مدير سايت جهاني شهر سوخته معرفي شد

زاهدان- ايرنا- روح الله شيرازي با حكم رئيس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري كشور به عنوان مدير سايت تاريخي-جهاني شهر سوخته در شمال سيستان و بلوچستان معرفي شد.

به گزارش ايرنا اين حكم روز پنجشنبه در سرسراي اجتماعات شهر سوخته توسط مديركل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان و شماري از خبرنگاران به روح الله شيرازي ابلاغ شد.
مديركل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري سيستان و بلوچستان در اين مراسم گفت: گرچه حدود يك سال از ثبت جهاني شهر سوخته مي گذرد اما به دليل برخي ضوابط اداري جديدا براي اين سايت تاريخي مدير تعيين شده است.
كامبيز مشتاق گوهري تصريح كرد: تا زماني كه بودجه هاي جهاني براي اين سايت تاريخي اعمال شود تمام مخارج و هزينه هاي آن بر عهده اداره كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان خواهد بود.
وي ادامه داد: بايد براي اين سايت تاريخي يك پلان مديريتي و راهبرد مناسب تعريف كرد تا فعاليت و برنامه هاي اجرايي در آن براي سال هاي آينده مشخص شود.
روح الله شيرازي مدير سايت تاريخي - جهاني شهر سوخته نيز در اين مراسم اظهار داشت: اين منطقه يك سايت تاريخي است كه تمام موارد مربوط به شهرنشيني باستاني را در جنوب شرق ايران نمايان مي كند.
وي ادامه داد: از آنجايي كه اين سايت تاريخي ارزش جهاني دارد بايد رويكرد پژوهشي مستمر در آن دنبال شود.
وي تاكيد كرد: شهر سوخته به عنوان يك ميراث بايد حفظ و به نسل هاي ديگر انتقال داده شود بر اين اساس نيازمند برنامه ريزي ويژه براي حفاظت از آن هستيم.
مدير سايت تاريخي - جهاني شهر سوخته بيان كرد: توجه به ساختار اداري و مالي، معرفي و انتشار اخبار مربوط به شهر سوخته و توجه به موضوع گردشگري از ساير رويكردهاي مهم در اين سايت باستاني است.
شيرازي گفت: از مهمترين عوامل توسعه گردشگري در شهر سوخته ايجاد زيرساخت هاي لازم در خود اين منطقه و اطراف آن است كه بايد تمام دستگاه ها به آن توجه ويژه اي داشته باشند.
روح الله شيرازي پيش از اين نيز به عنوان سرپرست سايت جهاني شهرسوخته مشغول به فعاليت بود.
شهر سوخته واقع در 160 كيلومتري شمال زاهدان سال قبل به عنوان تنها سايت تاريخي ايران اسلامي در فهرست آثار جهاني ثبت شد.
محوطه باستاني شهر سوخته در هزاره دوم و سوم قبل از ميلاد، توسط مهاجراني كه از چهار گوشه به آن مهاجرت كرده اند، بنا شده است.
تاكنون با انجام چندين فصل كاوش آثار و اشياء مختلفي از جمله نخستين چشم مصنوعي، نخستين انيميشن، نخستين جراحي جمجمه انسان، نخستين شبكه فاضلاب شهري جهان از محوطه هاي مسكوني و قبرستان شهرسوخته كشف شده است.
نكته بسيار مهم كه موجب شگفتي باستان شناسان شده تاكنون هيچ سلاح جنگي در اين شهر پر رونق و جنب و جوش و فعال در پنج هزار سال پيش، بدست نيامده است و اين خود نشان دهنده سكونت مردماني صلح جو و آرام است.
7311/3042/6081