وزیر نفت: مجمع كشورهای گازی، گام به گام به بلوغ خود نزدیك می شود

تهران- ایرنا- وزیر نفت با بیان این كه كاركردهای جدیدی در اجلاس امروز كشورهای صادركننده گاز گامی رو به جلو برداشته شد، گفت: مجمع كشورهای صادر كننده گاز، گام به گام به بلوغ خود نزدیك می‌شود و افق آینده آن نیز روشن است.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، بیژن نامدار زنگنه پس از پایان سومین اجلاس سران كشورهای صادركننده گاز در جمع خبرنگاران به نزدیكی اجلاس صادركنندگان گاز با برگزاری اجلاس كاپ21، اشاره كرد و افزود : گاز امروز پاكترین سوخت محسوب می‌شود كه این موضوع نیز در آن اجلاس دارای اهمیت است.
وی با بیان این كه سهم روسیه در زمینه صادرات گاز با ایران در بازارهای جهانی قابل قیاس نیست، گفت: سهم ما در این بازار كم است و باید سهم بیشتری را كسب كنیم، به نظر من بازارهای كشورهای همسایه و جنوب خلیج فارس تا حدود زیادی بازار اختصاصی ایران است، اما بازارهای ال ان جی و صادرات به اروپا جزو بازارهای رقابتی به شمار می آید، وانگهی نباید فراموش كنیم كه رقابت به معنای اختلاف نیست.
زنگنه تاكید كرد : زندگی و تجارت در صنعت نفت و گاز بر بنیان رقابت نهادینه شده است.
وزیر نفت یادآور شد: صادركنندگان گاز مشكلات قیمتی و رقابت با یكدیگر را همواره با هم خواهند داشت، ضمن این كه هم اكنون در بازار گاز در دنیا مسئله قراردادهای بلندمدت با قیمت های فیكس قدیمی در حال بر افتادن است، اگر دقت كنید این موضوع در صحبت های چند تن از سران و وزرای كشورهای عضو هم بود.
زنگنه ادامه داد: هم اكنون بازار نفت در دنیا به صورت آزاد و در برخی نقاط به صورت بورسی فعالیت می كند، از این رو قیمت نفت را بازار تعیین می كند با وجود این كه كشورها با عرضه و تقاضا می توانند تا حدی بر قیمت ها تاثیرگذار باشند.
وی با تاكید بر این كه شرایط و خواص بازار گاز به سرعت در حال نزدیك شدن به شرایط كنونی بازار نفت است، گفت: رقابت با حامل های انرژی بخصوص زغال سنگ از جمله چالش های كشورهای تولید كننده گاز به شمار می آید.
زنگنه به همكاری های گازی ایران با روسیه اشاره كرد و گفت: ما روسیه را شریك خود می‌بینیم، در مورد سوآپ گاز با روسیه مذاكره می‌كنیم، همچنین در مورد اجلاس آتی و قراردادهای نفتی ابراز علاقه كرده ایم كه با روسیه همكاریهای خود را گسترش دهیم.
وزیر نفت افزود: گاز پاكترین حامل انرژی است و مهم است كه در آینده از انرژی های تجدیدپذیر باید بیشتر حمایت شود هرچند كه تا سال 2030 استفاده از این انرژی ها به 10 درصد هم نمی رسد.
وی ادامه داد: سوخت های فسیلی همچنان نقش آفرین هستند و نفت خام، گاز طبیعی و زغال سنگ بیشترین سهم را دارند و باید گفت كه تقاضا برای زغال سنگ در اروپا در حال افزایش است و با وجود این كه زغال سنگ آلاینده است ولی به این دلیل كه ارزانتر است تقاضا برای آن بیشتر است.
زنگنه تصریح كرد: اكنون در بازارهای اروپا زغال سنگ در حال رقابت با گاز طبیعی است.
وی افزود: جی. ئی. سی. اف با همكاری و تبادل اطلاعات و مدل های فنی در بازار نقش دارد و الان مهمترین نهاد در موضوع گاز است اما هنوز در بازار تاثیر گذار نیست.
وزیر نفت درباره بیانیه سومین اجلاس كشورهای صادركننده گاز گفت : در این بیانیه به موارد مختلفی از جمله محكوم كردن تحریم های بین المللی، ضرورت تبادل اطلاعات،همكاری فنی میان اعضای جی. ئی. سی. اف، همچنین انتقال فناوری و ضرورت سرمایه گذاری و توجیه آن در صنعت گاز اشاره شده است.
زنگنه درباره قیمت گذاری گازطبیعی به وسیله جی.ئی. سی. اف ، گفت : جی ئی سی اف هنوز به مرحله ای نرسیده است كه در آن از قیمت گذاری حرف بزنیم. برای قیمت گذاری باید ابزار داشت.
وی در مورد انتخاب عادلی به دبیركلی جی ئی سی اف نیز گفت: وی فردی شایسته است و در دو سال گذشته خوب عمل كرده و به رشد جی ئی سی اف كمك كرده است.
وزیر نفت تصریح كرد: اساسا باید مجموعه ای از نیروها در كشور تربیت شوند كه بتوانند در سازمان های بین المللی كار كنند.
وزیر نفت درباره گفت وگوهای خود با وزیر انرژی عمان نیز اظهار كرد:محور گفتگوها با این كشور درباره خط لوله ، تجارت گاز و خرده فروشی آن بود.
زنگنه تصریح كرد: ما وارد بازار عمان و بازار خرده فروشی گاز آن می شویم.
وی درباره قیمت گذاری گاز گفت: همیشه گفته ام در صادرات گاز،قیمت اولیه مهمترین موضوع نیست، بلكه وصل شدن به بازار و سهم گرفتن در این بازار مهم است.
شبك**9012**1053**1983 ** 1064