ابوطالبی: روسیه و تركیه دوست ایران هستند باید به كاهش تنش میان آنها كمك كرد

تهران-ایرنا- معاون سیاسی دفتر رییس جمهوری، اقدام تركیه در سرنگونی جنگنده روسیه را اشتباه خواند و گفت: نباید گذاشت دیپلماسی از معادلات منطقه رخت بربندد؛ اكنون باید توان دیپلماتیك كشورمان برای كاهش تنش بین دو كشور دوست سریعا به كار گرفته شود.

به گزارش روز پنجشنبه گروه سیاسی ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی دولت، حمید ابوطالبی در صفحه شخصی خود در توئیتر نوشت: شلیك به هواپیمای جنگی در حین عملیات نظامی در كشوری ثالث و سرنگونی آن، فضای ملتهب منطقه را وارد شرایط تازه ای كرده است. این شرایط تازه، با طرح سخنانی مانند دفاع از حاكمیت ملی تغییرپذیر نیست و نباید به جای پیوستن به مبارزه با ترور، عرصه جدیدی ایجاد كرد.
معاون سیاسی دفتر رییس جمهوری با بیان اینكه هرگونه تحریك جدید و یا تاخیر در حل بحران این خطا، خطرآفرین است؛ افزود: برخی خطاها می تواند امكان و زمان جبران را برای همیشه از بین ببرد.
ابوطالبی نوشت: كشورهای غربی و ناتو به هیچ وجه در موقعیتی نیستند كه برای یك كشور مسلمان وارد جنگی بی پایان شوند؛ لذا اشتباه محاسباتی هم در این حادثه خطرناك است.
به نوشته وی، اهدای مدال طلای قهرمانی ملی به خلبان هواپیما و استقرار سامانه S400 در سوریه، نشان می دهد هدف روسیه صرفا تمركز بر سوریه است.
معاون سیاسی دفتر رییس جمهوری با تقدیر از خویشتنداری روسیه در قبال شلیك به هواپیمای نظامی خود در حین عملیات علیه تروریست ها نوشت: این امر نشان می دهد روس ها حاضر به تغییر عرصه مبارزه با ترور نیستند.
این دیپلمات كهنه كار در انتها با تاكید بر اینكه نباید گذاشت دیپلماسی از معادلات منطقه رخت بربندد، پیشنهاد كرد كه اكنون وقت آن است تا توان دیپلماتیك كشورمان برای كاهش تنش بین دو كشور دوست سریعا به كار گرفته شود.
او همچنین خطاب به آنكارا نوشته است: عزم راسخ پوتین در مبارزه با تروریسم در مذاكرات تهران مشهود بود؛ دوستان ما در تركیه آن را جدی بگیرند.
سیام**1497**1027