بروجردی: تروریست پروری دامن قدرت های طراح تروریسم را می گیرد

مسكو - ایرنا - رییس كمیسیون امنیت و سیاست خارجی مجلس در نشست مجمع رییسان پارلمان كشورهای پیمان امنیت دستجمعی در سن پترزبورگ روسیه گفت: تقسیم تروریست ها به خوب و بد و استفاده از گروه های تروریستی برای اهداف راهبردی، روزی از كنترل و مدیریت طراحان آن خارج خواهد شد و به تهدید امنیتی برای خود آن ها تبدیل می شود.

به گزارش ایرنا، «علاءالدین بروجردی» امروز (پنجشنبه) در روز نخست این نشست به ریاست «سرگئی نارشگین» رییس دومای روسیه، ضمن با ابراز تاسف و تسلیت برای ساقط كردن جنگنده روسی سوخو 24 توسط تركیه در آسمان سوریه، اظهار كرد: برخی قدرت های جهانی و حامیان منطقه ای آن ها در سال های اخیر تلاش كردند با سوءاستفاده از شرایط و فضای ایجاد شده و در رویكردی كاملا دوگانه، ضمن ایجاد تقویت و به اصطلاح مدیریت گروه ها و سازمان های تروریستی و افراطی در كشورهای مستقل و غیردوست خود، امنیت و در نهایت حاكمیت ملی این كشورها را هدف قرار دهند.
بروجردی با تشریح روند اقدام های آمریكا به بهانه پاسخ به واقعه 11 سپتامبر و برقراری نظام نوین موردنظر كاخ سفید از راه اشغال عراق و افغانستان با پیامدهای ویران كننده، اظهار كرد: اقدام های واشنگتن در منطقه، نه تنها منجر به افزایش سطح امنیت كشورها نشد بلكه شكل گیری و بروز نوعی بی نظمی نوین و انتشار ویروس تروریسم به سایر كشورها و مناطق مختلف جهان، به ویژه خاورمیانه و شمال آفریقا را در پی داشت.
به گزارش بخش دیپلماسی رسانه ای سفارت ایران در مسكو، رییس كمیسیون امنیت و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ایران در نشست سن پترزبورگ، گفت: اما حوادث و تحولات ماه های گذشته به ویژه افزایش موج پناهندگان به اروپا و غرب و واقعه تروریستی اخیر در پاریس، نشان داد كه رویكرد و راهبرد دوگانه در برابر تروریسم نه تنها امنیت كشورهای هدف برخی قدرت ها را تهدید می كند، بلكه ادامه آن آتشی است كه شامل طراحان و مجریان چنین سناریوهایی غیرانسانی و غیراخلاقی هم خواهد شد.
بروجردی ادامه داد: می توان داعش و جبهه النصره را برای رسیدن به اهداف راهبردی ایجاد، سازماندهی و مدیریت كرد، ولی بی شك زمانی فرا می رسد كه دیگر مهار كنترل این گروه ها و سازمان های تروریستی و افراطی از بین می رود و پس از آن به تهدید جدی برای امنیت طراحان و آفرینندگان آن ها تبدیل می شوند.
وی تاكید كرد: برخورد دوگانه با تروریسم و افراط گرایی، تقسیم به تروریست خوب و بد، نقض حاكمیت ملی كشورهای مستقل و عضو سازمان ملل، تلاش برخی قدرت های غربی و متحدان منطقه ای آن ها برای استفاده از سازمان های تروریستی و تكفیری، تجهیز تسلیحاتی و پشتیبانی از آن ها، تامین مالی و دامن زدن به جنگ نیابتی برای سرنگونی دولت های مستقل، از بزرگترین تهدیدهای امنیتی نظام بین الملل، كشورها و مناطق مختلف جهان به شمار می رود.
بروجردی گفت: در شرایط كنونی تهدیدهای ناشی از تروریسم كور و خشن، افراط گرایی، جنایت های سازمان یافته و دیدگاه های تكفیری همانند ویروسی مخرب و خطرناك، صلح و امنیت جهانی را با چالش جدی مواجه كرده است.
وی افزود: در این میان، افزون بر كشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا، آسیای میانه و قفقاز نیز به دلیل برخورداری از موقعیت راهبردی و ژئوپولتیك، منابع غنی زیرزمینی، ساختار چند فرهنگی و تنوع قومی و مذهبی در معرض جدی چنین تهدیدهای امنیتی قرار دارند.
رییس كمیسیون امنیت مجلس شورای اسلامی در ادامه با پیچیده خواندن مبارزه با تروریسم و افراط گرایی، اظهار كرد: اقدامات ضد تروریستی نیازمند اتخاذ تدابیر و تصمیم های سنجیده، دقیق،راهبردی و عقلانی است و در این راستا، سازمان پیمان امنیت دستجمعی به عنوان ساختار و تشكیلات امنیت زا در این منطقه مهم و راهبردی جهان، می تواند نقش سازنده و بسیار مثبتی در این باره داشته باشد.
وی با شرح دیدگاه های جمهوری اسلامی برای مبارزه با تروریسم، تاكید كرد: ایران به عنوان قربانی تروریسم، آماده است تا از تمام توانمندی های خود از جمله پارلمانی برای همكاری با كشورها، نهادها، مجامع منطقه ای و بین المللی از جمله سازمان پیمان امنیت دستجمعی كه واقعا قصد مقابله و مبارزه با تروریسم را دارد، بهره بگیرد.
بروجردی گفت: همكاری جمهوری اسلامی تهران و مسكو برای مقابله با تروریسم و داعش، می تواند نمونه و الگویی خوب برای همكاری بین روسیه با كشورهای منطقه از جمله بین اعضای این پیمان باشد و جمهوری اسلامی آماده است، ضمن گسترش مناسبات خود با تمامی كشورهای منطقه و تعامل و رایزنی سازنده در این باره، گام های عملی موثری را برای افزایش ضریب ثبات و امنیت منطقه ای بردارد و در این راستا سطح همكاری های امنیتی و تبادل اطلاعات بین كشورها را افزایش دهد.
رییس كمیسیون امنیت و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ایران در پایان تاكید كرد: اگر همگی اكنون با ده ها هزار تروریستی كه از ده ها كشور جهان به سوریه و عراق رفته اند، نجنگیم، فردا باید داخل مرزهای خود با آن ها مبارزه كنیم و هزینه های بسیار بیشتری بپردازیم.
نشست دو روزه مجمع روسای پارلمان كشورهای سازمان پیمان امنیت دستجمعی با عضویت روسیه، بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان، ارمنستان و تاجیكستان، رییسان لویی جرگه افغانستان و نماینده پارلمان صربستان به عنوان اعضای ناظر و هیات پارلمانی ایران به عنوان میهمان ویژه امروز گشایش یافت.
در این نشست كه نارشكین رییس دومای روسیه برای سه سال دیگر به عنوان رییس انتخاب شد، چندین دستور كار مجمع پارلمانی بررسی و توسط اعضا مورد تایید قرار گرفت.
اروپام**1516**1566