تهدید690 میلیون كودك باتغییرات آب و هوایی

تهران- ایرنا - صندوق كودكان ملل متحد (یونیسف) در گزارشی درباره تغییرات آب و هوا و پیامدهای آن برای كودكان، تغییرات آب و هوایی را تهدید جدی برای 690 میلیون كودك اعلام كرد.

به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از رویترز، دو هفته قبل از كنفرانس تغییر آب و هوا در پاریس، یونیسف گزارشی را با عنوان 'مگر این كه اكنون اقدام كنیم' در مورد خطر حاصل از تغییرات آب و هوایی بر كودكان منتشر كرد.
این گزارش نشان می دهد حدود 530 میلیون كودك در مناطق سیل خیز زندگی می كنند كه اكثر آنان ساكنین آسیا هستند. بیش از 300 میلیون از این كودكان در كشورهایی زندگی می كنند كه بیش از نیمی از جمعیت آن فقیر هستند.
بر این اساس، در نقاط دیگر جهان نیز حدود 160 میلیون كودك به مناطقی تعلق دارند كه از خشكسالی شدید رنج می برند و بیش از نیمی از این تعداد، ساكنین آفریقا هستند.
حدود 115 میلیون كودك در مناطقی زندگی می كنند كه در معرض طوفان های گرمسیری قرار دارند.
براساس این گزارش، هم اكنون چندین كشور برنامه های ملی خود را در زمینه كنترل افزایش گرمای جهانی تا سقف دو درجه سانتی گراد ارایه كرده اند. این محدودیت برای جلوگیری از عواقب ناشی از فعالیت های كنترل نشده عامل گرمایش جهانی درنظر گرفته شده است. با این حال كارشناسان هراس دارند كه برنامه های ملی ارایه شده به منظور بحث در كنفرانس تغییر آب و هوا در پاریس، برای نیل به این هدف كافی نباشد.
به گفته 'آنتونی لیك' مدیر اجرایی یونیسف، 'ما می دانیم اقدامات ضروری برای جلوگیری از آسیب ناشی از تغییرات آب و هوایی ممكن است تحمیلی باشد؛ ولی دست روی دست گذاشتن برخلاف وجدان انسانی است'.
پیش بینی علمی گزارش یونیسف نشان می دهد در صورت تشدید برنامه های كنترل تغییرات آب و هوا، شمار كودكانی كه از تغییرات آب و هوایی مصون می مانند، افزایش می یابد. این گزارش بر توجه به دی اكسید كربن موجود در اتمسفر تاكید دارد. كودكان سراسر جهان تحت تاثیر دی اكسید كربن منتشر شده قرار دارند و آژانس تاكید دارد كه باید كودكان را در سراسر جهان برای مبارزه با چنین آسیبی تقویت كرد.
وخامت شرایط آب و هوایی از طریق شیوع بیماری هایی مانند اسهال و مالاریا نیز به طور غیر مستقیم بر كودكان تاثیر می گذارد. افزایش نرخ سوء تغذیه در شرایط آب و هوایی سخت نیز موجب آسیب زیادی می شود. محرومیت از آب آشامیدنی سالم و بهداشتی كافی هم مزید بر علت است.
نیكلاس ریس، یكی از كارشناسان سیاست گذاری یونسف و از نویسندگان این گزارش می گوید: 'بار آسیب های ناشی از تغییرات آب و هوایی به دوش كودكان است، در حالی كه در وضعیت كنونی نیز فشار زیادی را متحمل می شوند '.
علمی (6) ** 9259**2017

سرخط اخبار جهان