5كشور بدنبال فروش هواپیما به ایران/ازفرصت طلایی منطقه باید برای توسعه حمل ونقل هوایی استفاده كنیم

تهران- ایرنا- رئیس سازمان هواپیمایی كشوری گفت: با توجه به پیش بینی های متخصصان از سرعت توسعه صنعت حمل و نقل هوایی در خاورمیانه، ایران با توجه به موقعیت جغرافیایی خود باید از این فرصت طلایی حداكثر استفاده را ببرد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، علی عابدزاده عصر چهارشنبه در ششمین نمایشگاه بین المللی صنایع هوایی و فضایی ایران افزود: امنیت و ایمنی در صنعت هوانوردی جهان بسیار مورد توجه قرار می گیرد و برای ما نیز این مقوله و تربیت نیروی انسانی متخصص اهمیت زیادی دارد.
معاون وزیر راه و شهرسازی افزود: همه ما عزم راسخ داریم كه برای سازندگی صنعت حمل و نقل هوایی كشور با یكدیگر همكاری كنیم تا این صنعت بتواند به جایگاه اصلی خود برسد.
رئیس سازمان هواپیمایی كشوری تاكید كرد: باوجود تحریم های ظالمانه در چند سال گذشته، صنعت حمل و نقل هوایی كشور توانست با اتكا به نیروی انسانی متخصص و فعالان این عرصه، سرپا بماند.
عابدزاده، به نقش صنعت حمل و نقل هوایی در توسعه كشورها نیز اشاره كرد و گفت: هم اكنون صنعت حمل و نقل هوایی سالانه 2.5 تریلیون دلار درآمد تولید می كند كه 3.4 درصد گردش مالی دنیا را شامل می شود.
رئیس سازمان هواپیمایی كشور گفت: سالانه سه میلیارد نفر در جهان با صنعت حمل و نقل هوایی و 60 میلیون تن كالا نیز با هواپیما در سطح دنیا جابجا می شود كه 40 درصد كل بار جهان را به خود اختصاص می دهد.
وی گفت: صنعت هوانوردی كشور در چندسال آینده به 400 تا 500 فروند هواپیمای مختلف نیاز دارد و مراكز آموزشی باید برای تربیت نیروی انسانی متخصص در این عرصه اهتمام بیشتری داشته باشد.
وی گفت: به دلایل متعددی در سال های گذشته نتوانستیم از ظرفیت های منطقه ای كشورمان در صنعت حمل و نقل هوایی استفاده كنیم اما این فرصت فراهم است كه با حضور افراد متخصص، بتوانیم در این عرصه نقش مهمی را ایفا كنیم.
عابدزاده ادامه داد: تاكنون در ابعاد زیرساختی توانسته ایم امكانات خوبی در كشور فراهم كنیم اما برای رسیدن به یك صنعت ایمن هوایی، باید ناوگان هوایی خود را نوسازی كنیم.
معاون وزیر راه و شهرسازی با یادآوری اینكه هم اكنون ناوگان هوایی كشور سن بالایی دارد، تاكید كرد: باید با برنامه ریزی مناسب تا حد توان سن این ناوگان را جوان كنیم.
وی همچنین خواستار اصلاح قوانین صنعت هوانوردی كشور شد و گفت: با توجه به بین المللی بودن این قوانین، اكنون بسیاری از قوانین قدیمی این عرصه منسوخ شده است و یا اینكه كمتر مورد استفاده قرار می گیرد.
عابدزاده گفت: باید ساختار سازمان هواپیمایی كشوری را متناسب با نیازهای روز كشور اصلاح كنیم در حالی كه در سال های اخیر هیچگونه تغییری در قوانین و مقررات صنعت هوانوردی كشور انجام نشده است.
وی، تدوین سند جامع صنعت هوانوردی را نیز خواستار شد و گفت: برای تدوین این سند نیازمند همكاری های همه دست اندركاران این عرصه هستیم تا بتوانیم عقب ماندگی های خود را در این بخش جبران كنیم.
عابدزاده، بر تامین منابع مالی برای نوسازی ناوگان و بخش فرودگاهی كشور تاكید كرد و گفت: سازمان هواپیمایی درصدد است با استفاده از ابزارهای نوین و تامین منابع مالی مورد نیاز، تحولات بزرگی را در این صنعت به وجود آورد.

** سوخو به دنبال فروش محصولات به ایران
رئیس سازمان هواپیمایی كشوری همچنین در حاشیه این نمایشگاه در جمع خبرنگاران گفت: سازندگان هواپیما به دنبال عرضه محصولات خود به شركت های ایرانی هستند؛ شركت سوخو روسی نیز یكی از این سازندگان هواپیماهای 100 نفره در جهان است.
وی با بیان اینكه غربی ها و برخی از كشورهای سازنده هواپیماهای 100 نفره از جمله كانادا، برزیل، ژاپن، چین به همراه شركت سوخو روسی پیشنهادهایی را به شركت های ایرانی داده اند، افزود: اكنون طرفین در حال مذاكره با یكدیگر هستند.
عابدزاده با اشاره به آمادگی شركت های هوایی ایران برای توسعه ناوگان خود در دوران پساتحریم اظهار داشت: شركت های ایرانی در سخت ترین شرایط موفق به خرید ناوگان شده اند و پس از لغو تحریم ها نیز می توانند از شرایط به وجود آمده استفاده كنند.
معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینكه هم اكنون 250 هواپیما در ناوگان هوایی كشور فعالند، افزود: برخی از این شركت های هوایی با اخذ مجوز درصدد وارد كردن هواپیماهای جدید به ناوگان هوایی خود هستند.
وی بر توانمندسازی شركت های هوایی ایران تاكید كرد و گفت: شركت های ایرانی با نرخ های تحمیلی نمی توانند خود را اداره كنند.
رئیس سازمان هواپیمایی كشوری افزود: برای پویایی و توسعه صنعت هوانوردی نیازمند آزادسازی نرخ بلیت پروازها تا پایان امسال هستیم
عابدزاده یادآور شد: طبق مصوبه مجلس شورای اسلامی در برنامه پنجم توسعه، سال گذشته بخشی از طرح آزادسازی نرخ خدمات هوایی در كشور انجام شد.
وی ادامه داد: باید اجازه دهیم شركت ها با استفاده از ساختارهای بازرگانی، ناوگان خود را نوسازی و امكانات موجود را حفظ كنند.
وی درخصوص عرضه بلیت ایام اربعین حسینی نیز گفت: سازمان هواپیمایی كشوری امسال كنترل شدیدی را برای فروش بلیت به مقاصد بغداد و نجف اعمال كرد تا قیمت بلیت بیش از نرخ مصوب به دست متقاضیان نرسد.
معاون وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: با این حال برخی از آژانس های عرضه بلیت تخلفات اندكی در این زمینه مرتكب شدند كه بلافاصله مسئولان ذیربط در سازمان هواپیمایی كشوری اقدامات لازم را به عمل آوردند تا بلیت های ایام اربعین طبق نرخ مصوب به متقاضیان عرضه شود.
به گزارش ایرنا، ششمین نمایشگاه بین المللی توانمندی های هوایی و فضایی ایران با حضورمعاون علمی و فناوری ریاست جمهوری، وزیر صنعت، معدن و تجارت، نایب رئیس مجلس شورای اسلامی و 158 شركت داخلی و خارجی امروز چهارشنبه (چهارم آذرماه ) در محل سایت 2 پنها (مجموعه هلیكوپتر سازی ایران) آغاز به كار كرد.
در این نمایشگاه كه تا ششم آذرماه برپاست، شركت های خارجی از كشورهای انگلیس، آلمان، بلژیك، جمهوری چك، سوئیس، تركیه، چین، ایتالیا، اردن، روسیه و امارات نیز نوین ترین و جدیدترین دستاوردها، پیشرفت ها، تجهیزات، صنایع و قطعات مختلف صنایع هوایی واحدهای تولیدی، تجاری و تحقیقاتی را به نمایش گذاشته اند.
اقتصام **1108** 3061 ** 2023

سرخط اخبار اقتصاد