وزیر راه و شهرسازی: مردم برای خانه دارشدن سپرده گذاری كنند

تهران- ایرنا- وزیر راه و شهرسازی با بیان اینكه دولت به اجرای تمام تعهدات خود در مسكن مهر پایبند است، گفت:‌ برای خانه دار شدن مردم باید آنها را به سپرده گذاری تشویق كرد.

به گزارش ایرنا، عباس آخوندی روز دوشنبه در حاشیه پانزدهمین همایش سیاستهای توسعه مسكن در ایران در گفت و گو با خبرنگاران، افزود: در پروژه مسكن مهر دو مساله مهم وجود دارد.
وی ادامه داد: ‌مساله نخست مربوط به افراد است؛ ما به همه تعهدات خود در مسكن مهر پایبندیم؛ مساله دیگر سیاست های كلان مسكن است كه باید انتقاد كنیم تا بار دیگر شاهد اجرای پروژه های مشابهی در كشور نباشیم.
وزیر راه وشهرسازی با بیان اینكه بخش مسكن نیازمند برنامه ریزی های دقیقی است، افزود:‌ برای خانه دار شدن باید مردم را به سپرده گذاری و پس انداز تشویق كنیم تا بتوانند زندگی خود را با آن تنظیم كنند.
وی با بیان اینكه ما نباید به بازار مسكن شوك وارد كنیم، گفت: اخیرا اقدامات خوبی را در بخش مسكن آغاز كرده ایم تا مردم با پس انداز و دریافت تسهیلات با سود مناسب، بتوانند با برنامه ریزی بلندمدت صاحب خانه شوند.
آخوندی تاكید كرد: هرگونه شوك در بازار مسكن به سوداگری منجر می شود و مردم در این میان بیشتر متضرر می شوند؛ لذا ما با ایجاد شوك و سوادگری در بازار مخالف هستیم.
وزیر راه و شهرسازی تصریح كرد: برای تشویق مردم باید میزان پس انداز در بانك ها افزایش، سقف تسهیلات خرید مسكن بیشتر و نرخ سود آن نیز كاهش پیدا كند.
وی اظهارداشت: معتقدم در صورتی كه كاهش نرخ سود در یك دوره دو یا سه ساله انجام شود خانوارها می‌توانند به این سیاست‌های دولت اعتماد كنند؛ زیرا مردم باید به دسترسی تسهیلات مالی پس اندازهای تعهدآور مطمئن شوند و این پشتوانه خوبی برای ما خواهد بود و همه دستگاه های اجرایی از جمله سازمان مدیریت و برنامه ریزی و وزارت امور اقتصادی از این سیاست حمایت می كنند.
وزیر راه وشهرسازی یاد آورشد: سیاست‌هایی لیزینگی و سایر روش ها ممكن است مقطعی مشكلات مسكن را كم كنند، اما اینها راه حل رفع بحران مسكن در كشور نیستند.
وی افزود: برای خروج از ركود موضوع تبدیل بانك مسكن به بانك توسعه‌ای در حال پیگیری است و باید با تبدیل این بانك به یك نهاد مالی از ظرفیت های بانك مسكن در توسعه سیاست مسكن ایران به نحوه مناسبی استفاده شود.
وزیر راه و شهرسازی تصریح كرد: در شرایط ركود اقتصادی و تنگنای مالی ساماندهی بخش مسكن مشكلات زیادی دارد، اما با تبدیل بانك مسكن به یك بانك توسعه ای بسیاری از مشكلات بخش مسكن قابل حل و فصل شدن است.
اقتصام(3)1108 ** 2023