۲ آذر ۱۳۹۴،‏ ۲۳:۰۵
کد خبر: 81851126
۰ نفر
اصفهان یكی از كانون های تمدنساز ایران و جهان است

اصفهان- ایرنا- مدیركل سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان گفت: اصفهان یكی از كانون های مهم تمدنساز ایران و جهان است.

فریدون الله یاری عصر روز دوشنبه در ششمین همایش نكوداشت اصفهان كه با عنوان 'اصفهان برای همیشه،اصفهان برای همه' در سالن اتاق بازرگانی این شهر برگزار شد، افزود: ایران بخصوص اصفهان نقشی مهم در فرایند تمدنسازی جهان در ادوار مختلف تاریخ بشر بر عهده داشته است.
وی خاطرنشان كرد: 'ایران فرهنگی'، عبارتی است كه بسیاری از ایران شناسان بزرگ از جمله 'ریچارد فرای'آمریكایی از آن نام برده و اصفهان در تكوین این حوزه نقش آفرین بوده است.
الله یاری گفت: تمام حكومت های ایران مدار در این سرزمین، به اصفهان توجه خاص داشته اند و به همین دلیل هم این شهر چهار بار به پایتختی ایران برگزیده شد.
مدیركل سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان افزود: اصفهان در دوره صفویه به كانون فرهنگ ها و ملیت های مختلف و در واقع یك شهر جهانی تبدیل شد و نقل است كه در یك كاروانسرای این شهر به 12 زبان ملیت های مختلف سخن گفته می شده است.
وی افزود: اصفهان هم اینك نیز یك شهر جهانی است كه 22 هزار اثر و جاذبه فرهنگی و تاریخی را در خود را جای داد است و سهم شهر اصفهان از این تعداد چهار هزار اثر است.
الله یاری همچنین گفت: میدان امام اصفهان به عنوان یكی از میراث های مشهور جهان، امروز شرایط چندان خوبی ندارد و با روشهای متعارف و سنتی تعمیر و نگهداری می شود به همین دلیل هم مسوولیت تحقیق برای استحكام بخشی به پایه های این میدان به یك هیات آلمانی سپرده شده است تا برای مرمت و حفاظت از آن یك طراحی اساسی صورت بگیرد.
وی همچنین گفت: داربست های موجود در عالی قاپو در آینده نزدیك برچیده می شود و عملیات مرمت اساسی این عمارت به پایان می رسد تا وضعیت آن طبق استانداردهای جهانی باشد.
مدیركل سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان گفت: بعد از 50 سال، یك حركت مرمتی اساسی در سقف چهلستون اصفهان نیز آغاز شده است.
ششمین همایش نكوداشت اصفهان به همت انجمن دوستداران اصفهان، جمعیت دوستداران محیط زیست، انجمن مثنوی پژوهان ایران، دانشگاه آزاد اسلامی خوراسگان و با همكاری اداره كل حفاظت محیط زیست استان اصفهان و اداره كل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی این استان برگزار شد.
در این همایش یكروزه از شش تن از مفاخر برجسته عملی، فرهنگی و هنری اصفهان از جمله سیروس شفقی، ایران كلباسی، حسین علاقمندان، ناهید دایی جواد، محمد رحیم اخوت و مرتضی مطیفی فرد تجلیل شد.
در همایش های نكوداشت اصفهان كه بر اساس بیانیه 30 نفر از اصفهان شناسان نامی هفته اول آذر هر سال برگزار می شود، مسائل مبتلابه این شهر مورد واكاوی و تبادل نظر صاحبنظران قرار می گیرد.
مساله زاینده رود، محور تاریخی اصفهان، باغ های ایرانی و اول آذر به مثابه روز اصفهان در زمره مباحث مطرح شده در همایش های پیشین آیین نكوداشت اصفهان بوده است.
6027 / 1339