یك میلیارد ریال برای طرحهای پیشگیری از اعتیاد در استان تخصیص یافت

زاهدان- ایرنا- دبیر ستاد مبارزه با مواد مخدر سیستان و بلوچستان گفت: برای طرح های پیشگیری از اعتیاد در استان یك میلیارد ریال اعتبار تخصیص یافته است.

به گزارش ایرنا هادی مرعشی روز دوشنبه در نشست اعضای ستاد فرعی مبارزه با مواد مخدر شهرستان خاش اظهار داشت: سیستان و بلوچستان از نظر ارائه طرح ها و پایان نامه ها با موضوع پیشگیری از اعتیاد و مبارزه با مواد مخدر در سطح كشور پیشگام است.
وی ادامه داد: برای پایان نامه ها 20 میلیون ریال و طرح هایی در موضوعات مورد اشاره 80 میلیون ریال از سوی ستاد مبارزه با مواد مخدر پرداخت می شود.
وی اظهار داشت: در همین موضوع از مجموع 15 طرح ارائه شده، 9 طرح استان مصوب شده كه امیدواریم بعد از اجرا شاهد موفقیت در برنامه های پیشگیری از اعتیاد و مبارزه با معضل مواد مخدر در سطح منطقه باشیم.
مرعشی ادامه داد: سیستان و بلوچستان 67 درصد در موضوع كشفیات مواد مخدر رشد داشته است، اما در موضوع زیر پوشش قرار دادن معتادان موفقیت ها كمتر بوده به طوری كه از مجموع 135 هزار معتاد در استان حدود 60 هزار نفر زیر پوشش قرار گرفته اند.
وی بر ضرورت پایش و ارائه آمار دقیق سنی، جنسیتی، نوع مصرف مواد و سایر شاخص های شناسایی معتادان در سطح شهرستان ها تاكید كرد و گفت: چهار مركز ترك اعتیاد ویژه بانوان و كودكان در استان وجود دارد و در صورت تقاضای شهرستان ها حمایت لازم را در این رابطه خواهیم داشت.
دبیر ستاد مبارزه با مواد مخدر سیستان و بلوچستان با یاد آوری اینكه مراكز ترك اعتیاد از اثرگذاری اندكی برای بهبودی معتادان برخوردار هستند، تشكیل سمن ها و سازمان های مردم نهاد و توسعه كمیته های فرهنگی به عنوان یك راهكار برای درمان معتادن و پیشگیری از اعتیاد را مهم دانست.
وی افزود: سیستان و بلوچستان یك میلیارد ریال اعتبار در مساله DIC نیاز دارد كه بر اساس نیازسنجی شهرستانها پرداخت می شود.
مرعشی بیان كرد: افزون بر پنج میلیارد ریال یارانه برای معتادانی كه تمایل به ترك و بهبودی دارند در خواست كرده ایم كه از سوی استاندار پیگیری شده و در صورت تخصیص در اختیار مراكز ترك اعتیاد، سازمان ها و دستگاههای مرتبط با پیشگیری از اعتیاد گذاشته می شود.
محمدرضا سراوانی مدیركل بهزیستی سیستان و بلوچستان نیز بر ضرورت اجرای برنامه های اجتماع و تیم محور و تشكیل كانون های سلامت محله ای تاكید كرد و اظهار داشت: طراحی و تدوین برنامه های فراگیر در صدا و سیما، چاپ كتاب، گسترده كردن موضوعات آموزشی و داشتن یك اطلس كامل از نقاط آلوده به موفقیت در پیشگیری از اعتیاد كمك می كند.
فرماندار خاش نیز از كشف پنج هزار و 500 كیلوگرم انواع مواد مخدر از ابتدای امسال تاكنون در این شهرستان خبر داد و گفت: كمبود اعتبار مهمترین مشكل در مسیر پیشگیری از اعتیاد و كمك به بهبودی معتادان محسوب می شود.
محمداكبر چاكرزهی اظهار داشت: مسائل و مشكلات در حوزه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و غیره در گرایش افراد به مصرف مواد مخدر تاثیر گذار است.
وی ایجاد اشتغال و كمك به تولید، گسترده كردن آموزش ها، تشكیل كانون های سلامت در شهر و نقاط روستایی و جلوگیری از فعالیت مراكز غیر مجاز ترك اعتیاد را مورد تاكید قرار داد.
عبدالمجید تمندانی شهردار خاش نیز شناسایی مناطق پرخطر و آسیب خیز، جمع آوری و درمان معتادان رها شده در سطح شهر، مقابله با فروشندگان خرد مواد مخدر، استقرار پاسگاه و تقویت گشت های انتظامی را خواستار شد.
دكتر رضا كرد رئیس بیمارستان امام خمینی (ره) خاش هم با ارائه گزارشی از اقدامات انجام شده گفت: هم اینك 90 بیمار گرفتار در دام اعتیاد زن و مرد در محیط این بیمارستان تحت درمان هستند كه درمان هر نفر از آنان روزانه 835 هزار ریال هزینه دارد.
خاش در 185 كیلومتری جنوب زاهدان مركز سیستان و بلوچستان واقع شده است.
7310/3042/6081