مردم و عوامل فیلم در جشنواره فجر گردهم می آیند

تهران- ایرنا- دبیر سی‌وچهارمین جشنواره فیلم فجر از راه‌اندازی كاخ مردمی جشنواره برای نمایش فیلم‌ها با حضور مردم و عوامل فیلم خبر داد و گفت: همچنین امسال فیلم‌هایی با كیفیت اولی در بخش ملی حضور خواهند داشت.

به گزارش روز چهارشنبه خبرنگار سینمایی ایرنا، جشنواره فیلم فجر رویدادی كه از آن به عنوان بزرگ ترین رخداد سینمایی سال یاد می‌شود، امسال در حالی برگزار می‌شود كه برای دومین سال، بخش ملی و بین الملل آن به صورت منفك از لحاظ زمانی و با دو دبیر مختلف خواهد بود.
محمد حیدری دبیر جوان و خوش ذوق این دور از جشنواره، تاكید دارد كه از تمام ظرفیت و تجربه‌های ادوار گذشته جشنواره استفاده خواهد كرد تا با كمترین مشكل و بهترین شرایط جشنواره سی‌وچهارم به سرانجام برسد. با وی درباره تازه‌ترین تصمیمات این جشنواره و برخی سوالات دیگر به گفت‌وگو نشستیم كه از نظر شما نیز می‌گذرد آنچه با وی گفتیم و شنیدم.

**آقای حیدری برای شروع درباره زمزمه‌هایی كه در خصوص تغییر كاخ جشنواره مطرح شده توضیح می‌دهد؟
-امسال ما برای هر چه بهتر برگزار شدن جشنواره تلاش كرده‌ایم با گروه‌های مختلف رسانه ها نشست های متعددی برگزار كنیم و از نظر خود این افراد تصمیم نهایی را برای سینمای مخصوص رسانه ها بگیریم. طبق آخرین مشورت‌هایی هم كه با اهالی رسانه داشته‌ایم گزینه‌های مختلفی مطرح شد و تقریباً 90 درصد، شرایطی كه در برج میلاد به عنوان كاخ جشنواره وجود دارد را برای حوزه رسانه به لحاظ نظم و سرویس دهی مناسب نمی‌دانند.

**بنابراین امسال باید منتظر محل جدیدی برای اهالی رسانه در ایام جشنواره فیلم فجر باشیم؟
-هنوز چیزی قطعی نشده است و ما با مشورت‌هایی كه با اهالی رسانه داشته‌ایم گزینه های مختلفی را در حال بررسی كردن داریم.

**اگر برج میلاد برای رسانه‌ها منتفی شود، فیلمی در آنجا اكران نخواهد شد؟
-خیر با توجه به ظرفیتی كه به لحاظ كمی در برج میلاد وجود دارد معتقدیم آنجا همچنان به عنوان كاخ جشنواره خواهد بود. اما امسال ما نگاه ویژه ای به مخاطبان مردمی جشنواره داریم و می‌خواهیم كاخ مردمی جشنواره را راه‌اندازی كنیم.

**یعنی مردم در كنار عوامل فیلم، آثار جشنواره را تماشا كنند؟
-ببینید حضور مردم در یك شرایط ویژه كه بتوانند با عوامل فیلم و هنرمندان، فیلم ببینند هیچ گاه در جشنواره فیلم فجر نبوده است. اما خیلی از فیلمسازها دوست دارند در اولین اكران فیلم‌شان انعكاس و نگاه مردم را نسبت به فیلم ها در جشنواره ببینند. قطعا اكران فیلم ها در سی و چند سینما سراسر تهران برای مردم همزمان با ایام جشنواره مناسب بوده است. اما ما می‌خواهیم به طور متمركز عوامل فیلم برای اولین بار در كنار مردم در یك محل خاص فیلم را ببینند و نظر مردم را درباره فیلم خود بدانند چرا كه بعدها در اكران عمومی فیلم‌شان می‌توانند از نظرات مردمی برای اصلاح اثر خود نظرات خوبی دریافت كنند.

**امسال نام‌های بزرگی از فیلمسازان سینمای ایران در حال تولید آثار خود هستند. با توجه به حضور این فیلمسازان برجسته امكان افزایش فیلم‌های بخش مسابقه ملی وجود دارد یا خیر؟
-اول اینكه بسیار خوشحالیم كه جشنواره امسال با حضور بزرگان سینمای ایران باشكوه تر از همیشه برگزار خواهد شد. احتمالاً در جشنواره امسال شاهد حضور طیف‌های مختلف سینماگران خواهیم بود كه حتما این سلیقه‌های مختلف می‌تواند به شكوفایی و بهتر شدن این جشن بزرگ كمك كند. خوشبختانه خیلی از فیلم‌هایی كه الان در مرحله تولید و یا مرحله فنی هستند زودتر به دست ما خواهد رسید و این امكان را برای برنامه ریزی و كیفیت بهتر جدول نمایش فیلم ها به ما می دهد. اما درباره سوال شما، ببینید ما همانطور كه در مقررات جشنواره و فراخوان اعلام كرده‌ایم، پیش خواهیم رفت. حتما هنرمندان هم از جشنواره ای كه پایبند به قوانین خود باشد استقبال خواهند كرد.

**بخش فیلم اولی ها سال گذشته با آثار قابل قبول و خوبی رو به رو بودیم. این بخش چطور همچنان مانند سال گذشته خواهد بود.
-ببینید ما قرار نیست تغییری در جشنواره با توجه به فراخوان ایجاد كنیم. یك زمانی جشنواره فیلم فجر به دلیل كمبود فیلم اولی‌ها، فیلم اول و دوم را در این بخش می‌پذیرفت، اما الان آنقدراین فیلم‌ها زیاد شده كه بحث درباره برگزاری جشنواره ای مجزا برای فیلم اولی‌ها هم مطرح می‌شود.

**پس شما در بخش فیلم اولی ها مانپد سال گذشته به صورت مجزا داوری خواهید كرد؟
-البته به دلیل كیفیت بالای فیلم‌های كارگردان اول در سال گذشته، در فجر امسال اگر فیلم‌های اولی با كیفیت داشته باشیم به بخش مسابقه ایران نیز راه پیدا خواهد كرد.

**اشاره‌ای به برگزاری جشنواره ای مستقل برای فیلم اولی ها كردید، گذشته از جشنواره نظر شخصی خود شما در این زمینه چیست؟
-به نظر من این پتانسیل الان وجود دارد و سازمان هم برنامه‌ای برای فیلم اولی ها دارد كه به صورت طرح مطرح است. با توجه به حضور چشمگیر و خوب جوانان در ساخت و تولید فیلم می توانیم جشنواره ای مستقل مخصوص فیلم های اول داشته باشیم.

**یكی دیگر از موضوعات تازه‌ای كه قرار است در جشنواره امسال اتفاق بیفتد نمایش فیلم های جشنواره همزمان در چند كشور خارجی است در این باره توضیح می‌دهید؟
-قصدمان از انجام این كار قطعی است و معیارهای مشخصی هم مثل اشتراك‌های فرهنگی برای انتخاب تقریباً 10 كشوری كه فیلم‌ها نمایش داده خواهد شد، داریم. اما تا نهایی شدن كشورها نمی توانیم بیشتر درباره آن توضیح دهم.
فراهنگ**9246**1569