موضوعات اساسی و دردهای جامعه باید برای پاسخگویی درحوزه علمیه طرح شود

قم- ایرنا- رئیس مركز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی گفت: امروز لحظه لحظه حوزه علمیه برای اسلام، جهان اسلام و نظام اسلامی از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است و باید موضوع های اساسی كه دردهای جامعه را می تواند پاسخ دهد، مطرح كنیم.

به گزارش ایرنا، حجت الاسلام والمسلمین « احمد مبلغی» روز پنجشنبه در یادواره علمی مهاجرالی الله، «ناصر قربان نیا» با محوریت فقه، حقوق و اخلاق در پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، با اشاره به روند اخلاقی سازی مولفه های پژوهش، افزود: وقت حوزه و نسل امروز را نباید صرف موضوع های درجه چندم، بی اعتبار و كم اثر كنیم.
وی با تاكید بر رعایت اخلاق اندیشی، اضافه كرد: آزاد نیستیم هر موضوعی را در وانفسای كنونی كه نسل ها در حال از میان رفتن هستند و نیازهای دیگری دارند، مطرح كنیم.
وی با بیان اینكه دین از ابعاد متنوع و متعدد برخوردار است، بیان كرد: مطالعه دین باید با توجه به این ابعاد صورت بگیرد تا بتواند جامعیت و جامع نگری دین را حفظ كند و در عرصه ای مختلف منظور بدارد.
وی افزود: یك مطالعه دینی باید از بعد تمدن اندیشی، جهانی اندیشی، جهانی سازی اندیشی، امت اندیشی و اخلاق اندیشی برخوردار باشد.
مبلغی تصریح كرد: گاهی مطالعه دین تك بعدی صورت می گیرد و در نتیجه خروجی آن در جهت ارائه آموزه دینی و یا عرضه دین، كامل و مطلوب نمی باشد.
وی در ادامه گفت: اخلاق به مثابه یك افقی كه فقه به سمت آن می رود، به عنوان یك هدف بزرگ و نتیجه اساسی در جامعه است.
رئیس مركز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی افزود: تحلیل اخلاقی از دین به معنای این است كه به درون نهفته ها، نگاه های رو به جلو و كاركردهای احكام، نظر تحلیلی دقیق صورت گیرد تا مولفه های اخلاقی به یك زبان علمی ارائه شود.
وی اضافه كرد: بخشی از مطالعه هایی كه در بحث حقوق بشردوستانه كه امروز در حوزه مطرح شده، از جنس فلسفه اخلاق و فلسفه حكمی است.
وی با اشاره به اینكه جوهر دین، ایمان است، تاكید كرد: اگر می خواهید دین را حفظ كنید باید اخلاق را حفظ كنید؛ نسل بدون توسعه و تعمیق اخلاق بقایافتنی نیست؛ راه حفظ نسل از اخلاق می گذرد.
مبلغی بیان كرد: موضوع اخلاقی را با نگاه ساده مدرسه ای، زودگذر و شتابان نمی شود پایان داد، بلكه باید تحلیل اخلاقی با همه كاركردها صورت بگیرد.
وی افزود: فكر، اندیشه و پژوهش انسان بدون اخلاق در مواردی خواسته یا ناخواسته به سمت اقدامات غیراخلاقی كشیده می شود.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به بنیه علمی مرحوم ناصر قربان نیا در عرصه فقه و اخلاق، گفت: این استاد دانشگاه در عرصه های مختلف فقه، حقوق و اخلاق حضور پررنگی داشت و از قدرت بالایی در زمینه تحلیل اخلاقی از تعالیم دینی برخوردار بود.
رئیس مركز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی افزود: رویكرد انسانی و اخلاقی وی در نگاه به دین موج می زد و همواره مراقب بود در همین مسیر همچنان جلو رود.
وی با بیان اینكه قربان نیا در انتخاب موضوع ها به سراغ بحث های كهنه نمی رفت، ادامه داد: وی علاوه بر داشتن اندیشه های نو و دلسوزی در تعمیق اندیشه دینی، از سیرت، خصلت و منش اخلاقی بارزی برخوردار بود.
در این آیین، از آخرین اثر مرحوم ناصر قربان نیا با عنوان «ملاحظاتی درباره قانون مجازات اسلامی 92 ، نقد و بررسی فقهی، حقوقی» در حضور خانواده وی رونمایی شد.
آیت الله «علی اكبر رشاد» رییس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، آیت الله «ابوالقاسم علیدوست» عضو جامعه مدرسین، «محسن اسماعیلی» عضو شورای نگهبان و دو تن از اساتید دانشگاه مفید و قم سخنرانی كردند.
دكتر ناصر قربان نیا مدیر گروه حقوق دانشگاه مفید قم، معاون پژوهشی این دانشگاه، استاد حقوق بین الملل و حقوق بشر بود كه در فاجعه منا جان خود را از دست داد.
فاجعه منا دوم مهرماه امسال همزمان با روز عید قربان حین رمی جمرات زائران، بر اثر سوءمدیریت مسئولان سعودی رخ داد؛ 465 نفر از كشته شدگان زائران ایرانی بودند.
امسال 64 هزار زایر ایرانی راهی عربستان شده بودند. ك/3
/2085/ 6133/