نشست وزیران اقتصاد كشورهای اسلامی در استانبول به كار خود پایان داد

استانبول- ایرنا- نشست دو روزه وزیران اقتصاد و تجارت 57 كشور اسلامی در استانبول روز پنجشنبه با صدور بیانیه ای به كار خود پایان داد.

به گزارش ایرنا، مراسم اختتامیه نشست وزرای كمیته دائمی همكاری های اقتصادی سازمان همكاری اسلامی (كمسك) در استانبول با سخنرانی جودت یلماز وزیر توسعه تركیه و با تصویب بیانیه پایانی به پایان رسید.
یلماز گفت: وزیران اقتصاد و تجارت سازمان همكاری اسلامی با بررسی طرح های ارائه شده نشست كارشناسان ارشد درباره توسعه همكاری های كشورهای اسلامی در حوزه های گردشگری، حمل و نقل، تجارت، كشاورزی و فقرزدایی به توافق رسیدند.
در بخشی از بیانیه پایانی آمده است: پیشنهاد جمهوری اسلامی ایران مبنی بر برگزاری پنجمین كنفرانس گردشگری سلامت در ایران در سال 2016 میلادی به تصویب رسید.
نشست وزاری تجارت و امور اقتصادی دیروز با حضور «رجب طیب اردوغان» رییس جمهوری تركیه آغاز به كار كرد.
«علی طیب نیا» وزیر امور اقتصادی و دارایی ایران نیز در این نشست دو روزه حضور داشت.
در نشست وزرای كمیته دائمی همكاری های اقتصادی سازمان همكاری اسلامی «ایاد امین مدنی» دبیركل سازمان همكاری اسلامی،احمد محمد علی رئیس بانك توسعه اسلامی، هیات هایی از اعضای ناظر سازمان و نهادهای وابسته به این سازمان و نمایندگان سازمان های بین المللی حضور داشتند.
نشست كارشناسی سازمان همكاری اسلامی نیز روزهای دوشنبه و سه شنبه گذشته برای تعیین رئوس مطالب مورد بحث وزرا در استانبول برگزار شده بود.
كمیته دائمی همكاری های اقتصادی و بازرگانی سازمان همكاری اسلامی موسوم به «كمسك» یكی از كمیته های تخصصی سازمان همكاری اسلامی است كه در سال 1981 میلادی و با تصویب اجلاس سران بنیان نهاده شد و ریاست و میزبانی جلسات آن به كشور تركیه واگذار شده است.
كمسك در سال 1984میلادی با هدف توسعه و ایجاد هماهنگی در همكاری های اقتصادی و تجاری چند جانبه بین كشورهای عضو سازمان همكاری اسلامی به طور رسمی آغاز به كار كرد.
خاورم ** 2010**1144