مشكلات و اولویت های علمی مسكن باید سالانه بررسی شود

تهران - ایرنا - معاون امور مسكن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی گفت: دبیرخانه دائمی همایش سیاست های توسعه مسكن در محل معاونت مسكن و ساختمان تشكیل شده تا به صورت سالانه اولویت های علمی، پژوهشی و مشكلات بخش مسكن بررسی شود.

به گزارش ایرنا، حامد مظاهریان روز دوشنبه در پانزدهمین همایش سیاست های توسعه مسكن در ایران، افزود: با فعالیت این دبیرخانه مسایل، چاره‌اندیشی و برنامه‌ ریزی بخش مسكن با دقت نظر بیشتری بررسی خواهد شد.
وی تاكید كرد: با توجه به تاكید متخصصان حوزه مسكن بر توانمندسازی خانوارها در امر تامین سرپناه و لزوم توجه به ارتقای شاخص‌های سكونتی در مناطق كمتر برخوردار از جمله روستاها، بافت های فرسوده و سكونتگاه های غیررسمی، در طول سال گذشته تصمیم سازان بخش مسكن با همكاری مسئولان حوزه پولی و بانكی، برنامه‌های مناسبی را در خصوص تاسیس صندوق پس‌انداز یكم مسكن، افزایش سقف تسهیلات ساخت و خرید مسكن، اعطای تسهیلات در بافت های فرسوده شهری و روستاها را به مورد اجزا گذاشتند.
معاون وزیر راه وشهرسازی افزود: هر چند آمارها در بخش مسكن، حكایت از بهبود كمی و كیفی شاخص‌ها در این حوزه دارد، اما هنوز بخش مسكن با چالش‌های فراوانی مواجه است.
مظاهریان تصریح كرد: علاوه بر مسائل درون و برون بخشی مترتب بر این بخش، بروز تحولات و ساختار جمعیتی كشور، تغییر فرهنگ زندگی، تحولات اقتصادی و تغییر رویكردهای مقوله مسكن، این بخش را با مسائلی جدید مواجهه ساخته و لزوم بازنگری در طرح ها و رویكردهای جدید بخش مسكن را ضروری كرده است.
وی گفت: پس از گذشت حدود دو سال از آغاز فعالیت شورای راهبردی بازنگری طرح جامع مسكن، با تلاش محققان این حوزه، چالش های پیش‌روی این بخش و برنامه‌های مرتبط با هریك، در قالب سند راهبردی اجرایی طرح جامع مسكن تدوین شد تا تصمیم‌ سازان حوزه مسكن بتوانند بر اساس آن اقدام كنند.
پانزدهمین همایش سیاست های توسعه مسكن در ایران با حضور اساتید، مسئولان دستگاه های اجرایی و متخصصان كشورمان روزهای دوم و سوم آذرماه سال جاری در پردیس هنرهای زیبای دانشگاه تهران برگزار می شود.
در هفت میزگرد تخصصی، مسایل و مشكلات حوزه ساخت و ساز كشور بحث و بررسی می شود.
اقتصام(4)1108 ** 2023