اختصاص 500 ميليارد ريال اعتبار براي مديريت بحران گيلان

آستارا - ايرنا - مديركل ستاد مديريت بحران استانداري گيلان از اختصاص 500 ميليارد ريال اعتبار براي اين ستاد در سال جاري خبر داد.

به گزارش خبرنگار ايرنا افشين عزيزي روز پنجشنبه در نشستي با عنوان مطالعه و طراحي شبكه جمع آوري و هدايت آب هاي سطحي گفت: آستارا به سبب داشتن نعمات خدادادي نظير كوه ، دريا و جنگل از موقعيت خاصي نسبت به ساير شهرستان هاي گيلان برخوردار است.
وي با اشاره به اينكه بارش باران در اين شهرستان همواره مشكلاتي را در راستاي آبگرفتگي سطح معابر ايجاد مي كند ، افزود: آن چه كه در زمان آبگرفتگي مديريت آن مهم و حياتي است، كاستن ارتفاع و زمان آبگرفتگي مي باشد.
وي اضافه كرد: با انحراف ، انتقال و جذب آب مي توان از شدت آبگرفتگي در سطح معابر و پياده روها كاست.
عزيزي با اشاره به اينكه بالا آمدن آب رودخانه خواجه كري مشكلاتي را در برخي از ايام سال براي مردم منطقه خليل آباد آستارا ايجاد مي كند ، اضافه كرد: با منشاءيابي درست و اصلاح مقطع رودخانه مي توان حجم زيادي از آبگرفتگي و سيلاب منطقه خليل آباد را در مواقع بارش كاست.
مديركل ستاد مديريت بحران استانداري گيلان لوله گذاري براي هدايت آب هاي سطحي را از جمله راهكارهاي مناسب در جهت كاهش مشكلات ناشي از آبگرفتگي عنوان كرد و گفت: اين لوله گذاري در شهرستاني نظير رشت به ميزان 40 كيلومتر انجام شده كه در صورت تخصيص اعتبار لازم در ساير شهرستان ها نيز عملياتي مي شود.
عزيزي در ادامه تامين هزينه لازم براي اجرايي كردن پروژه طراحي شبكه جمع آوري و هدايت آب هاي سطحي را در آستارا مستلزم همكاري دستگاه هاي ذي ربط خواند و اضافه كرد: براي آستارا يك نگاه ويژه اي قائل هستيم كه اميد داريم با همكاري شهرداري بتوان اين پروژه را هر چه سريعترعملياتي كنيم.
فرماندار شهرستان آستارا نيز در اين نشست گفت: شهرستان آستارا جزو معدود شهرستان هايي است كه فاقد طرح مطالعاتي لازم در حوزه هدايت آب هاي سطحي است.
سيروس شفقي با تاكيد بر لزوم اجرايي كردن طرح مطالعاتي و پژوهشي جمع آوري آب هاي سطحي ، افزود: با توجه به پيش آمدن مشكلات عديده براي مردم در هنگام بارش انتظار داريم بخش خصوصي با همكاري شهرداري آستارا در پروسه هاي زماني كوتاه مدت ، ميان مدت و بلند مدت اين مشكل را حل كنند.
وي شتاب كاري با در نظر گرفتن تناسب مالي هر بخش از پروژه را خواستار شد و بيان كرد: نقاط مهم و سيل خيز در فاز نخست اين پروژه بايد در اولويت باشد تا با اصلاح ، تعريض و ديواره سازي رودخانه هاي مورد نظر بتوان از شدت آبگرفتگي در مناطقي نظير خليل آباد و كشاورز كم كرد.
نماينده بخش خصوصي نيز در اين نشست گزارشي از عمليات نقشه برداري از رودخانه هاي ويرموني و خواجه كري ارائه داد و عملياتي نظير اصلاح مقطع و تعريض بستر رودخانه ، مالون كاري ديواره رودخانه ، احداث دريچه در محل تقاطع با كانال انحرافي ، ساماندهي رودخانه ، احداث دايك در ساحل راست و چپ رودخانه ، احداث كانال و مديريت سيلاب در حوزه هاي بالادست شهر را از جمله راه كاري هاي مناسب براي جلوگيري از سيلاب از طريق بالا آمدن آب رودخانه هاي خواجه كري و ويرموني عنوان كرد.
قرارداد پروژه مطالعه و طراحي شبكه جمع آوري و هدايت آب هاي سطحي و سيلاب هاي شهري در اوايل سال جاري بين شهرداري آستارا و يك شركت خصوصي منعقد شد.
ميزان برآورد هزينه براي اجراي اين پروژه 230 ميليارد ريال است.
شهرستان مرزي بندر آستارا با بارش سالانه يك هزار و 200 ميليمتري، جزو پربارانترين مناطق ايران محسوب مي شود.
آستارا با 86 هزار نفر جمعيت در شمال غرب استان گيلان و در همجواري جمهوري آذربايجان واقع است.ك/3
7105/2007