۵ آذر ۱۳۹۴،‏ ۱۶:۱۷
کد خبر: 81855219
۰ نفر
خانه تاريخي خداشناس كاشان مرمت شد

كاشان-ايرنا- رئيس اداره ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري كاشان از مرمت جبهه شمالي خانه تاريخي خداشناس در اين شهرستان خبر داد.

به گزارش ايرنا محسن جاوري روز پنجشنبه در گفت وگو با خبرنگاران اظهاركرد : اين عمليات مرمتي با اعتباري افزون بر 250 ميليون ريال از محل اعتبارات ملي انجام شد.
وي افزود: بازسازي رواق تخريب شده جبهه شمالي، آوار برداري، استحكام بخشي و اندود كاهگل نهايي بام جبهه شمالي از اقدامات مرمتي مهمي است كه در اين بنا صورت گرفته است.
خانه تاريخي خداشناس از جمله خانه هاي منحصر به فرد كاشان است كه در دو طبقه همكف و زير زمين بنا شده و نوع آجركاري ورودي و گچ بري و رخبام پنجه گربه اي بالاي سر در اين بنا متعلق به اواخر قاجار و اوايل پهلوي است كه نوع فضاي سازي داخلي بنا نيز به همين مورد اشاره دارد.
اطاق هاي اين بنا در سه ضلع شمال شرق، جنوب غرب و شمال غرب بنا شده و داراي دو زير زمين مي باشد كه در ضلع شمال شرق و جنوب غربي استقرار يافته است.
از جمله ويژگي هاي اين بنا مي توان به حوضخانه زيبا و رفيع آن در ضلع جنوب غربي خانه و همچنين گچ بري هاو سر ستونهاي زيباي رواقها و بدنه هاي روبه حياط اشاره كرد.
خانه تاريخي خداشناس در تاريخ 16 دي سال 1387با شماره 24455 در فهرست آثار ملي كشور به ثبت رسيده است.
بيش از يكهزار و 500 اثر تاريخي با ارزش در شهرستان كاشان شناسايي شده كه از اين تعداد تاكنون 318 بناي تاريخي در فهرست آثار ملي ثبت شده كه از اين تعداد 83 خانه تاريخي را شامل مي شود.
3009/ 6022