تدابیر امنیتی پیرامون سفارت تركیه در مسكو تشدید شد

مسكو- ایرنا- به دنبال تظاهرات گسترده فعالان سیاسی روس در مقابل سفارت تركیه در مسكو طی دو روز اخیر در اعتراض به ساقط كردن یك فروند بمب افكن روسی در سوریه و حمله به ساختمان سفارتخانه تركیه، تدابیر امنیتی برای محافظت از آن تشدید شد.

به گزارش ایرنا، شمار ماموران امنیتی در محوطه مقابل ساختمان سفارت تركیه در مسكو افزایش یافته و علاوه بر ماموران پلیس، تعدادی از ماموران پلیس ویژه ضدشورش هم در این محل برای جلوگیری از برگزاری تظاهرات مستقر شده اند.
همچنین به عنوان تدبیر دیگری برای افزایش امنیت سفارت تركیه، در شعاع چند متری ساختمان آن نرده های متحرك برای جلوگیری از نزدیك شدن افراد به ساختمان قرار داده شده است.
ماموران امنیتی به كنترل عابران و رهگذران در نزدیكی محل ساختمان سفارت می پردازند تا از اجتماع معترضان در مقابل آن جلوگیری كنند.
در دو روز اخیر سفارت تركیه شاهد تظاهرات گسترده جوانان معترض روس بود كه به سرنگونی یك فروند بكب افكن سوخو-24 روسی در سوریه در جریان حمله جنگنده اف-16 تركیه و قتل خلبان روس اعتراض كردند.
تظاهرات نخست روز سه شنبه برگزار شد و بلافاصله پس از آن، واحدهای پلیس با حضور در اطراف ساختمان سفارت تركیه در خیابان هفتم «روستوفسكی» در مركز مسكو، رفت و آمدها و همچنین تجمع معترضان به اقدام تركیه در هدف قرار دادن جنگنده سوخو 24 یگان عملیاتی ضد تروریستی روسیه را تحت نظر گرفتند.
تظاهركنندگان با همراه داشتن شعار نوشته های «تركیه متحد داعش»، «اخراج سفیر اولین پاسخ»، «انتقام خلبانان روسیه را می گیریم»، «آنكارا یعنی داعش»، «حمایت از تروریسم جنایت است»، «به جای شلیك به مبارزان ضدتروریست، كمك به تروریست ها را قطع كنید» و «داعش تروریسم خون ریز» در مقابل سفارت تركیه تظاهرات كردند.
در تظاهرات دیگر كه روز چهارشنبه برگزار شد، بیش از 500 نفر از جوانان روس شركت كردند.
تظاهركنندگان سنگ، تخم مرغ و قوطی حاوی رنگ و بتادین و سبزیجات به سوی ساختمان سفارت تركیه پرتاب كردند كه بر اثر این اقدامات شیشه های پنجره های سفارتخانه تا طبقه چهارم خرد شد.
آثار رنگ و داروی بتادین (ویژه ضد عفونی زخم ) نیز بر در و دیوار و پنجره های سفارتخانه و نرده های آن به چشم می خورد و برخی نیز از فشفشه های ویژه استفاده می كردند.
چندین مامور پلیس از جمله ماموران ویژه پلیس ضدشورش در محوطه پیرامونی سفارتخانه تركیه مستقر شده و با حفاظ فلزی اطراف ساختمان از نزدیك شدن تظاهركنندگان به ساختمان مركز دیپلماتیك جلوگیری می كردند.
تظاهركنندگان شعارهایی همچون «تركیه حامی داعش است» و «شرم بر شما» و «سرنگونی هواپیمای روسی را محكوم می كنیم» سر می دادند.
تعدادی از تظاهركنندگان هم پرچم های سوریه و روسیه را در دست داشتند.
ماموران پلیس 10 نفر از تظاهركنندگان را كه اقدام به اخلال در نظم عمومی می كردند دستگیر و به مركز پلیس هدایت كردند.
روز سه شنبه یك فروند هواپیمای سوخو-24 روسیه در نزدیكی مرز سوریه و تركیه هدف یك موشك هوا به هوای جنگنده اف-16 تركیه قرار گرفت و سرنگون شد.
ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در واكنش تند به این اقدام تركیه اعلام كرد كه هواپیما در حال انجام ماموریت ضدتروریستی بود و تركیه به روسیه از پشت خنجر زد.
اروپام*391**1485**1566