای ایجاد ثبات در منطقه و امنیت و آرامش نباید از آخرین اقدام به عنوان اولین اقدام استفاده كرد.
روز سه شنبه یك فروند هواپیمای سوخو-24 روسیه در نزدیكی مرز سوریه و تركیه هدف یك موشك هوا به هوای جنگنده اف-16 تركیه قرار گرفت و سرنگون شد.
ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در واكنش تند به این اقدام تركیه اعلام كرد كه هواپیما در حال انجام ماموریت ضدتروریستی بود و تركیه به روسیه از پشت خنجر زد.
7498/ 1596