محاكمه یك زن و شوهر در دادگاهی در لندن به اتهام توطئه بمب‌گذاری

لندن - ایرنا - یك زن و شوهر جوان روز دوشنبه به اتهام ساخت بمب دست ساز و ظن توطئه حمله تروریستی در دادگاه 'اولدبیلی ' در لندن حضور یافتند.

به گزارش ایرنا، در جریان این دادگاه فیلم ویدئویی به نمایش درآمده كه در آن محمد رحمان 25 ساله در حال امتحان یك ماده انفجاری دست‌ساز در حیاط خانه‌اش است .
براساس گزارش مطرح‌شده در این جلسه دادگاه، محمد رحمان كه خودش را 'یك بمب ساز خاموش ' می‌نامیده است، و همسرش 'سنا محمدخان' 24 ساله متهم شده‌اند كه در حال آماده‌سازی یك حمله تروریستی در محدوده زمانی 28 ماه 'می' امسال بوده‌اند.
به گفته بازرسان تحقیق، رحمان درصدد بوده است كه یك حمله بمب‌گذاری در آستانه دهمین سالگرد حمله تروریستی به شبكه حمل‌ونقل عمومی لندن كه در هفتم جولای سال 2007 میلادی صورت گرفت، صورت دهد.
آنان عنوان كرده‌اند كه این حمله بمب‌گذاری قرار بوده است در شهر لندن صورت بگیرد.
به گفته منابع انگلیسی، محمد رحمان حداقل دو دفعه این مواد انفجاری را كه مواد اولیه‌اش را با كمك همسرش خریداری‌شده بود، آزمایش كرده است كه یك بار آن در یك پارك انجام‌شده است.
به گفته این منابع افسران ضد تروریسم پس‌ازآنكه محمد رحمان در صفحه توئیترش تحت عنوان جعلی 'محمد موازی ' ( سلاخ داعش)، از هوادارانش خواسته بود كه به وی مشورت بدهند كه بین مترو لندن و یا یك مركز خرید در این شهر كدام‌یك را هدف حمله قرار دهد، هوشیار شده بودند.
مقامات پلیس گفته‌اند كه از محمد رحمان بیش از ده كیلوگرم ماده شیمیایی 'اوره نیترات ' كه قدرت انفجاری بالا دارد و نیز یك سلاح سرد همانند چاقوی بزرگی كه محمد اموازی ملقب به سلاخ داعش از آن استفاده می‌كند، به‌دست‌آمده است.
این زن و شوهر كه در اكتبر 2013 میلادی ازدواج‌كرده اما ظاهر جدا از هم زندگی می‌كرده‌اند، هرگونه آماده‌سازی برای اقدام تروریستی پیش از 28 ماه می سال جاری میلادی، را رد كرده‌اند.
دادگاه این دو نفر كه در 28 ماه می سال جاری میلادی توسط نیروهای پلیس انگلیس دستگیرشده‌اند، همچنان ادامه خواهد داشت.
اروپام**4**1552