ایران هشتمین كشور جهان در تولید عسل است

تهران- ایرنا- مدیركل دفتر بهبود تولیدات طیور و زنبورعسل وزارت جهاد كشاورزی گفت: ایران با تولید سالانه 78 هزار تن عسل رتبه هشتم جهان را از این نظر دارد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، حبیب امینی روز پنجشنبه در همایش ملی زنبورعسل در دانشگاه كشاورزی دماوند افزود: جایگاه جهانی ایران در تولید عسل حاصل تلاش تمامی زنبورداران در سراسر كشور است.
وی با اشاره به 81 میلیون كندوی زنبورعسل در سطح دنیا ادامه داد: سهم ایران از این تعداد هفت میلیون كندو می باشد لذا از این نظر نیز كشورمان چهارمین جایگاه را در جهان به خود اختصاص داده است.
مدیركل دفتر بهبود تولیدات طیور و زنبورعسل وزارت جهاد كشاورزی كیفیت كندوهای زنبورعسل را در كشورمان به لحاظ وجود گونه های گیاهی و شرایط آب و هوایی بی نظیر در جهان توصیف و بیان كرد: در ایران از هر كندوی عسل حدود 11كیلوگرم عسل برداشت می شود.
وی با تاكید بر اینكه صنعت زنبورداری از تك محصولی در حال خارج شدن است افزود: طی سالهای اخیر از صنعت زنبورداری فقط تولید عسل داشتیم اما با تاكیدات وزیر جهاد كشاورزی و آموزشهای لازم به زنبورداران در سطوح مختلف هم اینك تولید ژل رویال(ماده غذایی تولید زنبورای عسل برای تغذیه لاروها) در بین زنبورداران ترویج پیدا كرده است.
امینی ادامه داد: پارسال 170 میلیارد ریال تسهیلات بانكی كم بهره در اختیار زنبورداران سراسر كشور قرار گرفت و طی پنج ماه نخست امسال نیز 50 میلیارد ریال تسهیلات با سود چهار درصد برای حمایت از صنعت زنبورداری در اختیار فعالان این بخش گذاشته شد.
وی گفت: دوره آموزشی پرورش ملكه زنبور عسل و ایجاد كلینیكهای تخصصی زنبورعسل نیز در سطح كشور برگزار می شود.

* تبدیل پرورش زنبور عسل از سنتی به صنعتی
نماینده مردم شهرستانهای دماوند و فیروزكوه در مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست گفت: وجود گونه های گیاهی كم نظیر و شرایط مناسب آب و هوایی به ما این امكان را می دهد كه برای افزایش تولید عسل و ارتقای كیفیت آن صنعت زنبورداری را از سنتی به صنعتی تبدیل كنیم.
حمیدرضا مشهدی عباسی افزود: با توجه به وجود گونه های گیاهی گسترده و شرایط آب و هوایی مناسب دماوند نخستین شهرستانی بود كه صنعت زنبورداری را از سنتی به صنعتی تبدیل كرد.
وی ادامه داد: تولید زنبورعسل به لحاظ اقتصادی بسیار پررونق است لذا گسترش این صنعت پرسود در سطح روستاها سبب می شود تا شاهد مهاجرت روستاییان به شهرها نباشیم.
نخستین همایش ملی زنبورعسل به مناسب پنجم آذرماه سالروز درگذشت حاج مهدی روستایی یكی از باسابقه ترین تولیدكنندگان زنبورعسل در شهرستان دماوند، با حضور جمعی از زنبورداران شهرستانهای استان تهران و سایر استانهای كشور در محل دانشكده كشاورزی شهرستان دماوند برگزار شد.
در این همایش از سوی جمعی از صاحبنظران و كارشناسان حوزه زنبورداری و تولید عسل مقالاتی ارایه شد.
7247/7245/1348/1858