۵ آذر ۱۳۹۴،‏ ۱۴:۵۰
کد خبر: 81855116
۰ نفر
ظرفیت های فرهنگی و گردشگری یك ثروت پایدار است

تبریز - ایرنا - معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی كشور گفت: ظرفیت های فرهنگی و گردشگری یك ثروت پایدار است.

محمدحسن طالبیان روز پنجشنبه در نشست مشترك با فرمانداران منطقه ارسباران بر اهتمام مدیران اجرایی محلی و دولتی برای پیشبرد پرونده ثبت جهانی ارسباران تاكید كرد و گفت: ظرفیت های گردشگری و فرهنگی به عنوان یك ثروت پایدار و زمینه ساز توسعه پایدار باید مورد توجه قرار گیرد.
وی با بیان اینكه تصاحب قله های فرهنگی جهان همواره از تاكیدهای مقام معظم رهبری است افزود: ثبت جهانی آثار فرهنگی و طبیعی یكی از راه های عمل به این فرمان است.
وی نسبت به جوانب مثبت، قرار گرفتن در فهرست آثار طبیعی جهانی تاكید كرد و افزود: به طور حتم هم افزایی جهانی زندگی مردم منطقه را متحول می كند.
طالبیان به محدودیت های مطرح برای ارسال پرونده به سازمان یونسكو اشاره كرد و افزود: 50 اثر طبیعی از كشور برای ثبت جهانی داوطلب است ولی هر سال تنها یك اثر می تواند ثبت جهانی شود و معاونت میراث فرهنگی تلاش دارد تا با تعادل بخشی برای ثبت جهانی در كشور بستر را برای ثبت جهانی آثار طبیعی و تاریخی استان ها هموار سازد.
وی تاكید كرد: براین اساس اجتماعی برای ثبت جهانی و دفاع از آن ضروری است و اگر صدای منطقه برای درخواست جهانی شدن را بشنویم پرونده ارسباران را می فرستیم.
طالبیان خاطرنشان كرد: اراده جامعه و مردم محلی تاثیرگذار است و در این صورت تمام اركان دولت با مردم آن منطقه همراه می شود.
معاون میراث فرهنگی سازمان اظهار كرد: خوشبختانه 90 درصد پرونده ارسباران آماده است تا به عنوان یك میراث طبیعی ثبت جهانی شود ولی همه باید و نبایدها برای ثبت و حفاظت از جنگل های ارسباران می بایست در قالب یك برنامه مدون 15 تا 20 ساله تهیه شود.
طالبیان با برشمردن ویژگی متمایزكننده جنگل های ارسباران برای ثبت فهرست آثار طبیعی جهان گفت: یك نوزدهم تنوع گیاهی قاره اروپا و یك چهارم تنوع گیاهی كشور فرانسه در ارسباران وجود دارد.
وی در این نشست مشترك به نواقص و مواردی اضطراری كه می تواند سبب خدشه به پرونده جنگل های ارسباران باشد اشاره كرد و گفت: نیاز به هم اندیشی دستگاه های اجرایی در منطقه برای همسان سازی معماری، رنگ ها و سازه های سازگار با طبیعت و محیط زیست در نماهای بومی و تامین زیرساخت های گردشگری هستیم.
فرمانداران شهرستان های كلیبر، خداآفرین و قائم مقام مدیرعامل منطقه آزاد ارس در خداآفرین نیز در این نشست نقطه نظرات خود را در خصوص مسائل موجود در منطقه بیان كردند و از تمهیدات اتخاذ شده برای رونق گردشگری منطقه ارسباران خبر دادند.
فرماندار كلیبر در این نشست با اشاره با اقدام های چند سال اخیر مدیریت شهری ارسباران برای ارتقا آگاهی مردم برای مشاركت عمومی در حفظ محیط زیست منابع طبیعی از فرهنگ سازی و توجیه جامعه محلی نسبت به آثار مثبت جهانی شدن جنگل های ارسباران تاكید كرد.
فریدون بابایی افزود: در سایه آموزش ها و مشاركت دهی به مردم محلی امسال هیچ آتش سوزی در منطقه گزارش نشده است و حتی حركت خودجوش مردم برای كنترل حریق در مراتع را هم شاهد بوده ایم.
وی خواستار همراهی دولت و اختصاص اعتبارات استانی و ملی برای تامین زیر ساخت های گردشگری همسو با معیار های جهانی شدن، شد.
امینیان فرماندار خداآفرین نیز با تاكید بر مشاركت حداكثری مردم و مسئولان دولتی شهرستان در تامین شرایط لازم برای جهانی شدن ارسباران گفت: باید تلاش كنیم تا قبل از بازدید كارشناسان یونسكو این منطقه به استانداردهای لازم دست یابد.
8066/1495/3093