۵ آذر ۱۳۹۴،‏ ۱۵:۰۰
کد خبر: 81855133
۰ نفر
زورگيران غرب تهران دستگير شدند

تهران-ايرنا- مركز اطلاع رساني پليس آگاهي تهران بزرگ اعلام كرد: افرادي كه با خودروهاي مسروقه در غرب تهران زورگيري مي كردند دستگير شدند.

به گزارش روز پنجشنبه ايرنا از مركز اطلاع رساني پليس آگاهي تهران بزرگ، سوم مهرماه سال جاري مأموران كلانتري 133 شهرزيبا در حين گشت زني در خيابان نيرو به سرنشين يك دستگاه خودرو پرايد مشكي دستور ايست داد، در بررسي هاي بيشتر از راننده پرايد و با توجه به عدم ارائه مدارك شناسايي مشخص شد كه خودرو داراي سابقه سرقت در پونك – محدوده چهار ديواري است.
براساس اين گزارش، با توجه به توقيف خودروي مسروقه و كشف سلاح سرد از متهم، پرونده مقدماتي با موضوع «زورگيري» تشكيل و به دستور بازپرس شعبه چهارم دادسراي ناحيه 34 تهران، پرونده براي رسيدگي در اختيار پايگاه دوم پليس آگاهي تهران بزرگ قرار گرفت.
با انتقال متهم به پايگاه دوم پليس آگاهي تهران بزرگ بلافاصله وي به عنوان يكي از مجرمين سابقه دار غرب تهران كه بارها به اتهام ارتكاب جرايم مختلف سرقت همراه با آزار و اذيت، ايراد ضرب و جرح عمدي، تحصيل مال مسروقه، تخريب، اخلال در نظم و آرامش عمومي، درگيري با مأمورين دستگير و روانه زندان شده، توسط كارآگاهان مورد شناسايي قرار گرفت.
در ادامه تحقيقات و ارجاع پرونده زورگيري از كلانتري 138 جنت آباد به پايگاه دوم آگاهي، متهم توسط دو نفر مورد شناسايي قرار گرفت؛ اين دو نفر پس از شناسايي 'امير . پ' عنوان كردند: متهم به همراه فرد ديگري، با يك دستگاه خودرو سواري پژو 206 نوك مدادي، در محدوده بوستان تندرستي به سمت ما حمله ور شده و با تهديد چاقو اقدام به زورگيري و سرقت گوشي هاي تلفن همراه ما كرد.
با توجه به كشف خودرو پرايد مشكي مسروقه و در ادامه شناسايي متهم به عنوان سابق زورگير توسط دو نفر از شهروندان، بررسي ارتكاب جرايم مرتبط با سرقت هاي به عنف توسط سرنشنيان يك دستگاه خودرو پرايد مشكي مورد بررسي قرار گرفت كه در ادامه تعدادي از شكات با مراجعه به پايگاه دوم آگاهي موفق به شناسايي متهم ( امير . پ ) شدند.
يكي از مالباختگان در اظهاراتش به كارآگاهان گفت: در خيابان آيت الله كاشاني منتظر تاكسي بودم كه يك دستگاه پرايد مشكي با سه نفر سرنشين مرا به عنوان مسافر سوار كردند پس از طي مسافتي كوتاه ناگهان متهم به همراه سرنشين صندلي عقب مرا مورد ضرب و جرح قرار داده و اقدام به زورگيري گوشي تلفن همراهم به ارزش تقريبي دو ميليون و 500 هزار تومان، ساعت مچي به ارزش تقريبي يك ميليون تومان و وجوه نقد همراهم كرده و پس از سرقت تمامي اموالم، مرا از خودرو به بيرون پرتاب كرده و از محل متواري شدند.
*شناسايي اعضاي گروه سارقان زورگير:
با توجه به شناسايي متهم ( امير . پ ) توسط تعدادي از شكات و مالباختگان كه همگي آنها به شيوه هاي مختلف بويژه تحت عنوان مسافر مورد تهديد، زورگيري و سرقت قرار گرفته و همچنين سوابق متعدد متهم در ارتكاب جرايم خشن، تحقيقات پليسي در دستور كار كارآگاهان پايگاه دوم پليس آگاهي تهران بزرگ قرار گرفت.
براساس اين گزارش، متهم به سركردگي گروه و جمع آوري اعضاي گروه سارقان اعتراف و در ادامه تمامي اعضاي باند به نام هاي عليرضا، يوسف، فرشاد، جمال، امير حسين و دو خانم به نام هاي سمانه (با اسم مستعار عسل) و مريم (با اسم مستعار ميترا) را به كارآگاهان معرفي كرد.
با شناسايي تمامي اعضاي گروه، دستگيري متهمين در دستور كار قرار گرفت؛ در اولين مرحله دستگيري، 'يوسف . ر ' با يك دستگاه خودرو پرايد نقره اي مسروقه در 25 آبان ماه سال جاري در خيابان نيرو دستگير شد.
همچنين 'عليرضا . م' نيز ساعاتي پس از دستگيري يوسف، در منطقه جنت آباد جنوبي شناسايي و دستگير شد.
با شناسايي مخفيگاه سه عضو ديگر گروه سارقان در طبقه چهارم يك مجتمع مسكوني در محدوده اتوبان شهيد باكري، 'فرشاد . ف'، 'جمال . ن'، 'اميرحسين . ر' ، نيز 26 آبان ماه سال جاري دستگير شدند.
در ادامه محل تردد دو متهمه (سمانه و مريم) نيز در منطقه شناسايي و آن دو نفر نيز دستگير و به پايگاه دوم پليس آگاهي منتقل شدند.
با دستگيري تمامي اعضاي گروه و آغاز تحقيقات مشخص شد كه 'اميرحسين . ر' با توجه به مهارت بالا در سرقت انواع خودروها بويژه پرايد ابتدا اقدام به سرقت خودرو كرده و در ادامه ساير اعضاي گروه به سركردگي 'امير . پ' كه در تمامي سرقت ها حضور داشت در گروه هاي دو و سه نفره، دو نفر مرد بهمراه يك خانم، با خودروهاي مسروقه اقدام به زورگيري از مسافران درون شهري مي كردند.
سرهنگ كارآگاه سعدالله گزافي رئيس پايگاه دوم پليس آگاهي تهران بزرگ با اعلام اين خبر گفت: با توجه به اعتراف صريح متهمان به دهها فقره زورگيري در مناطق مختلف شهر تهران به ويژه در مناطق غرب و شمال غرب شهر تهران، شناسايي تعدادي از شكات و مالباختگان كه توسط متهمان مورد تهديد، ضرب و جرح، زورگيري و سرقت قرار گرفته جهت شناسايي ساير جرايم ارتكابي، دستور انتشار بدون پوشش تصاوير تمامي متهمان از سوي مقام قضايي صادر شده است.
وي از كليه شكات و مالباختگاني كه موفق به شناسايي تصاوير متهمين شدند دعوت كرد تا براي پيگيري شكايات خود به نشاني جديد پايگاه دوم پليس آگاهي تهران بزرگ واقع در جنت آباد شمالي، نرسيده به اتوبان آبشناسان مراجعه كنند.
همچنين مركز اطلاع رساني پليس آگاهي تهران بزرگ به شهروندان توصيه كرد: براي تردد در شهر از وسايل حمل و نقل عمومي همچون تاكسي، اتوبوس و مترو استفاده كنند.
تهرام/7245//1348