۳ آذر ۱۳۹۴،‏ ۱۴:۱۰
کد خبر: 81851976
۰ نفر
یاری رسانی به طبیعت با مداد

تهران - ایرنا - شرایط محیط زیست كشور به حدی بحرانی و شكننده است كه برای برون رفت و بهبود این وضعیت باید از هر نوع وسیله و امكاناتی استفاده كرد كه در این میان كارآفرینان محیط زیستی اقدام به طراحی و تولید مدادی كرده اند كه می تواند یاری رسان طبیعت باشد.

شاید دهه شصتی ها كارتون مداد جادو را به یاد داشته باشند، قهرمان این انیمیشن پسری است كه با استفاده از مدادی جادویی كه یك كوتوله در مواقع نیاز به او می‌ دهد، نقاشی ‌هایی را می‌ كشد كه به اشیای واقعی تبدیل می ‌شوند و با استفاده از آنها به كمك دیگران می‌ شتابد.
اكنون یك انجمن جای قهرمان كارتون مداد جادو را گرفته و اقدام به ساخت مدادی كرده كه بعد از مصرف به كمك محیط زیست می آید و به جسمی جاندار مانند درخت تبدیل می شود.
مهراب رستم پور مدیر گروه انجمن آموزش های نوین 'بویی' و مبدع مداد سرسبز به خبرنگار علمی ایرنا گفت: حدود 8 ماه بر روی این ایده كار كردیم و حدود یك ماه است كه به محصول تبدیل شده، البته استفاده از این مداد در سطح وسیع نیاز به فرهنگ سازی دارد.
بویی در زبان گیلكی به معنای كرم ابریشم است و چون اولین كار این انجمن روند تبدیل شدن كرم ابریشم بود از این رو اسم آن ' بویی ' گذاشته شد.
وی با بیان اینكه این مداد در دو بسته رنگی و معمولی تهیه شده است گفت: بسته رنگی دارای 6 رنگ است كه تمام آنها به جز رنگ مشكی قابلیت كاشت و تبدیل شدن به درخت را دارند، با این كار بچه ها می آموزند كه هر مدادی قابلیت سبز شدن ندارد، بسته معمولی هم كه مدادهایی با رنگ سفید است قابلیت كاشت دارد.
این كارآفرین افزود: در انتهای هر مداد بذر درخت تعبیه شده است كه فرد به ویژه كودكان بعد از مصرف می توانند آنرا در گلدان بكارند كه بعد از دو تا سه هفته سبز می شود و باید حدود 3 ماه از این نهال در داخل منزل و همان گلدان مراقبت كنند تا آماده قرار گرفتن در فضای بیرون منزل و باغچه شود كه تاكید می كنیم حتما در جایی كه نور و آب كافی دارد كاشته شود.
وی توصیه كرد؛ خاك گلدان باید سبك و از تفاله چای، خاك معمولی و ماسه بادی تشكیل شود تا بذر راحت تر سبز شود و سر از خاك برآورد.
رستم پور گفت: بذرها از نوع درختان سوزنی برگ كه نیازبه آب كمتری دارند و پهن برگ ها كه به تصفیه هوا به ویژه در تهران كمك می كنند تشكیل شده است.
وی افزود: در مدتی كه در حال مطالعه بر روی این ایده بودم متوجه شدم كه طرح مشابهی مانند این مداد اما با بذر سیفی جات در دانمارك تهیه شده است.
این فعال محیط زیست ادامه داد: زمانی كه خانواده ها در نمایشگاه ها با این محصول مواجه می شوند پیشنهاد می كنند از سیفی جات نیز استفاده شود اما هدف ما این است كه علاوه بر آموزش سبز كردن به كودكان، فرهنگ صبر و شكیبایی را هم در آنها تقویت كنیم زیرا باید برای سبز شدن و تبدیل به درخت شدن یك بذر صبر و حوصله داشته باشند.
وی با بیان اینكه این طرح درگام اول در تهران و كرج اجرا می شود گفت: در نظر داریم آنرا در سراسر كشور توسعه دهیم و قرار است هر بذر مطابق با اقلیم همان منطقه در انتهای مداد جای گیرد.
رستم پور اظهار كرد: درباره مدادهای سرسبز با رییس سازمان حفاظت محیط زیست صحبت كردیم كه آنرا بسیار پسندید از این رو ما را به رابطی در وزارت آموزش و پرورش معرفی كرد كه مورد استقبال این وزارتخانه نیز قرار گرفت و موافقت كردند كه این مدادها را در مدارس توزیع كنند.
رستم پور درباره انجمن بویی گفت: این انجمن با هدف طراحی بسته های فرهنگی تشكیل شده كه بچه های شهرنشین در داخل آپارتمان ها هم از طبیعت لذت ببرند و تاكنون سه بسته فرهنگی شامل روند تبدیل كرم ابریشم، تولد ماهی و مداد سرسبز را داشته است.
علمی 9014**1440