پوتين:روسيه عمليات هوايي در سوريه را تا مجازات تروريست ها ادامه مي دهد

مسكو - ايرنا- «ولاديمير پوتين» رييس جمهوري روسيه اعلام كرد: روسيه عمليات هوايي در سوريه را تا مجازات تروريست ها و تا زماني كه لازم ببيند ادامه خواهد داد.

به گزارش ايرنا، پوتين روز دوشنبه در ديدار با «قربان قلي بردي محمداف» رييس جمهوري تركمنستان خاطرنشان كرد: گروه هاي تروريستي در سوريه ازجمله داعش و جبهه النصره براي امنيت بين المللي خطرناك هستند و روسيه به مبارزه و مقابله با آنها ادامه خواهد داد.
بر اساس اطلاعات دفتر مطبوعاتي رياست جمهوري روسيه، بردي محمداف نگراني قزاقستان را از پرتاب موشك ها از درياي خزر را براي پوتين بازگو كرد.
رييس جمهوري تركمنستان در ابتداي ديدار، سقوط هواپيماي روسي در صحراي سينا را كه به مرگ 224 سرنشين آن انجاميد، به همتاي روس خود تسليت گفت و افزود: ملت تركمنستان همواره در كنار شماست و تسليت ما را بپذيريد.
وي در ادامه با بيان اين كه امسال اجلاس سران درياي خزر در قزاقستان برگزار مي شود، اظهار كرد:ظاهرا شركاي قزاقستاني از مسائلي كه در سطح درياي خزر رخ مي دهد بسيار نگران است.
وي ادامه داد: به همين دليل مسائلي در رابطه با ارتباط هوايي پيش مي آيد آيا بايد مسيرهاي هوايي را تغيير داد. شركاي قزاق نگران اين مساله هستند.
رييس جمهوري تركمنستان گفت: در رابطه با مسايل دوجانبه مي خواهم از شما بخاطر حمايت از همكاري هاي دو كشور در عرصه هاي اقتصادي و بازرگاني و كميسيون دولتي مربوطه قدرداني كنم.
رييس جمهوري روسيه نيز به نوبه خود با بيان اين كه تركمنستان جزو شركاي راهبردي روسيه در منطقه است، اظهار كرد: روابط بسيار خوبي در عرصه هاي سياسي و روابط انساني و همكاري هاي اقتصادي داريم.
وي ادامه داد: اما در مورد نگراني دوستان ما در منطقه بخاطر استفاده از حريم هوايي درياي خزر، هنوز دوستان ماوراي اقيانوس ما (آمريكايي) هنوز در اين باره چيزي نگفته اند اما به خاطر خواهيم داشت.
پوتين گفت: اين واقعيت را درك مي كنيم كه شايد محدوديت يا وضعيت نامساعدي به وجود آيد اما بايد به اين موضوع توجه كنيم كه بار تمام تلاش هاي روسيه براي مبارزه با تروريسم بر دوش كشور ما قرار دارد. منظور من هزينه هاي عمليات ضد تروريستي در سوريه است.
وي افزود:گروه هاي تروريستي همچون داعش و جبهه النصره به هيچ كس رحم نمي كنند. اين گروه ها به اعمال وحشيانه دست مي زنند و حتي به هواپيماهاي مسافربري هم رحم نمي كنند. به همين دليل اگر وضعيت نامساعدي به وجود مي آيد ان را بايد به حداقل رساند و به اين موضوع توجه خواهيم كرد.
رييس جمهوري روسيه گفت: اما با توجه به تجربه ناگواري كه در رابطه با سرنگوني هواپيماي مسافربري روسي داشتيم هر چه كه لازم باشد براي مجازات تروريست ها انجام خواهيم داد.
وي ادامه داد: اما اين عمليات در سوريه تا ابد ادامه نخواهد داشت و در ابتدا اعلام كردم كه اين عمليات موقت خواهد بود و تا زمان پيشروي ارتش سوريه براي سركوبي گروههاي تروريستي ادامه خواهد داشت.اما بحران سوريه بايد از راههاي سياسي حل و فصل شوند و اين روند اجتناب ناپذير است.
پوتين گفت: اميدواريم كه روندي كه در وين جريان دارد نتايج سياسي به همراه داشته باشد امروز با سران ايران در اين باره گفت و گو كرديم.معتقدم كه تمام دوستان و متحدان نزديك ما و شركاي راهبردي اين مساله را درك و از ما حمايت مي كنند.
روسيه در چارچوب قراردادهاي همكاري نظامي خود با سوريه، از هفتم مهرماه حدود 70 فروند جنگنده سوخو، بالگردهاي رزمي و مجموعه اي از رزمناوها، ناو تجسسي و همچنين پهپادها را در خاك اين كشور براي مبارزه عليه تروريست ها به كار گرفته و تاكنون بيش از 6 هزار هدف را نابود كرده است.
شبك **اروپام*391 **1917