سفرتجاري به اُمسك روسيه زمينه ساز رونق اقتصادي كهگيلويه وبويراحمداست

ياسوج - ايرنا - معاون توسعه مديريت و منابع انساني استانداري و سرپرست معاونت اقتصادي استانداري كهگيلويه و بويراحمد گفت: سفر هيات 36 نفره اقتصادي و تجاري اين استان به استان اُمسك روسيه زمينه ساز توسعه و رونق اقتصادي استان است و موجب كسب تجربه هاي ارزنده براي تاجران شد.

به گزارش خبرنگار ايرنا، مجيد محنايي روز پنجشنبه در نشست تبيين دستاوردهاي سفر هيات اقتصادي و تجاري كهگيلويه و بويراحمد به كشور روسيه بدون اشاره به آمار، افزود: هزينه اين سفر يك هفته اي از سوي بخش غيردولتي، مديران اجرايي، بازرگانان، تاجران و فعالان اقتصادي استان تامين شد.
وي بيان كرد: اين سفر به نمايندگي از ايران اسلامي انجام شد و علمي و كارشناسي بود و افرادي از تمام حوزه ها و بخش هاي اقتصادي و تجاري كهگيلويه و بويراحمد نيز در آن حضور داشتند.
محنايي اظهار كرد: مديران اجرايي، تاجران، بازرگانان و فعالان اقتصادي كهگيلويه و بويراحمد با اطلاعات دقيق و كاملي از توانمندي ها، ظرفيت ها و قابليت هاي اقتصادي و سرمايه گذاري استان در زمينه هاي مختلف در اين سفر شركت كرده بودند.
وي عنوان كرد: پيش بيني در زمينه دستاوردهاي اقتصادي، تبادل تجاري و ميزان صادرات، واردات و سرمايه گذاري دو سويه زود است زيرا ساختار و فرايند پيچيده اي دارد.
محنايي ابراز داشت: دليل انتخاب كشور روسيه براي اين سفر شامل نزديكي ايران و روسيه و داشتن مشتركات و مناسبات متعدد و اينكه روسيه جزو هفت قدرت جهان بوده و همواره روابط مطلوبي با ايران داشته است.
معاون توسعه مديريت و منابع انساني استانداري و سرپرست معاونت اقتصادي استانداري كهگيلويه و بويراحمد افزود: كهگيلويه و بويراحمد در ابتداي مسير برقراري روابط اقتصادي و تجاري با كشورهاي مختلف دنيا قرار دارد.
محنايي گفت: پس از اين سفر نام كهگيلويه و بويراحمد در كشور روسيه و استان اُمسك مطرح و تاجران، بازرگانان و فعالان اقتصادي دو استان با يكديگر آشنا و هماهنگ شدند و سفر نيز بازتاب مطلوبي در رسانه هاي ارتباط جمعي روسيه داشت.
وي بيان كرد: در اين سفر تعدادي تفاهم نامه و قرارداد اوليه همكاري بين مديران اجرايي، تاجران، بازرگانان و فعالان اقتصادي كهگيلويه و بويراحمد و استان اُمسك روسيه منعقد شد كه در آينده منجر به صادرات، واردات، مبادله تجاري و سرمايه گذاري دوسويه مي شود و برآوردها و ارزيابي هاي لازم نيز از سوي هر دو استان در حال انجام است.
محنايي اين سفر را فشرده دانست و اظهار كرد: مديران اجرايي، تاجران، بازرگانان و فعالان اقتصادي كهگيلويه و بويراحمد در اين سفر در كارگروه هاي كشاورزي و مواد غذايي، نمايشگاه ها و مسائل بازرگاني، بهداشت و گياهان دارويي و گردشگري شركت كردند و علاوه بر آن بازديدهايي نيز از نمايشگاه محصولات كشاورزي، كارخانه هاي سيمان، قطعات بتني پيش ساخته، پنجره هاي دوجداره، روغن كشي زيتون و كلزا و واحد توليد پرورش ماهي و آبزيان داشته و با مسلمانان استان اُمسك روسيه ديدار داشتند.
وي عنوان كرد: هيات تجاري و اقتصادي استان اُمسك روسيه براي سفر به كهگيلويه و بويراحمد در ارديبهشت 95 ابراز تمايل كرده اند و آمادگي لازم نيز در استان در اين زمينه وجود دارد.
7535/6162