شناخت تهديدهاي مرتبط با حوزه هاي علميه وظيفه مهم روحانيان است

اروميه- ايرنا- نماينده ولي فقيه در اذربايجان غربي و امام جمعه اروميه گفت: روحانيان بايد شناخت و مقابله با تفكرات انحرافي و تهديدهاي مطرح در حوزه هاي علميه را يك وظيفه مهم دانسته و در اين زمينه آمادگي داشته باشند.

به گزارش خبرنگار ايرنا، حجت الاسلام سيدمهدي قريشي روز يكشنبه در همايش پرچمداران دين و انديشه در اروميه افزود: تفكر تكفيري و سلفي در حوزه هاي شيعه و اهل سنت نفوذ كرده و بايد با آنها مقابله جدي كرد چرا كه اوضاع جهان اسلام را اين تفكرات به هم ريخته است.
وي اضافه كرد: برخي از لايه هاي اين تفكرات انحرافي در مناطق مختلف و حتي در منطقه ما هم قابل مشاهده بوده و بايد با آمادگي فكري و علمي جلوي اين تفكرات را گرفت تا در آينده عاملان كشورهاي خارجي براي ضربه زدن به ما در لباس روحانيان نفوذ نكنند.
نماينده ولي فقيه در آذربايجان غربي بيان كرد: امام(ره) و رهبر معظم انقلاب مساله تهديدها را همواره تذكر داده اند و اين امر مسئوليت ما را در جلوگيري از مساله نفوذ تفكرات انحرافي در حوزه هاي علميه دو چندان كرده است.
امام جمعه اروميه اظهار كرد: سالهاي قبل هم اوضاع اين چنين بوده و هم اكنون حساسيت آن بيشتر است و دشمنان ما در حال سرمايه گذاري براي تربيت افرادي هستند كه وقتي به مقام علمي رسيدند، از آن فرد براي دسترسي به اهداف خود استفاده كنند.
حجت الاسلام قريشي افزود: در طول تاريخ از اين افراد كم نبودند كه در مواقع حساس ضربه كاري را زده اند و از طلاب و روحانيان مي خواهم اين مساله را كاملا جدي بگيرند.
امام جمعه اروميه بيان كرد: محور اصلي براي فعاليت روحانيان بايد قرآن باشد همچنان كه پيامبر قرآن را محور اصلي فعاليت هاي خود قرار داده بود.
وي گفت: عالم ديني بايد به قرآن كريم كاملا مسلط باشد و عالمي كه از قرآن كريم دور باشد نمي تواند به وظيفه علمايي خود عمل كند.
نماينده ولي فقيه در آذربايجان غربي با اشاره به اينكه بسيج در اقشار مختلف و در زواياي مختلف جامعه وجود دارد و نقش خود را ايفا مي كند، اظهار كرد: يك نقش بسيج نقش عمومي است و آن حفاظت از انقلاب در شكل حفاظت امنيتي است و غير از اين در زواياي ديگر و در شاخه هاي مختلف بايد بسيجي بود و بسيجي وار عمل كرد.
وي اضافه كرد: روحانيان نيز بايد بسيجي وار وارد ميدان شوند و در تبليغ و رساندن پيام پيامبر(ص) نيز بايد بسيجي وار عمل و خوب مطالعه و تبليغ كرده و خستگي ناپذير در اين مسير گام بردارند.
فرمانده سپاه شهداي آذربايجان غربي نيز در اين همايش گفت: نگاه امام خميني (ره) و رهبر معظم انقلاب در هدايت امت اسلامي در بازه زماني و مكاني نمي گنجد.
سردار سرتيپ دوم پاسدار عابدين خرم با بيان اينكه بسيج داراي چهار ماموريت است، افزود: نخستين ماموريت بسيج جهاد فرهنگي است كه در اين جهاد مهم علما بايد در زمينه تبليغ دين، ارزش ها و آرمان هاي اسلامي و انقلابي همواره كوشا باشند.
وي اظهار كرد: انجام فعاليت هاي تربيتي، بصيرتي و معرفتي، محروميت زدايي و ارائه خدمات در مناطق محروم، حفظ آمادگي هاي رزمي، دفاعي و نظامي نيز جزو وظايف چهارگانه بسيج در كشور است.
سردار خرم گفت: بسيج به عنوان الگويي موفق در جامعه است كه دوست و دشمن به توان آن اعتراف مي كنند.
فرمانده سپاه شهداي آذربايجان غربي ادامه داد: حوزه هاي علميه و طلاب بايد هميشه نسبت به موضوع روز آگاه باشند و با بصيرت در اين مسير حركت كنند.
اين همايش به مناسبت هفته بسيج و با حضور طلاب بسيجي و روحانيان استان در مصلي اروميه برگزار شد.
پنجم آذر سال 58 به دستور امام (ره) بسيج مستضعفين در كشور تشكيل شد.ك3
7125/1905