وزیر خارجه اسپانیا: انجام عملیات نظامی در سوریه لازم است

مادرید- ایرنا- «خوسه مانوئل گارسیا مارگالو» وزیر خارجه اسپانیا روز پنجشنبه اعلام كرد كه برخی‌ وقت ها، انجام عملیات نظامی در برخی كشورها لازم می باشد و سوریه یكی‌ از آنهاست.

به گزارش ایرنا و به نقل از خبرگزاری افه، قرار است روز شنبه تظاهراتی علیه مداخله نظامی در سوریه با شعار «به نام من نه» كه از سوی حزب چپگرای پودموس و شخصیت های مختلف جامعه اسپانیا از جمله شهرداران مادرید و بارسلونا حمایت می‌ شود، در مادرید برگزار گردد.
وزیر خارجه اسپانیا در این رابطه به خبرنگاران گفت: تظاهرات علیه جنگ خوب است اما برخی‌ وقتها، عملیات های نظامی لازم هستند و عملیات نظامی در سوریه یكی‌ از آنهاست.
وی ضمن تاكید بر اینكه فرانسه هنوز تقاضای رسمی‌ از اسپانیا در مورد شركت احتمالی‌ این كشور در عملیات نظامی نكرده، خاطرنشان ساخت: دولت اسپانیا، شركت نظامی خود را مشروط به این می‌ سازد كه یك حمایت بین المللی، مجوز دولتی و پارلمانی و یك اجماع احزاب سیاسی كشور در این زمینه وجود داشته باشد.
گارسیا مارگالو اطمینان داد كه به هیچ عنوان، زمینه پیش تبلیغات انتخاباتی در تصمیمات در مورد شركت احتمالی‌ نظامی اسپانیا تاثیر ندارد زیرا دولت و شورای دائمی مجلس، در صورت نیاز می‌ توانند این تصمیم را اتخاذ كنند.
وزیر خارجه اسپانیا تصریح كرد كه دولت، این مساله را همانند «یك عملیات ملی‌ واقعی» قلمداد می‌ كند و به دنبال اجماع با احزاب سیاسی و بدون تصمیم عجولانه است.
وزیر خارجه اسپانیا معتقد است، باید یك تلاش نظامی بین المللی هماهنگ شده بدون استقرار نیروی زمینی‌ به همراه یك عملیات سیاسی برای میانجیگری در مناقشه بین دولت «بشار اسد» و مخالفان دولت وجود داشته باشد.
وی تصریح كرد: در حال حاضر شر بزرگ، داعش است.
وی هشدار داد: داعش را نمی‌ توانیم با شعارها شكست دهیم زیرا یا آنها باید باشند یا ما. راه میانبری وجود ندارد. انجام ندادن عملیات نظامی، اجازه دادن به تروریست ها است برای كشتن ما هر وقت كه صلاح دیدند.
گارسیا مارگالو تاكید كرد: داعش یك پدیده جدید است كه فراتر از یك سازمان تروریستی می‌ باشد. شبكه های اجتماعی را مدیریت می‌ كند ، یك پایگاه ارضی‌ مستحكم و به روز جهانی‌ دارد و متاسفانه دوام طولانی خواهد داشت.
اروپام *5*491**1485**1144