روسیه بازرگانان ترك را اخراج كرد/ منع ترخیص محموله های تركیه ای

مسكو - ایرنا - روسیه در ادامه اقدامات خود پس از عملیات نظامی تركیه در ساقط كردن جنگنده سوخو 24 روسی بر فراز سوریه، یك گروه از بازرگانان تركیه ای را كه برای فعالیت در نمایشگاه بین المللی غذایی به استان كراسنودار آمده بودند، اخراج كرد.

به گزارش ایرنا، شبكه تلویزیونی «كوبان» روسیه امروز (پنجشنبه) اعلام كرد كه برگه اقامت این افراد گردشگری بود كه با توجه به نداشتن مجوز فعالیت اقتصادی در نمایشگاه باید به كشور خود بازگردند.
همچنین امروز اعلام شد كه مقامات سازمان نظارت بر محصولات كشاورزی روسیه شش محموله گوشت مرغ انتقال یافته با كشتی به وزن بیش از 162 تن را در بندر بالتیسك روسیه، توقیف كرده و اجازه انتقال ندادند.
همچنین گمرگ منطقه «نوورا سیسك» در ساحل دریای سیاه روسیه اعلام كرد كه كالای وارداتی از تركیه را از این پس ترخیص نخواهد كرد.
علت این اقدام، رعایت نشدن استاندارد پلمب گذاری محموله ها و همچنین كامل نبودن اسناد گواهی كیفیت و سلامت صادراتی اعلام شده است.
روسیه در واكنش به ساقط شدن جنگنده خود در روز سه شنبه، تدابیری علیه تركیه اتخاذ كرده است كه مهم ترین آن اعلام یك منبع نزدیك به كاخ كرملین مبنی بر لغو برنامه مذاكرات «ولادیمیر پوتین» رییس جمهوری این كشور با «رجب طیب اردوغان» رییس جمهوری تركیه است است كه قرار بود نیمه ماه آینده میلادی در شهر سن پترزبورگ روسیه برگزار شود.
منبع نزدیك به كاخ كرملین اعلام كرده است: نشست 15 دسامبر سران به علت سنگینی سایه اقدام تركیه در ساقط كردن هواپیمای جنگنده سوخو 24 در سوریه، لغو شده و امكان دارد برنامه های دیگر بین دو كشور هم دچار چنین سرنوشتی شود.
«سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه نیز سه شنبه شب چند ساعت پس از اقدام نظامی ضد روسی تركیه، برنامه حضور خود در نشست شورای راهبردی دو كشور را كه قرار بود دیروز (چهارشنبه) در استانبول برگزار شود، لغو كرد.
موضوع این دو نشست، برنامه ریزی برای عملیاتی كردن راهبرد دو كشور برای رساندن ارزش حجم روابط بازرگانی دو كشور از 30 میلیارد دلار سالانه كنونی به 100 میلیارد دلار تا سال 2025 بود، ولی افزایش تنش ها بر سر سوریه و همچنین ساقط كردن هواپیمای روسی می تواند سطح روابط كنونی را به شدت كاهش دهد.
توصیه اكید منع سفر شهروندان روس به تركیه، قطع واردات گوشت و توقف ترخیص كالاهای تركیه ای در گمركات روسیه، استقرار سامانه های پیشرفته ضد هوایی اس 300، 400و اعزام ناو پرقدرت موشك انداز ضد هوایی ماسكوا به سواحل مدیترانه روسیه همراه از تركیه بخشی از واكنش های مسكو به اقدام ضد روسی آنكار در دو روز گذشته است.
پوتین هم در واكنش به ساقط كردن جنگنده روسیه، ضمن همدست خواندن تركیه با تروریست ها، گفت: سرنگون كردن هواپیمای روسی زدن خنجر از پشت به مسكو بود كه فداكارانه در حال مبارزه با تروریسم بین المللی است و این اقدام بر روابط دو كشور تاثیر خواهد گذاشت.
اروپام**391**1516**1566