۵ آذر ۱۳۹۴،‏ ۱۶:۱۰
کد خبر: 81855204
۰ نفر
زورگیران غرب تهران دستگیر شدند

تهران-ایرنا- مركز اطلاع رسانی پلیس آگاهی تهران بزرگ اعلام كرد: افرادی كه با خودروهای مسروقه در غرب تهران زورگیری می كردند دستگیر شدند.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا از مركز اطلاع رسانی پلیس آگاهی تهران بزرگ، سوم مهرماه سال جاری مأموران كلانتری 133 شهرزیبا در حین گشت زنی در خیابان نیرو به سرنشین یك دستگاه خودرو پراید مشكی دستور ایست داد و در بررسی های بیشتر از راننده پراید و با توجه به عدم ارائه مدارك شناسایی مشخص شد كه خودرو دارای سابقه سرقت در پونك - محدوده چهار دیواری است.
براساس این گزارش، با توجه به توقیف خودروی مسروقه و كشف سلاح سرد از متهم، پرونده مقدماتی با موضوع «زورگیری» تشكیل و به دستور بازپرس شعبه چهارم دادسرای ناحیه 34 تهران، پرونده برای رسیدگی در اختیار پایگاه دوم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفت.
با انتقال متهم به پایگاه دوم پلیس آگاهی تهران بزرگ بلافاصله وی به عنوان یكی از مجرمین سابقه دار غرب تهران كه بارها به اتهام ارتكاب جرایم مختلف سرقت همراه با آزار و اذیت، ایراد ضرب و جرح عمدی، تحصیل مال مسروقه، تخریب، اخلال در نظم و آرامش عمومی، درگیری با مأمورین دستگیر و روانه زندان شده، توسط كارآگاهان مورد شناسایی قرار گرفت.
در ادامه تحقیقات و ارجاع پرونده زورگیری از كلانتری 138 جنت آباد به پایگاه دوم آگاهی، متهم توسط دو نفر مورد شناسایی قرار گرفت؛ این دو نفر پس از شناسایی 'امیر . پ' عنوان كردند: متهم به همراه فرد دیگری، با یك دستگاه خودرو سواری پژو 206 نوك مدادی، در محدوده بوستان تندرستی به سمت ما حمله ور شده و با تهدید چاقو اقدام به زورگیری و سرقت گوشی های تلفن همراه ما كرد.
با توجه به كشف خودرو پراید مشكی مسروقه و در ادامه شناسایی متهم به عنوان سابق زورگیر توسط دو نفر از شهروندان، بررسی ارتكاب جرایم مرتبط با سرقت های به عنف توسط سرنشینان یك دستگاه خودرو پراید مشكی مورد بررسی قرار گرفت كه در ادامه تعدادی از شكات با مراجعه به پایگاه دوم آگاهی موفق به شناسایی متهم ( امیر . پ ) شدند.
یكی از مالباختگان در اظهاراتش به كارآگاهان گفت: در خیابان آیت الله كاشانی منتظر تاكسی بودم كه یك دستگاه پراید مشكی با سه نفر سرنشین مرا به عنوان مسافر سوار كردند پس از طی مسافتی كوتاه ناگهان متهم به همراه سرنشین صندلی عقب مرا مورد ضرب و جرح قرار داده و اقدام به زورگیری گوشی تلفن همراهم به ارزش تقریبی دو میلیون و 500 هزار تومان، ساعت مچی به ارزش تقریبی یك میلیون تومان و وجوه نقد همراهم كرده و پس از سرقت تمامی اموالم، مرا از خودرو به بیرون پرتاب كرده و از محل متواری شدند.
*شناسایی اعضای گروه سارقان زورگیر
با توجه به شناسایی متهم ( امیر . پ ) توسط تعدادی از شكات و مالباختگان كه همگی آنها به شیوه های مختلف بویژه تحت عنوان مسافر مورد تهدید، زورگیری و سرقت قرار گرفته و همچنین سوابق متعدد متهم در ارتكاب جرایم خشن، تحقیقات پلیسی در دستور كار كارآگاهان پایگاه دوم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفت.
براساس این گزارش، متهم به سركردگی گروه و جمع آوری اعضای گروه سارقان اعتراف و در ادامه تمامی اعضای باند به نام های علیرضا، یوسف، فرشاد، جمال، امیر حسین و دو خانم به نام های سمانه (با اسم مستعار عسل) و مریم (با اسم مستعار میترا) را به كارآگاهان معرفی كرد.
با شناسایی تمامی اعضای گروه، دستگیری متهمین در دستور كار قرار گرفت؛ در اولین مرحله دستگیری، 'یوسف . ر ' با یك دستگاه خودرو پراید نقره ای مسروقه در 25 آبان ماه سال جاری در خیابان نیرو دستگیر شد.
همچنین 'علیرضا . م' نیز ساعاتی پس از دستگیری یوسف، در منطقه جنت آباد جنوبی شناسایی و دستگیر شد.
با شناسایی مخفیگاه سه عضو دیگر گروه سارقان در طبقه چهارم یك مجتمع مسكونی در محدوده اتوبان شهید باكری، 'فرشاد . ف'، 'جمال . ن'، 'امیرحسین . ر' ، نیز 26 آبان ماه سال جاری دستگیر شدند.
در ادامه محل تردد دو متهمه (سمانه و مریم) نیز در منطقه شناسایی و آن دو نفر نیز دستگیر و به پایگاه دوم پلیس آگاهی منتقل شدند.
با دستگیری تمامی اعضای گروه و آغاز تحقیقات مشخص شد كه 'امیرحسین . ر' با توجه به مهارت بالا در سرقت انواع خودروها بویژه پراید ابتدا اقدام به سرقت خودرو كرده و در ادامه سایر اعضای گروه به سركردگی 'امیر . پ' كه در تمامی سرقت ها حضور داشت در گروه های دو و سه نفره، دو نفر مرد بهمراه یك خانم، با خودروهای مسروقه اقدام به زورگیری از مسافران درون شهری می كردند.
سرهنگ كارآگاه سعدالله گزافی رئیس پایگاه دوم پلیس آگاهی تهران بزرگ با اعلام این خبر گفت: با توجه به اعتراف صریح متهمان به دهها فقره زورگیری در مناطق مختلف شهر تهران به ویژه در مناطق غرب و شمال غرب شهر تهران، شناسایی تعدادی از شكات و مالباختگان كه توسط متهمان مورد تهدید، ضرب و جرح، زورگیری و سرقت قرار گرفته جهت شناسایی سایر جرایم ارتكابی، دستور انتشار بدون پوشش تصاویر تمامی متهمان از سوی مقام قضایی صادر شده است.
وی از كلیه شكات و مالباختگانی كه موفق به شناسایی تصاویر متهمین شدند دعوت كرد تا برای پیگیری شكایت خود به نشانی جدید پایگاه دوم پلیس آگاهی تهران بزرگ واقع در جنت آباد شمالی، نرسیده به اتوبان آبشناسان مراجعه كنند.
همچنین مركز اطلاع رسانی پلیس آگاهی تهران بزرگ به شهروندان توصیه كرد: برای تردد در شهر از وسایل حمل و نقل عمومی همچون تاكسی، اتوبوس و مترو استفاده كنند.
تهرام/7245//1348