دامهای وارداتی به جنوب شرق كشور در سیستان و بلوچستان ذبح شود

زاهدان- ایرنا- رئیس سازمان دامپزشكی كشور گفت: همه دامهای وارداتی از مرزهای جنوب شرق كشور باید در داخل استان سیستان و بلوچستان ذبح و پروار بندی شود.

به گزارش ایرنا مهدی خلج روز پنجشنبه در دیدار با استاندار سیستان و بلوچستان اظهار داشت: كشتارگاههای این استان ظرفیت بسته بندی انواع فرآوردههای گوشتی را دارد.
وی گفت: دامهای وارداتی از آن سوی مرز به سیستان و بلوچستان ابتدا باید در قرنطینه های مرزی نگهداری و از آلایندگی های احتمالی پاك شود.
رئیس سازمان دامپزشكی كشور افزود: این سازمان آمادگی دارد از ظرفیت بخش خصوصی برای تامین گوشت كشور از سیستان و بلوچستان بهره مند شود.
خلج بیان كرد: یكی دیگر از اهداف دامپزشكی پروار بندی دامهای وارداتی در سیستان و بلوچستان است كه نقش مهمی در اشتغالزایی منطقه خواهد داشت.
وی اظهار داشت: این استان علاوه بر تولید گوشت شتر مورد نیاز كشور، ظرفیت صادرات این دام را به صورت زنده و بسته بندی به دیگر كشورهای منطقه دارد .
وی گفت: تلاش برای حفظ دامهای بومی با پلاك گذاری یكی دیگر از مسائل دامی در سیستان و بلوچستان است تا به دامهای منطقه آسیبی وارد نشود.
رئیس سازمان دامپزشكی كشور افزود: با توجه به نیاز بالای بازار داخلی به محصولات دامی، با برنامه ریزی صحیح می توانیم این محصول را بعد از انجام مراحل بهداشتی از سیستان و بلوچستان به دیگر استانهای كشور ارسال كنیم.
خلج بیان كرد: نخستین سند توسعه بهداشت دام و دامپزشكی سیستان و بلوچستان در حال تدوین است كه بعد از تایید استاندار این استان اجرایی می شود.
رئیس سازمان دامپزشكی كشور و هیات همراه در سفر یك روزه به سیستان و بلوچستان از ظرفیت های برخی دامداری ها، كشتارگاهها و واحدهای بسته بندی فرآوردههای گوشتی در زاهدان دیدن كردند.
8005 /6081